Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: sprawę Trynkiewicza zawalił Tusk

07.02.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: W jednym z programów telewizyjnych mówił pan, że istotą problemu dot. pedofila i zbrodniarza Mariusza Trynkiewicza, który wyjdzie zapewne z aresztu, jest likwidacja w Polsce kary śmierci. Co miał pan na myśli?

Zbigniew Girzyński: Problemem jest to, że nonszalancko podjęto decyzję o zniesieniu kary śmierci w naszym kodeksie karnym. W momencie, gdy kara śmierci była uchylana dla tego typu zbrodni, jak w przypadku Trynkiewicza, nie przygotowaliśmy się. Nie wprowadziliśmy wcześniej do prawa kary bezwzględnego dożywocia. To powoduje, że tego typu zwyrodnialcy de facto mogą wyjść na wolność. Kara śmierci powinna być stosowana w szczególnych przypadkach, ale powinna być stosowana. Jeśli mamy do czynienia z tak patologicznym przypadkiem, jak seryjny morderca, wykorzystujący każdą możliwość do popełnienia zbrodni, to w tym wypadku nie powinno być wątpliwości dotyczących kary śmierci.

Obecna sytuacja to zatem dobra okazja, by zacząć poważną debatę o karze śmierci w Polsce?

To nie jest niestety dobra okazja, ponieważ z racji zobowiązań międzynarodowych trzeba by było doprowadzić do tego, by znieść polskie zobowiązania. Jednak z całą pewnością w określonych przypadkach kara śmierci powinna wrócić do polskiego kodeksu karnego.

Może współczesny, demokratyczny kraj powinien radzić sobie z izolowaniem takich ludzi, a nie zabijać ich?

Niech osoby, które tak mówią, wezmą sobie Trynkiewicza do domu i trzymają go w ogrodzie.

O czym świadczy fakt, że Trynkiewicz może wyjść na wolność? Premier Tusk i minister Biernacki wielokrotnie zapewniali, że tak się nie stanie...

To świadczy o tym, że w rządzie Donalda Tuska kłamią, albo są nieudacznikami. A być może mają w składzie ludzi działających na rękę przestępcom... Ta sytuacja nie miałaby zapewne miejsca, gdyby nie zwlekano z publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw. Ta ustawa miała być zamieszczona, ale tego nie zrobiono. Nie wiem dlaczego, ale nie znam innego przypadku, by tyle czasu zwlekano z drukiem ustawy. To jest rekord ostatnich lat. To jest albo celowe działanie, albo wynik głupoty czy szkodnictwa. Nie wiem co to jest, ale wiem, że Donald Tusk powinien za to odpowiedzieć.

PiS miał swój rząd, choć krótko, ale miał i również mógł się tą sprawą zająć. Dlaczego wtedy się tym nie zajęto?

Wtedy nie kończyły się wyroku tego typu przestępców. Oni obecnie kończą wyroki w wyniku amnestii. To było siedem lat temu, a ta sytuacja problematyczna ma miejsce teraz. Nikt w tej perspektywie nie przewidywał problemów. Jeśli ktoś był tak przewidujący nie miałbym nic przeciwko, by siedem lat temu złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ministerstwo sprawiedliwości zorientowało się po niewczasie, minister Gowin podjął pewne krok w tej sprawie, ale potem zawalił Tusk.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski ]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook