Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Te wybory to porażka Tuska

23.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk został nowym szefem Platformy Obywatelskiej. Pokonał Jarosława Gowina. Premier otrzymał ponad 79 proc. ważnych głosów, Gowin - 20,4 proc. Frekwencja wyniosła ponad 51 proc., a niemal 8 procent wyborców oddało głos nieważny. Takie wyniki do sukces Tuska?

Zbigniew Girzyński: Nie, to jest porażka Donalda Tuska. Chyba największa, jaką premier mógł zaliczyć w tych wyborach. Okazuje się przecież, że już nawet większość członków Platformy nie chce mieć Tuska za szefa. Taki sygnał płynie od ok. 70 procent działaczy Platformy. Można sobie więc wyobrazić, że w Polsce odsetek osób niechętnych Tuskowi jest jeszcze większy, skoro tak dużo członków jego partii nie chce go poprzeć.

W pana ocenie ci, którzy nie głosowali, opowiedzieli się przeciwko premierowi?

Oczywiście. Przecież premier Donald Tusk nawoływał, żeby brać udział w głosowaniu w ten sposób, by na wybory nie iść. Tak mówił przy okazji komentowania referendum w Warszawie. Taka sama zasada powinna więc dotyczyć wyborów w PO. To oznacza, że na starcie z Tuskiem nic wspólnego nie chce mieć niemal 50 procent działaczy PO, dalsze 20 procent głosujących woli Gowina, a niemal 8 procent głosujących woli oddać głos nieważny niż poprzeć premiera. Nawet wśród członków jego partii rządzącej szefa rządu popiera ok. 30 procent osób.

Co dalej w Platformie może się dziać? To koniec konfliktów czy początek nowych?

Sądzę, że to dopiero początek konfliktów. W mojej ocenie zacznie się obecnie seria rozłamów. Donald Tusk ma jednak problem. Gdyby Gowin otrzymał kilka procent głosów, z PO zostałby zwyczajnie wyrzucony. A gdy ma 20 procent, to zdecydowanie trudniej go wyrzucić.

Donald Tusk może czuć się wzmocniony np. przed gorącą jesienią? Wiemy, że czeka nas duży strajk.

Dla Tuska te wybory to znak, że ktoś lont już podpalił. To sygnał, że katastrofa kierowanego przez niego ugrupowania jest nieuchronna.

Media będą w stanie uratować PO? Do tej pory ratowały...

Na pewno media będą próbować, jednak ludzie przestali im już wierzyć. Społeczeństwo wie, że media najczęściej kłamią. Polacy są w znacznie mniejszym stopniu podatni na manipulacje niż jeszcze do niedawna. Sądzę, że w dużej części Polaków dojrzewa już taka myśl, jak w czasie PRL, żeby się tym, co media mówią, nie przejmować. Opinia publiczna rozumie zdaje się, że media są dyspozycyjne wobec tych, którzy rządzą. I w związku z tym nie trzeba im wierzyć. Jak kiedyś ludzie w czasie "Dziennika Telewizyjnego" wychodzili demonstracyjnie na spacer, tak samo gdy lecą "Wiadomości" czy "Fakty" bardzo wielu ludzi zapewne przełącza na inny kanał i nie słucha tego, co media mówią. Polacy wiedzą, że to jest głównie manipulacja.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook