Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Girzyński: sprawę Trynkiewicza zawalił Tusk

07.02.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: W jednym z programów telewizyjnych mówił pan, że istotą problemu dot. pedofila i zbrodniarza Mariusza Trynkiewicza, który wyjdzie zapewne z aresztu, jest likwidacja w Polsce kary śmierci. Co miał pan na myśli?

Zbigniew Girzyński: Problemem jest to, że nonszalancko podjęto decyzję o zniesieniu kary śmierci w naszym kodeksie karnym. W momencie, gdy kara śmierci była uchylana dla tego typu zbrodni, jak w przypadku Trynkiewicza, nie przygotowaliśmy się. Nie wprowadziliśmy wcześniej do prawa kary bezwzględnego dożywocia. To powoduje, że tego typu zwyrodnialcy de facto mogą wyjść na wolność. Kara śmierci powinna być stosowana w szczególnych przypadkach, ale powinna być stosowana. Jeśli mamy do czynienia z tak patologicznym przypadkiem, jak seryjny morderca, wykorzystujący każdą możliwość do popełnienia zbrodni, to w tym wypadku nie powinno być wątpliwości dotyczących kary śmierci.

Obecna sytuacja to zatem dobra okazja, by zacząć poważną debatę o karze śmierci w Polsce?

To nie jest niestety dobra okazja, ponieważ z racji zobowiązań międzynarodowych trzeba by było doprowadzić do tego, by znieść polskie zobowiązania. Jednak z całą pewnością w określonych przypadkach kara śmierci powinna wrócić do polskiego kodeksu karnego.

Może współczesny, demokratyczny kraj powinien radzić sobie z izolowaniem takich ludzi, a nie zabijać ich?

Niech osoby, które tak mówią, wezmą sobie Trynkiewicza do domu i trzymają go w ogrodzie.

O czym świadczy fakt, że Trynkiewicz może wyjść na wolność? Premier Tusk i minister Biernacki wielokrotnie zapewniali, że tak się nie stanie...

To świadczy o tym, że w rządzie Donalda Tuska kłamią, albo są nieudacznikami. A być może mają w składzie ludzi działających na rękę przestępcom... Ta sytuacja nie miałaby zapewne miejsca, gdyby nie zwlekano z publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw. Ta ustawa miała być zamieszczona, ale tego nie zrobiono. Nie wiem dlaczego, ale nie znam innego przypadku, by tyle czasu zwlekano z drukiem ustawy. To jest rekord ostatnich lat. To jest albo celowe działanie, albo wynik głupoty czy szkodnictwa. Nie wiem co to jest, ale wiem, że Donald Tusk powinien za to odpowiedzieć.

PiS miał swój rząd, choć krótko, ale miał i również mógł się tą sprawą zająć. Dlaczego wtedy się tym nie zajęto?

Wtedy nie kończyły się wyroku tego typu przestępców. Oni obecnie kończą wyroki w wyniku amnestii. To było siedem lat temu, a ta sytuacja problematyczna ma miejsce teraz. Nikt w tej perspektywie nie przewidywał problemów. Jeśli ktoś był tak przewidujący nie miałbym nic przeciwko, by siedem lat temu złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ministerstwo sprawiedliwości zorientowało się po niewczasie, minister Gowin podjął pewne krok w tej sprawie, ale potem zawalił Tusk.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski ]

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook