Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Trzeba walczyć o wolność

01.12.2012

O marszu 13 grudnia oraz sytuacji w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Zbigniewem Girzyskim.

Stefczyk.info: W tym roku na 13 grudnia PiS znów zapowiada Marsz Niepodległości i Sprawiedliwości. Dlaczego w tym roku chcecie Państwo wyjść na ulice tego dnia?

Zbigniew Girzyński: 13 grudnia to ważny dzień dla Polaków. Ten dzień pokazuje, jak zryw niepodległościowy był tłumiony przy użyciu wojska, terrorem. Myśmy w zeszłym roku uznali, że trzeba ten dzień uczcić. Pojawiła się inicjatywa Marszu Niepodległości i Sprawiedliwości. Ten pochód cieszył się dużym zainteresowaniem, przybyło na niego kilkanaście tysięcy osób. Dlatego zdecydowaliśmy, że również w tym roku warto wyjść na ulicę.

Co chcecie pokazać?

Nasze przywiązanie do wolności, do niepodległości, do wartości, które są nam bliskie. Chcemy dać wyraz naszemu szacunkowi dla ludzi, którzy walczyli o te wartości. Dlatego ponawiamy tę inicjatywę, mając nadzieję, że ona stanie się trwałym elementem obchodów rocznicy 13 grudnia.

Pojawia się wiele sygnałów, mówiących, że z demokracją w Polsce jest źle. Czy dziś szczególnie mocno trzeba dawać świadectwo przywiązaniu do wolności?

Myślę, że trzeba. W wielu obszarach naszej rzeczywistości dochodzi do sytuacji jak z czasów PRLu. Wytaczane są procesy wymierzone w działaczy opozycji, Sejm uchyla immunitet bardzo szanowanemu i zasłużonemu dla Polski posłowi, ponieważ jego działalność nie podoba się jakiemuś człowiekowi skazanemu w pierwszej instancji w sprawie karnej. Mamy sytuację, w której nie szanuje się symboli religijnych, narodowych. Je można deprecjonować i wyszydzać. Z drugiej strony wsadza się do więzienia ludzi, którzy używają słowa „pedał” określając homoseksualistów.  Żyjemy w absurdalnej rzeczywistości i trzeba o tym mówić.

Za rządów PiSu widać było drastyczną nadaktywność wielu środowisk, które alarmowały ostrzegały i grzmiały, że demokracja się kończy. Dziś ci sami milczą, choć sytuacja robi się znacznie bardziej niebezpieczna. Dlaczego?

Te środowiska już dawno sprzedały się, często czynnikom zewnętrznym – Rosji i Niemcom. Im się dobrze żyje w świecie, w którym część ludzi wypchniętych się poza margines. Oni się sprzedali. To nie jest nic nowego, mieliśmy przykłady takich postaw w historii. Choćby gen. Zajączek, który walczył o niepodległość w Powstaniu Kościuszkowskim, a potem w Królestwie Kongresowym był zwykłym sprzedawczykiem. Za stanowisko u cara robił wszystko, czego car pragną. Niepodległość miał już w głębokim poważaniu. I takie postawy mamy dziś w wielu miejscach.

Rozmawiał TK

[Fot. Youtube.pl]

Obejrzyj film promujący marsz

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook