Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: 1 marca mamy powody do świętowania

01.03.2017

"Rzeczpospolita honoruje w należny sposób tych swoich synów i córki, którzy wybrali godność i honor".

Celem wyklęcia "Żołnierzy Wyklętych" było, żeby o nich zapomnieć; być może na tym najbardziej zależało ich oprawcom - mówił w środę wicepremier Piotr Gliński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gliński wraz z innymi przedstawicielami władz, kombatantów oraz organizacji społecznych złożył wieńce pod tablicą przy ul. Koszykowej, upamiętniającą żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, więzionych i torturowanych w latach 1945-1954 w dawnym gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (dziś mieści się tu Ministerstwo Sprawiedliwości).

W swym przemówieniu Gliński podkreślił, że już po raz siódmy obchodzone jest to święto, "ustanowione z inicjatywy śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i śp. prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki".

"1 marca 2017 r. zdecydowanie mamy powody do świętowania; po latach funkcjonowania systemowego kłamstwa Rzeczpospolita honoruje w należny sposób tych swoich synów i córki, którzy w czasach niezwykle trudnych wyborów (...) wybrali godność i honor, bezkompromisowo broniąc fundamentalnych wartości pogrzebanych i grzebanych w tamtym okresie przez tzw. władzę ludową" - powiedział. "Za tę postawę ci, którzy tu ginęli, zostali wyklęci przez aparat totalitarnego państwa" - dodał.

Gliński podkreślił, że wielu z nich straciło wolność, ale stracono też to, "na czym najbardziej może zależało oprawcom" - pamięć o nich. "Bo taki był cel wyklęcia - żeby zapomnieć" - dodał. "Dziś jednoznaczne nazwanie ich czynu aktem heroicznego bohaterstwa, godnego najwyższego szacunku, staje się na szczęście czymś oczywistym" - oświadczył.

"Oddając hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, warto pamiętać także o wysiłkach tych, którzy swą ciężką pracą doprowadzili do wielkiej zmiany świadomościowej w kwestii społecznego postrzegania +drugiej konspiracji+" - powiedział wicepremier. "Byli to w pierwszej kolejności badacze i popularyzatorzy historii, którzy nie bali się wystąpić przeciwko głównemu nurtowi swego środowiska; autorzy publikacji, filmów, wystaw, kombatanci angażujący się w przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu czy bardowie upominający się o pamięć o +żołnierzach wyklętych+ w swoich pieśniach" - dodał. Wspomniał o zasługach organizacji, fundacji i stowarzyszeń, harcerzach i grup rekonstrukcyjnych. Wszystkim im dziękował za działania "żeby przypominać, żeby odkłamać, żeby +wyklęci+ nie byli +wyklętymi+, żeby pamiętać".

"Mimo upowszechnienia wiedzy o +Żołnierzach Wyklętych+, nadal jednak pojawiają się próby manipulowania historycznymi faktami w celu przedstawiania ich w niekorzystnym świetle i z tego powodu musimy kontynuować dzieło przywracania pamięci o naszych bohaterach, tak aby z roku na rok obchody ich święta były coraz liczniejsze i coraz bardziej okazałe. Z pewnością jesteśmy to im winni" - zakończył Gliński.

Modlitwę odmówił ks. Józef Maj, kapelan środowisk kombatanckich.

Uczczono też pamięć Jana Rodowicza "Anody", który poniósł tu w 1949 r. śmierć po wypadnięciu z okna - co najprawdopodobniej było mordem, upozorowanym przez UB na samobójstwo. Przy MS znajduje się kamień ku czci "Anody". W dawnych piwnicach gmachu zachowały się napisy i rysunki więźniów UB na ścianach dawnych cel.

mly/PAP

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook