Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Trzeba walczyć o wolność

01.12.2012

O marszu 13 grudnia oraz sytuacji w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Zbigniewem Girzyskim.

Stefczyk.info: W tym roku na 13 grudnia PiS znów zapowiada Marsz Niepodległości i Sprawiedliwości. Dlaczego w tym roku chcecie Państwo wyjść na ulice tego dnia?

Zbigniew Girzyński: 13 grudnia to ważny dzień dla Polaków. Ten dzień pokazuje, jak zryw niepodległościowy był tłumiony przy użyciu wojska, terrorem. Myśmy w zeszłym roku uznali, że trzeba ten dzień uczcić. Pojawiła się inicjatywa Marszu Niepodległości i Sprawiedliwości. Ten pochód cieszył się dużym zainteresowaniem, przybyło na niego kilkanaście tysięcy osób. Dlatego zdecydowaliśmy, że również w tym roku warto wyjść na ulicę.

Co chcecie pokazać?

Nasze przywiązanie do wolności, do niepodległości, do wartości, które są nam bliskie. Chcemy dać wyraz naszemu szacunkowi dla ludzi, którzy walczyli o te wartości. Dlatego ponawiamy tę inicjatywę, mając nadzieję, że ona stanie się trwałym elementem obchodów rocznicy 13 grudnia.

Pojawia się wiele sygnałów, mówiących, że z demokracją w Polsce jest źle. Czy dziś szczególnie mocno trzeba dawać świadectwo przywiązaniu do wolności?

Myślę, że trzeba. W wielu obszarach naszej rzeczywistości dochodzi do sytuacji jak z czasów PRLu. Wytaczane są procesy wymierzone w działaczy opozycji, Sejm uchyla immunitet bardzo szanowanemu i zasłużonemu dla Polski posłowi, ponieważ jego działalność nie podoba się jakiemuś człowiekowi skazanemu w pierwszej instancji w sprawie karnej. Mamy sytuację, w której nie szanuje się symboli religijnych, narodowych. Je można deprecjonować i wyszydzać. Z drugiej strony wsadza się do więzienia ludzi, którzy używają słowa „pedał” określając homoseksualistów.  Żyjemy w absurdalnej rzeczywistości i trzeba o tym mówić.

Za rządów PiSu widać było drastyczną nadaktywność wielu środowisk, które alarmowały ostrzegały i grzmiały, że demokracja się kończy. Dziś ci sami milczą, choć sytuacja robi się znacznie bardziej niebezpieczna. Dlaczego?

Te środowiska już dawno sprzedały się, często czynnikom zewnętrznym – Rosji i Niemcom. Im się dobrze żyje w świecie, w którym część ludzi wypchniętych się poza margines. Oni się sprzedali. To nie jest nic nowego, mieliśmy przykłady takich postaw w historii. Choćby gen. Zajączek, który walczył o niepodległość w Powstaniu Kościuszkowskim, a potem w Królestwie Kongresowym był zwykłym sprzedawczykiem. Za stanowisko u cara robił wszystko, czego car pragną. Niepodległość miał już w głębokim poważaniu. I takie postawy mamy dziś w wielu miejscach.

Rozmawiał TK

[Fot. Youtube.pl]

Obejrzyj film promujący marsz

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook