Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: "Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach"

28.07.2016

Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił PAP w czwartek wicepremier Piotr Gliński.

Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił PAP w czwartek wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że słowa Franciszka o uchodźcach powinny przekładać się na rozwiązanie nie tylko tego problemu, ale też związanego z terroryzmem.

"To wydarzenie jest bardzo ważne. Papież jest głową Kościoła katolickiego, a większość Polaków to członkowie tego Kościoła i dla nas zawsze ta wspólnota katolicka była ważna. Mamy też to wielkie doświadczenie papieża Polaka, które wzmocniło odbieranie wartości związanych z Kościołem" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przybył do Częstochowy na mszę św. z udziałem Franciszka.

Jak podkreślił wicepremier, pontyfikat Franciszka jest bardzo szczególny. "To pontyfikat podkreślający podstawowe wartości chrześcijaństwa. Tak jak Jan Paweł II tak wiele mówił o miłosierdziu, tak i Franciszek odwołuje się do tych najważniejszych wartości. Przecież chrześcijaństwo to jest miłość, to jest otwarcie na drugiego człowieka" - mówił Gliński.

Pytany o słowa papieża Franciszka dotyczące przyjmowania uchodźców, które papież wygłosił w środę na Wawelu, Gliński zaznaczył, że papież mówił o tym "w kontekście miłości chrześcijańskiej".

"Z miłości chrześcijańskiej wynika także miłość do ludzi niezwiązanych z Kościołem, do wszystkich bliźnich. W tym także do tych, którzy doświadczają tej tragedii wynikającej z destabilizacji sytuacji w Azji, w Syrii, w Afryce, na Bliskim Wschodzie. I to oczywiście jest ważne, bo Kościół i papież mają obowiązek przypominać i mówić o podstawowych wartościach. Natomiast czym innym jest rozwiązywanie tych kwestii w sensie polityczno-pragmatycznym, technicznym, organizacyjnym" – mówił Gliński.

"Mając na uwadze to, że musimy kochać wszystkich i pamiętać o potrzebach i o nieszczęściach wszystkich ludzi, musimy rozsądnie i racjonalnie rozwiązywać te problemy: wielkie problemy cywilizacyjne i społeczne. Nie ma w tym nic dziwnego, że Kościół i papież mówi o tych sprawach i jasno deklaruje, że o tym musimy pamiętać. Tak, musimy pamiętać i ta nasza miłość powinna się przekładać na rozwiązanie (...) wielkiego problemu cywilizacyjnego i społecznego, jaki jest związany z uchodźcami, a także drugiego, niestety z tym związanego w jakimś sensie, problemu współczesnego terroryzmu" - powiedział Gliński.

Dodał też, że w Europie obecnie przeżywamy problem z ekstremizmem. "Akurat w ostatnim czasie w sposób bardzo smutny i nieprzyjemny (ten problem - PAP) lokuje się wokół konkretnej religii. To jest problem, myślę, że przede wszystkim tej religii - całego świata oczywiście, ale to islam (...). Wszyscy prawdziwi muzułmanie mają największy problem ze swoimi ekstremistami, bo ich religia częściowo zaczyna się zamieniać w coś niebezpiecznego dla nich samych i dla całego świata" - powiedział Gliński.

"To jest olbrzymia odpowiedzialność, spadająca na polityków, żeby te problemy rozwiązywać w sposób skuteczny" - dodał.

Wicepremier podkreślił też, że głównym wątkiem przemówienia papieża na Wawelu był jednak wątek dotyczący tożsamości. "Wątek, od którego chyba zaczął papież, to był wątek o tożsamości. Co to jest tożsamość, jak ważna jest tożsamość w życiu narodów. Papież bardzo mądrze i pięknie - można się było nawet poczuć dumnym - mówił o Polsce. O naszej tożsamości i naszej historii" – podkreślił Gliński.

[fot. Fratria]

Norbert Nowotnik (PAP)/emer

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook