Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: ws. OFE komisja śledcza

06.12.2013

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim, członkiem komisji gospodarki.

Stefczyk.info: Sejm przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Pomimo oporu opozycji rząd przyjął nowe regulacje dotyczące OFE, przenosząc środki Polaków do ZUS. Pana zdaniem to dobry krok?

Zbigniew Girzyński: Jest wręcz odwrotnie. Ci sami ludzie już po raz drugi zabrali się za to, na czym się zupełnie nie znają. Najpierw, przed piętnastoma laty, rząd Jerzego Buzka, obecnego członka PO, wspierany przez Leszka Balcerowicza i jego najbliższego doradcę Jana Vincenta Rostowskiego wprowadził system OFE. Przez piętnaście lat powstał potężny dług, zniknęło wiele pieniędzy, a emerytury mamy w jeszcze gorszym stanie niż przedtem. Teraz ci sami ludzie zabrali się za porządkowanie systemu emerytalnego. Kiedyś publicysta Stefan Kisielewski powiedział, że socjalizm to taki ustrój, który bohatersko zwalcza problemy, które sam stworzył. Platforma to jest taka partia, która bohatersko zwalcza problemy, jakie sama stworzyła.

Pojawiają się jednak głosy, że coś trzeba było z systemem emerytalnym zrobić

Rzeczywiście, to prawda, że coś trzeba było zrobić. Najlepiej byłoby, gdyby ten rząd podał się do dymisji, a sprawy kierowania państwem przekazał PiS-owi. To jest obecnie jedynie partia, która ma kompleksowy system rozwiązywania polskich problemów. My nie działamy tak, że najpierw coś tworzymy, a potem to demontujemy, nie mając pomysłu na nic.

Dlaczego rządowi w tej sprawie tak się spieszyło? Nie zgodzono się na wysłuchanie publiczne, komisja miała jedynie kilka dni na pracę nad projektem...

Koalicja nie miała właściwie wyjścia. Rząd ma tak potężną dziurę budżetową, doprowadził do takiej ruiny finanse publiczne, że za chwilę Polska nie będzie miała na bieżące wydatki. Jedyne, co oni mogą teraz zrobić, to załatać dziurę pieniędzmi z OFE. Stąd ten pośpiech. Bowiem ustawa o OFE musi być uchwalona wcześniej niż budżet. Budżet musi się bowiem do niej odnosić.

Warto sprawdzić, kto przez piętnaście lat czerpał korzyści na systemie, który obecnie jest demontowany? Tu może być jakieś drugie dno?

Sądzę, że przyjdzie moment, by w tej sprawie powołać komisję śledczą. Ona sprawdzi, co stało się z pieniędzmi, jak się zachowywali poszczególni lobbyści w tej sprawie, jaki był udział polityków w zyskach. Będę się opowiadał za taką komisją, gdy będzie szansa na jej powołanie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook