Jedynie prawda jest ciekawa


Glapiński: Państwo z emigracją sobie nie radzi

07.10.2013

Rozmowa z Adamem Glapińskim, ekonomistą, byłym ministrem gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą, byłym posłem, byłym senatorem, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje najnowsze dane GUS, które pokazują, że wciąż rośnie liczba Polaków wyjeżdżających z Polski. Obecnie już ponad 2 mln naszych rodaków mieszka poza krajem. Co bardzo niepokojące, wielu z nich żyje już tam ponad rok, co oznacza, że być może nie wrócą już do Polski. Czy to poważny problem?

Adam Glapiński: Od wielu lat powtarzam, że to jest największy problem, jaki mamy w Polsce. I on nie jest jedynie kłopotem ekonomicznym. W Europie sprawa migracji nie występuje po raz pierwszy, ale taka skala jest nowością. To, z czym mamy do czynienia w Polsce, jest w ogóle niespotykane. Skala naszej migracji jest precedensowa w całym świecie, jeśli chodzi o wielkość przyrostu, brak szans na powrót naszych rodaków itd. To zjawisko natomiast degraduje kraje, co pokazał choćby przykład Irlandii. Ten kraj obecnie nie ma żadnego znaczenia politycznego, zdegradował swoje znaczenie w wyniku kryzysu o znacznie poważniejszym rozmiarze niż to, co my mamy. Emigracja to sprawa polityczna, ekonomiczna i społeczna. Nasze państwo nie umie się tym problemem zająć, ponieważ jest niesprawne.

Czego potrzebujemy w tej sprawie?

Potrzebne jest działanie kompleksowe. W Polsce brakuje natomiast wszystkiego. Ludzie emigrują, ponieważ nie mają pracy, ponieważ są niskie zarobki, poziom konsumpcji jest niższy, panuje poczucie beznadziei, jest zanik patriotyzmu, poczucia pewności. Wszystko się wali - kulturowo i ekonomicznie. Rozmawiam ze swoimi studentami. Oni przyznają, że staje przed nimi obraz beznadziei. Jeśli nie mają szans na dobrą pracę zaraz po studiach, rozważają wyjazd. Obecnie jest to łatwiejsze, ponieważ w Wielkiej Brytanii czy innych krajach Zachodu istnieją wielkie skupiska Polaków. Problem emigracji nie jest łatwy do przezwyciężenia.

W mediach jednak co chwilę słyszymy, że Europa zachodnia rozwija się wolniej niż Polska, że polskie wskaźniki są lepsze niż innych. Dlaczego w takim razie Zachód wciąż Polaków ciągnie?

W Polsce poziom jakości życia jest o tyle niższy od krajów sąsiednich, że młodych ludzi wypycha z kraju. W Niemczech czy krajach Północy prowadzi się normalne życie zaraz po studiach, podejmując jakąkolwiek pracę. Młodzi ludzie mogą mieć pracę, mieszkanie, mogą założyć rodzinę i ją utrzymać, mogą jechać na wakacje, jest dostęp do dobrej opieki medycznej itd. Poziom konsumpcji i życia różni się ogromnie. I to będzie trwało dłuższy czas jeszcze. Emigracja bowiem nie jest jedynie zależna od wskaźników ekonomicznych, czy od tego ile pieniędzy damy na zasiłki, czy na becikowe. To jest kwestia samopoczucia, satysfakcji z tego, że żyje się w kraju dobrze zorganizowanym. Te sprawy są trudno wymierne, bowiem dotyczą również poczucia bezpieczeństwa Polaków.

To poczucie sprawa, że np. na emigracji Polki rodzą więcej dzieci niż w kraju?

Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dużo dzieci, nie tylko, dlatego, że mają znacznie pewniejszą ekonomicznie sytuację. To jest oczywiście niezbędne, ale to jedynie jeden element. Tu bowiem chodzi o poczucie bezpieczeństwa. Wszelkie badania pokazują, że kobiety rodzą dużo dzieci zawsze, gdy mają poczucie bezpieczeństwa. Również w biedzie kobiety często rodzą dużo dzieci, bo duża rodzina zapewnia także poczucie bezpieczeństwa.

To oznacza, że poprawa sytuacji demograficznej wymaga zmian całego państwa, także atmosfery w kraju?

W mojej ocenie muszą zajść głębokie zmiany psychologii społecznej. To się uda, jeśli państwo się zmieni. To spowoduje, że zmianie ulegnie także stosunek obywateli do państwa, gdy powszechnym stanie się poczucie satysfakcji, że żyje się w Polsce. Część ludzi ma taką satysfakcję, ale nie ma jej rzesza Polaków. Co ważniejsze, nie ma jej większość młodzieży. To się musi zmienić, musimy mieć poczucie, że mamy swoje, dobrze ułożone państwo, z którego możemy być dumni. Poza tym potrzebny jest dobry system edukacji, a także dobry program pronatalistyczny. Jednak wszystko trzeba robić z głową, bowiem nawet jeśli w obecnej sytuacji zaczęłoby się rodzić więcej dzieci, to one wszystkie wyjadą. Najpierw trzeba zapewnić ludziom poczucie bezpieczeństwa.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook