Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Girzyński: To nie był dobry rok dla Polski

01.01.2015

Rozmowa z posłem niezrzeszonym, byłym parlamentarzystą PiS, Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Przełom roku to jak zwykle czas podsumowań. W Pana ocenie rok 2014 był dobrym czasem dla Polski?

Zbigniew Girzyński: To nie był dobry rok dla Polski. Pokazuje do najlepiej deficyt budżetowy, jaki odnotowano w 2014 roku, a także, jaki jest planowany w roku 2015. To już 40 mld, czyli dwa razy więcej niż w czasie, gdy PiS oddawał władzę w Polsce. Widać w tej kwestii niestety stałą tendencję w czasie rządów obecnej ekipy. Z punktu widzenia makroekonomicznego to jest bardzo złe zjawisko. Mówiąc o ostatnim roku trudno również nie wskazać na słabą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Nasze znaczenie wciąż nie jest zbyt duże, a na pewno jest za małe. Widać, że Polska nie jest choćby konsultowana ws. Ukrainy. Negocjacje toczą się na linii Berlin-Paryż, z pominięciem Warszawy. I to pomimo iż Donald Tusk zajmuje jedno z bardziej eksponowanych stanowisk w Europie.

O czym to wszystko świadczy?

To pokazuje, że przed PiSem, przed szeroko rozumianym obozem prawicy jest jeszcze wiele pracy, by ten stan rzeczy zmieniać w przyszłym roku. Liczę, że to się uda i dojdzie do zmian na dobre.

W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z sukcesem Marszu w obronie demokracji i wolności słowa. Społeczeństwo budzi się powoli, przyjmując zdaje się coraz chętniej postulaty dotyczące potrzeby zmian w III RP. Czy dynamika tego procesu stanie się dostatecznie silna przed wyborami, by przynieść polityczne zmiany?

Rzeczywiście widać elementy ożywienia oraz troski w społeczeństwie. To jest zjawisko rosnące i dotykające coraz to nowych środowisk. Mam nadzieję, że dynamika wzrostu takich postaw będzie na tyle silna, że uda się wygrać PiSowi wybory parlamentarne. I to w takich rozmiarach, które pozwolą na sprawowanie władzy. Wiele w tej sprawie zależy od tego, jak PiS i obóz patriotyczny będzie w stanie mobilizować Polaków wiosną i latem tego roku do pobudzania świadomości i dbałości o dobro wspólne. Jeśli się to uda, jest duża szansa, by rok 2015 był ostatnim rokiem rządów obecnej koalicji.

To przesądzone?

Nie, bardzo wiele zależy od tego, czy PiS i inne wspierające tę partię ugrupowania będą w stanie skutecznie dotrzeć do Polaków. To jednak jest bardzo utrudnione, ponieważ kanały komunikacji ze społeczeństwem są w dużej mierze nieprzychylne PiSowi. Partia z przesłaniem i programem musi się przebijać w znacznie trudniejszych warunkach niż w atmosferze realnego pluralizmu w mediach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Słowa kluczowe:

PiS

,

Polska

,

polityka

,

Zbigniew Girzyński

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook