Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii

30.07.2014

Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk, poseł PiS dr Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: 61 proc. badanych Polaków uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne i dobrze, że doszło do jego wybuchu. Czy to pozytywna wiadomość dla wszystkich ludzi walczących o pamięć dla tamtych wydarzeń?

Zbigniew Girzyński: Myślę, że to nagroda za 10 lat bardzo ciężkiej pracy, która została wykonana od momentu 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii Polski i należy się z tego cieszyć.

Jednak wciąż Powstanie Warszawskie ma wielu krytyków. Dlaczego?

Jest wiele osób, które chcą pamięć o powstaniu odwrócić, albo zahamować proces szerzenia wiedzy o nim. Przykładem może być pan minister Sikorski, który na twitterze wypisuje różne brednie dotyczące powstania, a z drugiej strony mamy publicystów – takich jak Piotr Zychowicz, którzy uważają, że powstańczy czyn był błędem. Ludzie, jednak uodpornili się na różnego rodzaju propagandę, czy niekoniecznie udaną publicystykę.

Czy poprzez krytyczną publicystykę nt. powstania, można odwrócić ten pozytywny dla niego trend?

Myślę, że nie. Ja nawet cenię tego typu publicystykę, gdyż skłania ona do myślenia, choć diametralnie się nie zgadzam z poglądami prezentowanymi przez kilku historyków czy publicystów. Na szczęście Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem.

Czy zasługi dotycząca pamięci o Powstaniu Warszawskim możemy zawdzięczać śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu?

Bez wysiłku prezydenta w utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, bez obchodów 60-lecia wybuchu tego wydarzenia – sprawa wyglądałaby diametralnie inaczej. Chwała prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego dzieło polityczne jakim było przywrócenie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/ Tomasz Gzell]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook