Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: "Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach"

28.07.2016

Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił PAP w czwartek wicepremier Piotr Gliński.

Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - mówił PAP w czwartek wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że słowa Franciszka o uchodźcach powinny przekładać się na rozwiązanie nie tylko tego problemu, ale też związanego z terroryzmem.

"To wydarzenie jest bardzo ważne. Papież jest głową Kościoła katolickiego, a większość Polaków to członkowie tego Kościoła i dla nas zawsze ta wspólnota katolicka była ważna. Mamy też to wielkie doświadczenie papieża Polaka, które wzmocniło odbieranie wartości związanych z Kościołem" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przybył do Częstochowy na mszę św. z udziałem Franciszka.

Jak podkreślił wicepremier, pontyfikat Franciszka jest bardzo szczególny. "To pontyfikat podkreślający podstawowe wartości chrześcijaństwa. Tak jak Jan Paweł II tak wiele mówił o miłosierdziu, tak i Franciszek odwołuje się do tych najważniejszych wartości. Przecież chrześcijaństwo to jest miłość, to jest otwarcie na drugiego człowieka" - mówił Gliński.

Pytany o słowa papieża Franciszka dotyczące przyjmowania uchodźców, które papież wygłosił w środę na Wawelu, Gliński zaznaczył, że papież mówił o tym "w kontekście miłości chrześcijańskiej".

"Z miłości chrześcijańskiej wynika także miłość do ludzi niezwiązanych z Kościołem, do wszystkich bliźnich. W tym także do tych, którzy doświadczają tej tragedii wynikającej z destabilizacji sytuacji w Azji, w Syrii, w Afryce, na Bliskim Wschodzie. I to oczywiście jest ważne, bo Kościół i papież mają obowiązek przypominać i mówić o podstawowych wartościach. Natomiast czym innym jest rozwiązywanie tych kwestii w sensie polityczno-pragmatycznym, technicznym, organizacyjnym" – mówił Gliński.

"Mając na uwadze to, że musimy kochać wszystkich i pamiętać o potrzebach i o nieszczęściach wszystkich ludzi, musimy rozsądnie i racjonalnie rozwiązywać te problemy: wielkie problemy cywilizacyjne i społeczne. Nie ma w tym nic dziwnego, że Kościół i papież mówi o tych sprawach i jasno deklaruje, że o tym musimy pamiętać. Tak, musimy pamiętać i ta nasza miłość powinna się przekładać na rozwiązanie (...) wielkiego problemu cywilizacyjnego i społecznego, jaki jest związany z uchodźcami, a także drugiego, niestety z tym związanego w jakimś sensie, problemu współczesnego terroryzmu" - powiedział Gliński.

Dodał też, że w Europie obecnie przeżywamy problem z ekstremizmem. "Akurat w ostatnim czasie w sposób bardzo smutny i nieprzyjemny (ten problem - PAP) lokuje się wokół konkretnej religii. To jest problem, myślę, że przede wszystkim tej religii - całego świata oczywiście, ale to islam (...). Wszyscy prawdziwi muzułmanie mają największy problem ze swoimi ekstremistami, bo ich religia częściowo zaczyna się zamieniać w coś niebezpiecznego dla nich samych i dla całego świata" - powiedział Gliński.

"To jest olbrzymia odpowiedzialność, spadająca na polityków, żeby te problemy rozwiązywać w sposób skuteczny" - dodał.

Wicepremier podkreślił też, że głównym wątkiem przemówienia papieża na Wawelu był jednak wątek dotyczący tożsamości. "Wątek, od którego chyba zaczął papież, to był wątek o tożsamości. Co to jest tożsamość, jak ważna jest tożsamość w życiu narodów. Papież bardzo mądrze i pięknie - można się było nawet poczuć dumnym - mówił o Polsce. O naszej tożsamości i naszej historii" – podkreślił Gliński.

[fot. Fratria]

Norbert Nowotnik (PAP)/emer

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook