Jedynie prawda jest ciekawa


"Klucze do rozwiązania tajemnicy Smoleńska leżą w rękach rządzących"

16.02.2013

Klucze do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej leżą w rękach obecnie rządzącej ekipy, to oni są odpowiedzialni za to, że w tym kierunku działają niezbyt energicznie. Państwo polskie nie zdało egzaminu w tamtym momencie i nie zdaje go od tamtego momentu do chwili obecnej - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Piotr Gliński, socjolog, kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

wPolityce.pl: Jak na Polaków działa taka sytuacja, w której do dziś nie wiadomo tak naprawdę, co się zdarzyło? Nie ma przecież podstawowych odpowiedzi na podstawowe pytania…

Prof. Gliński: Powiem więcej, te wątpliwości będziemy mieli jeszcze pewnie bardzo długo i być może nawet na zawsze one pozostaną, ponieważ ta katastrofa, z tego, co ja wiem, to jest jedyna katastrofa, która nie jest wyjaśniana poprzez należyte zbadanie miejsca katastrofy i szczątków, które tam były. I to już jest nieodwracalne. Już nigdy nie zbadamy tego wraku, on już jest "czymś innym". Gdzieś tam został rozkradziony, częściowo umyty, gdzieś przeniesiony. To już nie jest dowód procesowy, to jest już tylko symbol, ważny symbol dla Polski. Miejsce katastrofy tez już jest zmienione, zaorane, zasypane… Nasuwa mi się tutaj analogia do zabójstwa Jaroszewiczów. Zadeptane, zniszczone, nie da się dojść do prawdy. Ktoś to zrobił być może celowo w przypadku Jaroszewiczów, być może zrobiono to także celowo w tym przypadku. To jest wielka kompromitacja polskiego państwa. Sytuacja jest trudna. Nie ma debaty na ten temat, jedna strona wyraźnie unika debaty na ten temat i trzeba wprost powiedzieć, że odpowiedzialni za to są ludzie, którzy rządzą Polską.

wPolityce.pl: O zaniedbaniach i błędach wiem, ale jak ten impas wpływa na Polaków, na relacje obywateli do państwa?

Prof. Gliński: Oczywiście obniża zaufanie obywateli do państwa. Jest faktem, że polskie społeczeństwo jest społeczeństwem zmęczonym, także świadomościowo. Każde współczesne społeczeństwo to jest społeczeństwo sprzecznych postaw i ta świadomość nie jest taka spójna i logiczna. Więc bardzo łatwo jest nim manipulować. Mamy tez doświadczenia historyczne, ten garb komunizmu, niski poziom uobywatelnienia, świadomych obywateli mamy niewielu, więc nimi jest łatwo manipulować. Można sprzedawać jakieś półprawdy, można społeczeństwo zmęczyć pewnymi tematami. Z reszta taki temat poważny, jak Smoleńsk, w sposób naturalny wspólnoty ludzie niosą krótko. Tak, jak żałoba, wszystkie kultury powinny mieć skończony okres żałoby, bo to jest istotne dla funkcjonowania tych kultur, dla przeżycia, dla budowania czegoś nowego. A my tej żałoby nie możemy zakończyć, ponieważ niewyjaśniona jest katastrofa. To jest sytuacja bardzo trudna, to jest sytuacja męcząca emocjonalnie. Mam nadzieje, że nikt tego nie robi celowo, co najwyżej przez głupotę. Bo to jest męczenie społeczeństwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

CAŁA ROZMOWA WIDEO NA wPolityce.pl.

fot. M. Czutko


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook