Jedynie prawda jest ciekawa


Gładkowski "Ostoja": Rozkaz do rozpoczęcia powstania był upragniony

01.08.2016

"Konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania" - mówił na antenie Telewizji Republika Andrzej Gładkowski „Ostoja”

"W rozkazie ostatecznym do rozpoczęcia powstania były słowa "daję wam upragniony rozkaz". To świadczyło o tym, że konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania. Dlatego rozkaz ten był nazwany jako „upragniony" - mówił na antenie Telewizji Republika Andrzej Gładkowski „Ostoja” - łącznik Szefa Służby Sanitarnej Grupy „Północ”, uczestnik Powstania Warszawskiego. 

Gość Telewizji Republika podkreślił, że nikt nie zakładał, że powstanie będzie trwało tak długo.

"Zajęliśmy wiele dzielnic w Warszawie, wywieszaliśmy flagi biało-czerwone, ale wkrótce okazało się, że musimy też budować barykady, dlatego, że będziemy musieli się bronić. I tak powstanie, które było przewidziane na kilka dni, na symboliczne 3 dni, trwało przecież 60 dni" – wskazał „Ostoja”.

Powstaniec mówił także o ochotnikach, którzy zgłaszali się do walki.

"Do powstania przyszła cała grupa ludzi od najmłodszych do najstarszych. Oczywiście najmłodszych nie mogliśmy przyjmować do powstania, bo to był rodzaj wojska. (…) Trzeba podkreślić, ze wszyscy kombatanci Powstania Warszawskiego, którzy dzisiaj żyją, mają dużo szczęścia, ze przeżyli te wydarzenia. Ci kombatanci dzisiaj, muszą mieć ponad 80 lat, ale wielu moich kolegów i koleżanek mają teraz ponad 90 lat" – powiedział. 

„Ostoja” przyznał, że wszyscy byli wtedy "owładnięci jedną taką myślą, ze nareszcie przyszedł czas, ze kończy się wojna i nareszcie będziemy wolni”.

"Obecnie w Polsce pamiętamy, że wolność trzeba zachować, ze wolność trzeba pielęgnować i teraz powstają w Polsce, w tym roku właśnie, organizacje prowojskowe i paramilitarne. Myślę, ze powstańcy warszawscy mieliby wiele do przekazania twórcom takich organizacji, jak mogliśmy przetrwać te 60 dni. Te dramatyczne wydarzenia nigdy w mojej głowie nie zanikną, ale Warszawa jest teraz zupełnie inna" – zauważył.

Pytany o to w jaki sposób powinien przejawiać się patriotyzm, powstaniec wskazał na pamięć o tym co Polacy musieli przeżyć w czasie drugiej wojny światowej.

"Niech to będzie tylko pamięć, która przejawia się tym, że rocznice Powstania Warszawskiego to są wydarzenia, w czasie których warto powrócić do zadumy" – dodał. 

kk/Telewizja Republika

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook