Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: ws. OFE komisja śledcza

06.12.2013

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim, członkiem komisji gospodarki.

Stefczyk.info: Sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Pomimo oporu opozycji rząd przyjął nowe regulacje dotyczące OFE, przenosząc środki Polaków do ZUS. Pana zdaniem to dobry krok?

Zbigniew Girzyński: Jest wręcz odwrotnie. Ci sami ludzie już po raz drugi zabrali się za to, na czym się zupełnie nie znają. Najpierw, przed piętnastoma laty, rząd Jerzego Buzka, obecnego członka PO, wspierany przez Leszka Balcerowicza i jego najbliższego doradcę Jana Vincenta Rostowskiego wprowadził system OFE. Przez piętnaście lat powstał potężny dług, zniknęło wiele pieniędzy, a emerytury mamy w jeszcze gorszym stanie niż przedtem. Teraz ci sami ludzie zabrali się za porządkowanie systemu emerytalnego. Kiedyś publicysta Stefan Kisielewski powiedział, że socjalizm to taki ustrój, który bohatersko zwalcza problemy, które sam stworzył. Platforma to jest taka partia, która bohatersko zwalcza problemy, jakie sama stworzyła.

Pojawiają się jednak głosy, że coś trzeba było z systemem emerytalnym zrobić

Rzeczywiście, to prawda, że coś trzeba było zrobić. Najlepiej byłoby, gdyby ten rząd podał się do dymisji, a sprawy kierowania państwem przekazał PiS-owi. To jest obecnie jedynie partia, która ma kompleksowy system rozwiązywania polskich problemów. My nie działamy tak, że najpierw coś tworzymy, a potem to demontujemy, nie mając pomysłu na nic.

Dlaczego rządowi w tej sprawie tak się spieszyło? Nie zgodzono się na wysłuchanie publiczne, komisja miała jedynie kilka dni na pracę nad projektem...

Koalicja nie miała właściwie wyjścia. Rząd ma tak potężną dziurę budżetową, doprowadził do takiej ruiny finanse publiczne, że za chwilę Polska nie będzie miała na bieżące wydatki. Jedyne, co oni mogą teraz zrobić, to załatać dziurę pieniędzmi z OFE. Stąd ten pośpiech. Bowiem ustawa o OFE musi być uchwalona wcześniej niż budżet. Budżet musi się bowiem do niej odnosić.

Warto sprawdzić, kto przez piętnaście lat czerpał korzyści na systemie, który obecnie jest demontowany? Tu może być jakieś drugie dno?

Sądzę, że przyjdzie moment, by w tej sprawie powołać komisję śledczą. Ona sprawdzi, co stało się z pieniędzmi, jak się zachowywali poszczególni lobbyści w tej sprawie, jaki był udział polityków w zyskach. Będę się opowiadał za taką komisją, gdy będzie szansa na jej powołanie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook