Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Żadne korekty już nie pomogą

21.11.2013

"Rząd przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji jest jak reprezentacja Polski w piłce nożnej pod kierownictwem Fornalika i Nawałki. Wtedy przegrywali i teraz też przegrywają"- tak rekonstrukcję rządu ocenia Zbigniew Girzyński z PiS.

Stefczyk.info: Siedmiu nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska to odważna, głęboka zmiana, czy zmiana pozorna?


Zbigniew Girzyński, PiS: To jest zmiana absolutnie pozorna, wymuszona aferą korupcyjną. Doszło do skandalu, które władze CBA nazwały największym skandalem korupcyjnym w III RP. Premier nie mógł nie wiedzieć o tych problemach i one wybuchły dokładnie w momencie, kiedy zmienił kliku ministrów. Nie było tajemnicą, że kilku tych ministrów próbuje wrócić jak w przypadku pani Kudryckiej, albo uciec, jak w przypadku pana Boniego do Brukseli i Strassburga. Chcą się ubiegać o miejsca w Europarlamencie. Jacek Rostowski jest skompromitowany absolutnie, więc jego wymiana była niezbędna by zatrzeć to wrażenie. Problem jest tylko taki, że Rostowski odchodzi, a długi zostają. Ministrowie byli szukani z łapanki – jak np. minister finansów.


Ale przecież można, powiedzieć, że młody, energiczny, z doktoratem. Może to dobry wybór?

Rostowski też miał być fajny, kompetentny z zagranicy. A okazał się,  gościem, który doprowadził nasze finanse na skraj przepaści. I jeżeli teraz znad tej przepaści ma nas wyciągać facet, którego jedynym poważnym szlifem zawodowym jest to, że jego bank wyciągnął z kasy polskich podatników potężne sumy pieniędzy w związku z kredytami udzielanymi we frankach, które potem tąpnęły..
Wolałbym żeby ministrem finansów był ktoś, kto dba, by nasze pieniądze nie rozchodziły się nie wiadomo gdzie. A takich gwarancji ten pan absolutnie nie daje. 


A jak pan odbiera awans minister Bieńkowskiej? To dobry ruch premiera? Ona zbierała dotąd dość przychylne recenzje

Minister Bieńkowska kieruje resortem marzeń. Resortem, który rozdaje kasę. W związku z tym tam nie można mieć złych notowań, bo tam można dać komuś dużo, komuś mniej ale każdemu się coś daje. Ona ma oczywiście dużo daje, a to na most, a to na coś innego. Często zresztą rozdaje je nieracjonalnie bo wydawanie środków unijnych na M jak miłość, albo dofinansowanie turnieju Jeden z dziesięciu, albo na smarowanie reklamami prorządowych telewizji i gazet – to jest absolutne marnotrawstwo. Ale dawanie jej kompetencji ministra transportu, infrastruktury gospodarki orskiej – to jest coś absolutnie złego. W resorcie transportu problemem było to, że nie ma właściwego nadzoru nad inwestycjami, które były prowadzone. Ginęły pieniądze, szacuje się, że nawet 25  miliardów złotych mogło wyparować . Moim zdanie było ich jeszcze więcej.  Tymczasem  zamiast tworzyć mniejszy i sprawniejszy resort, który by pilnował tej kasy wrzuca się go do pani minister, która i tak miała sporo innych obowiązków, w związku z tym ona kompletnie nie będzie nad tym panowała. W związku z tym tam się będą cuda działy i nikt już nie będzie miał nad tym żadnej kontroli. 


Minister Bieńkowska jeszcze dziś rano w TOK FM mówiła, że nie czuje się politykiem, że ona jest od codziennej pracy...Jak to rozumieć? 

Nie bądźmy śmieszni. Kobiecie z taką pozycją wypada mówić prawdą. Jeśli od 6-ciu lat sprawuje funkcję ministra, jeśli byłą wcześniej posłem i senatorem określonej partii to jest  politykiem. Jeśli z nominacji jakiejś partii zajmowało się stanowisko rządowe – to jest się politykiem. Więc nie okłamujmy ludzi. Ja już się boję co ona powie,gdy przyjdzie do rozliczania inwestycji drogowych. Rozłoży ręce i powie, ze nie jest drogowcem?


A zmiana w resorcie edukacji? Minister Szumilas była odbierana wyjątkowo źle. Może sięgnięcie po Joannę Kluzik-Rostkowską poprawi funkcjonowanie edukacji?

Przecież ona nie ma pojęcia o tym co się dzieje w systemie oświaty. W życiu nawet nie pracowała w komisji edukacji. Przypuszczam, że o ustawie o systemie oświaty nie ma bladego pojęcia. To kolejny przykład osoby wziętej do rządu z łapanki. Mogę powiedzieć, że ja się np. nie zgadzam z posłanką Augustyn, ale gdyby ona poszła do tego resortu,  to bym wiedział, że ma o nim jakieś pojęcie. Tymczasem do rządu weszła pani, która  zasłynęła jedynie swoim czerwonym żakietem. To jest tylko nagroda za dawną zdradę.


Skoro mowa o nagradzaniu, to nominacja Andrzej Biernata jest dość powszechnie odbierana jako nagroda za rozegranie  Dolnośląskiego zjazdu PO. Podziela pan tę opinię?

Z całą pewnością Biernat dostał nagrodę polityczną, ale w całym zestawie tych nominacji akurat ta może być jedyną trochę poprawiająca sytuację. Joanna Mucha rzutu rożnego od rzutu karnego nie rozróżniała. Nie miała pojęcia o tym resorcie. A pan Biernat kierował jednak kiedyś ośrodkiem sportu, jest nauczycielem wuefu, siedzi w komisji sportu.  Jakieś pojęcie na ten temat ma. Więc na tle pani, która kompromitowała się na każdym kroku i brała sobie do pomocy fryzjerów  jest to najszczęśliwsza z tych nieszczęśliwych zmian.O ile w ogóle przy rządzie Tuska można mówić o szczęściu. 

Uda się rekonstrukcją przykryć aferę korupcyjną?

To jest skandal na skale gigantyczną. Więc pewnie jeszcze przez dłuższy czas będą akcje piarowskie, żeby skupić uwagę mediów na czymś innym. Ale pamiętajmy, że rząd przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji to jest jak reprezentacja w piłkę nożną pod kierownictwem Fornalika i Nawałki. Wtedy przegrywali i teraz też przegrywają.  Za wszystko odpowiada Tusk i to on ponosi odpowiedzialność za Platformę Obywatelską i fatalne 6 lat rządów. I żadne próby korekt tu nie pomogą. Mamy piątego ministra sprawiedliwości,  trzeciego ministra skarbu, w kilku innych resortach też szefowie kilka razy byli wymieniani. Ale ja nie widzę zmiany. Ponieważ to są wszystko figuranci w ekipie, którą ręcznie, choć nieudolnie steruje Donald Tusk.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot.ansa]Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook