Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: usankcjonować zwyczaj parlamentarny

07.01.2014

Rozmowa z historykiem, posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze, że PO chce zmienić regulamin Sejmu, by to w prezydium Izby toczyły się prace nad ważnymi uchwałami rocznicowymi. Jak pan to ocenia?

Zbigniew Girzyński: W mojej ocenie ta sytuacja nie będzie miała ogromnego znaczenie. Większość uchwał, które są obecnie przyjmowane przez Sejm, jest procedowana właśnie w ten sposób. Zwyczaj parlamentarny mówi, że projekt uchwały trafia do prezydium. Tam są omawiane wszystkie uchwały, których pomysł przyjęcia nie wywołuje sprzeciwu co do idei, a nie szczegółowych zapisów. Jeśli taka uchwała nie zostanie oprotestowana staje się przedmiotem spotkania jednego z wicemarszałków z przedstawicielami klubów. W tym gremium uzgadnia się ostatecznie kształt uchwały. Ona przez aklamację jest przyjmowana. Taki był zwyczaj, nie sankcjonowany przepisami.

Co jeśli jakaś uchwała zostanie oprotestowana?

Jeśli jakaś uchwała została oprotestowana, to projekt trafia do komisji i tam jest głosowane większością głosów. Jeśli więc dobrze rozumiem ideę zmiany to ona niewiele wniesie. Ona usankcjonuje jedynie zwyczaj parlamentarny. No chyba że chodzi o to, by w ogóle zlikwidować przyjmowanie uchwał zwykłą większością głosów i by były one przyjmowane jedynie przez aklamację. To byłaby znacząca zmiana.

PO chce, by cała dyskusja nad projektami uchwały odbywała się we władzach Sejmu. Żadna dyskusja w komisji nie będzie prowadzona

Nie znając bardzo szczegółowych rozwiązań tej propozycji, nie jestem w stanie odnieść się do tej propozycji. Prace nad uchwałami były prowadzone w sposób, który opisałem. Platforma w wielu przypadkach nie wiedziała jak się zachować, czy jest lewicowa czy prawicowa. Wielokrotnie stała w rozkroku. Może więc prace nad uchwałami należy przenieść do prezydium klubu PO. Żeby ona wypracowała choć swoje stanowisko.

Pomysły PO ws. uchwał wywołuje najsilniejszy sprzeciw Solidarnej Polski. Dziwi to pana?

Chciałbym przyjrzeć się szczegółowych zapisom tych propozycji. Jeśli one zmierzają do utrudnienia przyjmowania uchwał większością głosów to jest to zła i naganna propozycja. Jeśli to jedna ma usankcjonować dotychczasową praktykę dot. uchwał to nie ma to znaczenia. Diabeł tkwi w szczegółach. Nie wiem, skąd oburzenie Solidarnej Polski. Być może ona oburza się dla zasady.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook