Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Żadne korekty już nie pomogą

21.11.2013

"Rząd przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji jest jak reprezentacja Polski w piłce nożnej pod kierownictwem Fornalika i Nawałki. Wtedy przegrywali i teraz też przegrywają"- tak rekonstrukcję rządu ocenia Zbigniew Girzyński z PiS.

Stefczyk.info: Siedmiu nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska to odważna, głęboka zmiana, czy zmiana pozorna?


Zbigniew Girzyński, PiS: To jest zmiana absolutnie pozorna, wymuszona aferą korupcyjną. Doszło do skandalu, które władze CBA nazwały największym skandalem korupcyjnym w III RP. Premier nie mógł nie wiedzieć o tych problemach i one wybuchły dokładnie w momencie, kiedy zmienił kliku ministrów. Nie było tajemnicą, że kilku tych ministrów próbuje wrócić jak w przypadku pani Kudryckiej, albo uciec, jak w przypadku pana Boniego do Brukseli i Strassburga. Chcą się ubiegać o miejsca w Europarlamencie. Jacek Rostowski jest skompromitowany absolutnie, więc jego wymiana była niezbędna by zatrzeć to wrażenie. Problem jest tylko taki, że Rostowski odchodzi, a długi zostają. Ministrowie byli szukani z łapanki – jak np. minister finansów.


Ale przecież można, powiedzieć, że młody, energiczny, z doktoratem. Może to dobry wybór?

Rostowski też miał być fajny, kompetentny z zagranicy. A okazał się,  gościem, który doprowadził nasze finanse na skraj przepaści. I jeżeli teraz znad tej przepaści ma nas wyciągać facet, którego jedynym poważnym szlifem zawodowym jest to, że jego bank wyciągnął z kasy polskich podatników potężne sumy pieniędzy w związku z kredytami udzielanymi we frankach, które potem tąpnęły..
Wolałbym żeby ministrem finansów był ktoś, kto dba, by nasze pieniądze nie rozchodziły się nie wiadomo gdzie. A takich gwarancji ten pan absolutnie nie daje. 


A jak pan odbiera awans minister Bieńkowskiej? To dobry ruch premiera? Ona zbierała dotąd dość przychylne recenzje

Minister Bieńkowska kieruje resortem marzeń. Resortem, który rozdaje kasę. W związku z tym tam nie można mieć złych notowań, bo tam można dać komuś dużo, komuś mniej ale każdemu się coś daje. Ona ma oczywiście dużo daje, a to na most, a to na coś innego. Często zresztą rozdaje je nieracjonalnie bo wydawanie środków unijnych na M jak miłość, albo dofinansowanie turnieju Jeden z dziesięciu, albo na smarowanie reklamami prorządowych telewizji i gazet – to jest absolutne marnotrawstwo. Ale dawanie jej kompetencji ministra transportu, infrastruktury gospodarki orskiej – to jest coś absolutnie złego. W resorcie transportu problemem było to, że nie ma właściwego nadzoru nad inwestycjami, które były prowadzone. Ginęły pieniądze, szacuje się, że nawet 25  miliardów złotych mogło wyparować . Moim zdanie było ich jeszcze więcej.  Tymczasem  zamiast tworzyć mniejszy i sprawniejszy resort, który by pilnował tej kasy wrzuca się go do pani minister, która i tak miała sporo innych obowiązków, w związku z tym ona kompletnie nie będzie nad tym panowała. W związku z tym tam się będą cuda działy i nikt już nie będzie miał nad tym żadnej kontroli. 


Minister Bieńkowska jeszcze dziś rano w TOK FM mówiła, że nie czuje się politykiem, że ona jest od codziennej pracy...Jak to rozumieć? 

Nie bądźmy śmieszni. Kobiecie z taką pozycją wypada mówić prawdą. Jeśli od 6-ciu lat sprawuje funkcję ministra, jeśli byłą wcześniej posłem i senatorem określonej partii to jest  politykiem. Jeśli z nominacji jakiejś partii zajmowało się stanowisko rządowe – to jest się politykiem. Więc nie okłamujmy ludzi. Ja już się boję co ona powie,gdy przyjdzie do rozliczania inwestycji drogowych. Rozłoży ręce i powie, ze nie jest drogowcem?


A zmiana w resorcie edukacji? Minister Szumilas była odbierana wyjątkowo źle. Może sięgnięcie po Joannę Kluzik-Rostkowską poprawi funkcjonowanie edukacji?

Przecież ona nie ma pojęcia o tym co się dzieje w systemie oświaty. W życiu nawet nie pracowała w komisji edukacji. Przypuszczam, że o ustawie o systemie oświaty nie ma bladego pojęcia. To kolejny przykład osoby wziętej do rządu z łapanki. Mogę powiedzieć, że ja się np. nie zgadzam z posłanką Augustyn, ale gdyby ona poszła do tego resortu,  to bym wiedział, że ma o nim jakieś pojęcie. Tymczasem do rządu weszła pani, która  zasłynęła jedynie swoim czerwonym żakietem. To jest tylko nagroda za dawną zdradę.


Skoro mowa o nagradzaniu, to nominacja Andrzej Biernata jest dość powszechnie odbierana jako nagroda za rozegranie  Dolnośląskiego zjazdu PO. Podziela pan tę opinię?

Z całą pewnością Biernat dostał nagrodę polityczną, ale w całym zestawie tych nominacji akurat ta może być jedyną trochę poprawiająca sytuację. Joanna Mucha rzutu rożnego od rzutu karnego nie rozróżniała. Nie miała pojęcia o tym resorcie. A pan Biernat kierował jednak kiedyś ośrodkiem sportu, jest nauczycielem wuefu, siedzi w komisji sportu.  Jakieś pojęcie na ten temat ma. Więc na tle pani, która kompromitowała się na każdym kroku i brała sobie do pomocy fryzjerów  jest to najszczęśliwsza z tych nieszczęśliwych zmian.O ile w ogóle przy rządzie Tuska można mówić o szczęściu. 

Uda się rekonstrukcją przykryć aferę korupcyjną?

To jest skandal na skale gigantyczną. Więc pewnie jeszcze przez dłuższy czas będą akcje piarowskie, żeby skupić uwagę mediów na czymś innym. Ale pamiętajmy, że rząd przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji to jest jak reprezentacja w piłkę nożną pod kierownictwem Fornalika i Nawałki. Wtedy przegrywali i teraz też przegrywają.  Za wszystko odpowiada Tusk i to on ponosi odpowiedzialność za Platformę Obywatelską i fatalne 6 lat rządów. I żadne próby korekt tu nie pomogą. Mamy piątego ministra sprawiedliwości,  trzeciego ministra skarbu, w kilku innych resortach też szefowie kilka razy byli wymieniani. Ale ja nie widzę zmiany. Ponieważ to są wszystko figuranci w ekipie, którą ręcznie, choć nieudolnie steruje Donald Tusk.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot.ansa]Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook