Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: W chaosie łatwiej fałszować

21.11.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: PiS jeszcze przed ogłoszeniem wyniki wyborów samorządowych ogłosił, że należy powtórzyć glosowanie, ponieważ skala nieprawidłowości jest zbyt duża. Nie warto poczekać choć na wyniki?

Zbigniew Girzyński: Bez względu na to, jaki będzie wynik, krytyka tego co się dzieje jest uzasadniona. Przecież rzecz nie dotyczy wyniku, bez względu jaki on jest. Tu chodzi o styl, sposób przeprowadzania tych wyborów, a także o sposób weryfikacji wyników. To jest rzecz niebywała w XXI wieku, w środku Europy, by w ten sposób były przeprowadzane wybory, żebyśmy w ten sposób zmagali się z liczeniem głosów. Bez względu na wynik, te wybory pokazują, w jak ogromnym kryzysie znalazło się nasze państwo. Ten bałagan i chaos pokazują gigantyczną kryzys. Nawet w sprawach fundamentalnych dla ustroju demokratycznego, to państwo nie działa.

Postulat PiSu, żeby powtórzyć wybory, nie przedłużą tego chaosu? Przecież procedura się przedłuży, wybór nowych władz również...

Nasza propozycja to próba wyjścia z twarzą z zaistniałej sytuacji. Dziś na nas zwrócone są oczy całej Europy. To jest rzecz, która nigdy nigdzie się nie zdarzyła, na taką skalę. Mamy sytuację niewyobrażalną. Jeśli my chcemy, a mamy takie ambicje, uczyć innych, jak uczciwie i rzetelnie przeprowadzać wybory, to powinniśmy pokazać, że sami potrafimy wyciągać wnioski z błędów. I dlatego formułujemy postulat powtórzenia wyborów. To jest jak najbardziej zasadne.

Widząc to, co dzieje się obecnie, czego się Pan spodziewa przed przyszłorocznymi wyborami? Co może dziać się w 2015 roku?

Nie wyobrażam sobie przeprowadzenia wyborów w Polsce w przyszłym roku w warunkach takich, jak obecnie, przy takim chaosie. Nie wiadomo, czy ten chaos nie jest zamierzony. Wiadomo, że w mętnej wodzie łatwiej ryby łapać. W chaosie łatwiej fałszować. Nie wyobrażam sobie, by za rok tak wyglądały wybory. Nie wyobrażam sobie wyborów w 2015 roku bez bardzo wzmożonej obserwacji innych państw UE czy Europy. Bez silnej kontroli zewnętrznej nie wyobrażam sobie głosowania.

Dlaczego?

Już nie wierzę w uczciwość wyborów, widząc to, co się teraz dzieje na naszych oczach. Nie wierzę w uczciwość, jeśli ona nie będzie wymuszona przez czynniki zewnętrzne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook