Jedynie prawda jest ciekawa


Gładkowski "Ostoja": Rozkaz do rozpoczęcia powstania był upragniony

01.08.2016

"Konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania" - mówił na antenie Telewizji Republika Andrzej Gładkowski „Ostoja”

"W rozkazie ostatecznym do rozpoczęcia powstania były słowa "daję wam upragniony rozkaz". To świadczyło o tym, że konspiracja wieloletnia chciała uwieńczyć swoją działalność czynem, który byłby na skalę powstania. Dlatego rozkaz ten był nazwany jako „upragniony" - mówił na antenie Telewizji Republika Andrzej Gładkowski „Ostoja” - łącznik Szefa Służby Sanitarnej Grupy „Północ”, uczestnik Powstania Warszawskiego. 

Gość Telewizji Republika podkreślił, że nikt nie zakładał, że powstanie będzie trwało tak długo.

"Zajęliśmy wiele dzielnic w Warszawie, wywieszaliśmy flagi biało-czerwone, ale wkrótce okazało się, że musimy też budować barykady, dlatego, że będziemy musieli się bronić. I tak powstanie, które było przewidziane na kilka dni, na symboliczne 3 dni, trwało przecież 60 dni" – wskazał „Ostoja”.

Powstaniec mówił także o ochotnikach, którzy zgłaszali się do walki.

"Do powstania przyszła cała grupa ludzi od najmłodszych do najstarszych. Oczywiście najmłodszych nie mogliśmy przyjmować do powstania, bo to był rodzaj wojska. (…) Trzeba podkreślić, ze wszyscy kombatanci Powstania Warszawskiego, którzy dzisiaj żyją, mają dużo szczęścia, ze przeżyli te wydarzenia. Ci kombatanci dzisiaj, muszą mieć ponad 80 lat, ale wielu moich kolegów i koleżanek mają teraz ponad 90 lat" – powiedział. 

„Ostoja” przyznał, że wszyscy byli wtedy "owładnięci jedną taką myślą, ze nareszcie przyszedł czas, ze kończy się wojna i nareszcie będziemy wolni”.

"Obecnie w Polsce pamiętamy, że wolność trzeba zachować, ze wolność trzeba pielęgnować i teraz powstają w Polsce, w tym roku właśnie, organizacje prowojskowe i paramilitarne. Myślę, ze powstańcy warszawscy mieliby wiele do przekazania twórcom takich organizacji, jak mogliśmy przetrwać te 60 dni. Te dramatyczne wydarzenia nigdy w mojej głowie nie zanikną, ale Warszawa jest teraz zupełnie inna" – zauważył.

Pytany o to w jaki sposób powinien przejawiać się patriotyzm, powstaniec wskazał na pamięć o tym co Polacy musieli przeżyć w czasie drugiej wojny światowej.

"Niech to będzie tylko pamięć, która przejawia się tym, że rocznice Powstania Warszawskiego to są wydarzenia, w czasie których warto powrócić do zadumy" – dodał. 

kk/Telewizja Republika

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook