Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: 1 marca mamy powody do świętowania

01.03.2017

"Rzeczpospolita honoruje w należny sposób tych swoich synów i córki, którzy wybrali godność i honor".

Celem wyklęcia "Żołnierzy Wyklętych" było, żeby o nich zapomnieć; być może na tym najbardziej zależało ich oprawcom - mówił w środę wicepremier Piotr Gliński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gliński wraz z innymi przedstawicielami władz, kombatantów oraz organizacji społecznych złożył wieńce pod tablicą przy ul. Koszykowej, upamiętniającą żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, więzionych i torturowanych w latach 1945-1954 w dawnym gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (dziś mieści się tu Ministerstwo Sprawiedliwości).

W swym przemówieniu Gliński podkreślił, że już po raz siódmy obchodzone jest to święto, "ustanowione z inicjatywy śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i śp. prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki".

"1 marca 2017 r. zdecydowanie mamy powody do świętowania; po latach funkcjonowania systemowego kłamstwa Rzeczpospolita honoruje w należny sposób tych swoich synów i córki, którzy w czasach niezwykle trudnych wyborów (...) wybrali godność i honor, bezkompromisowo broniąc fundamentalnych wartości pogrzebanych i grzebanych w tamtym okresie przez tzw. władzę ludową" - powiedział. "Za tę postawę ci, którzy tu ginęli, zostali wyklęci przez aparat totalitarnego państwa" - dodał.

Gliński podkreślił, że wielu z nich straciło wolność, ale stracono też to, "na czym najbardziej może zależało oprawcom" - pamięć o nich. "Bo taki był cel wyklęcia - żeby zapomnieć" - dodał. "Dziś jednoznaczne nazwanie ich czynu aktem heroicznego bohaterstwa, godnego najwyższego szacunku, staje się na szczęście czymś oczywistym" - oświadczył.

"Oddając hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, warto pamiętać także o wysiłkach tych, którzy swą ciężką pracą doprowadzili do wielkiej zmiany świadomościowej w kwestii społecznego postrzegania +drugiej konspiracji+" - powiedział wicepremier. "Byli to w pierwszej kolejności badacze i popularyzatorzy historii, którzy nie bali się wystąpić przeciwko głównemu nurtowi swego środowiska; autorzy publikacji, filmów, wystaw, kombatanci angażujący się w przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu czy bardowie upominający się o pamięć o +żołnierzach wyklętych+ w swoich pieśniach" - dodał. Wspomniał o zasługach organizacji, fundacji i stowarzyszeń, harcerzach i grup rekonstrukcyjnych. Wszystkim im dziękował za działania "żeby przypominać, żeby odkłamać, żeby +wyklęci+ nie byli +wyklętymi+, żeby pamiętać".

"Mimo upowszechnienia wiedzy o +Żołnierzach Wyklętych+, nadal jednak pojawiają się próby manipulowania historycznymi faktami w celu przedstawiania ich w niekorzystnym świetle i z tego powodu musimy kontynuować dzieło przywracania pamięci o naszych bohaterach, tak aby z roku na rok obchody ich święta były coraz liczniejsze i coraz bardziej okazałe. Z pewnością jesteśmy to im winni" - zakończył Gliński.

Modlitwę odmówił ks. Józef Maj, kapelan środowisk kombatanckich.

Uczczono też pamięć Jana Rodowicza "Anody", który poniósł tu w 1949 r. śmierć po wypadnięciu z okna - co najprawdopodobniej było mordem, upozorowanym przez UB na samobójstwo. Przy MS znajduje się kamień ku czci "Anody". W dawnych piwnicach gmachu zachowały się napisy i rysunki więźniów UB na ścianach dawnych cel.

mly/PAP

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook