Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: To nie był dobry rok dla Polski

01.01.2015

Rozmowa z posłem niezrzeszonym, byłym parlamentarzystą PiS, Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Przełom roku to jak zwykle czas podsumowań. W Pana ocenie rok 2014 był dobrym czasem dla Polski?

Zbigniew Girzyński: To nie był dobry rok dla Polski. Pokazuje do najlepiej deficyt budżetowy, jaki odnotowano w 2014 roku, a także, jaki jest planowany w roku 2015. To już 40 mld, czyli dwa razy więcej niż w czasie, gdy PiS oddawał władzę w Polsce. Widać w tej kwestii niestety stałą tendencję w czasie rządów obecnej ekipy. Z punktu widzenia makroekonomicznego to jest bardzo złe zjawisko. Mówiąc o ostatnim roku trudno również nie wskazać na słabą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Nasze znaczenie wciąż nie jest zbyt duże, a na pewno jest za małe. Widać, że Polska nie jest choćby konsultowana ws. Ukrainy. Negocjacje toczą się na linii Berlin-Paryż, z pominięciem Warszawy. I to pomimo iż Donald Tusk zajmuje jedno z bardziej eksponowanych stanowisk w Europie.

O czym to wszystko świadczy?

To pokazuje, że przed PiSem, przed szeroko rozumianym obozem prawicy jest jeszcze wiele pracy, by ten stan rzeczy zmieniać w przyszłym roku. Liczę, że to się uda i dojdzie do zmian na dobre.

W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z sukcesem Marszu w obronie demokracji i wolności słowa. Społeczeństwo budzi się powoli, przyjmując zdaje się coraz chętniej postulaty dotyczące potrzeby zmian w III RP. Czy dynamika tego procesu stanie się dostatecznie silna przed wyborami, by przynieść polityczne zmiany?

Rzeczywiście widać elementy ożywienia oraz troski w społeczeństwie. To jest zjawisko rosnące i dotykające coraz to nowych środowisk. Mam nadzieję, że dynamika wzrostu takich postaw będzie na tyle silna, że uda się wygrać PiSowi wybory parlamentarne. I to w takich rozmiarach, które pozwolą na sprawowanie władzy. Wiele w tej sprawie zależy od tego, jak PiS i obóz patriotyczny będzie w stanie mobilizować Polaków wiosną i latem tego roku do pobudzania świadomości i dbałości o dobro wspólne. Jeśli się to uda, jest duża szansa, by rok 2015 był ostatnim rokiem rządów obecnej koalicji.

To przesądzone?

Nie, bardzo wiele zależy od tego, czy PiS i inne wspierające tę partię ugrupowania będą w stanie skutecznie dotrzeć do Polaków. To jednak jest bardzo utrudnione, ponieważ kanały komunikacji ze społeczeństwem są w dużej mierze nieprzychylne PiSowi. Partia z przesłaniem i programem musi się przebijać w znacznie trudniejszych warunkach niż w atmosferze realnego pluralizmu w mediach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook