Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Girzyński: Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii

30.07.2014

Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk, poseł PiS dr Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: 61 proc. badanych Polaków uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne i dobrze, że doszło do jego wybuchu. Czy to pozytywna wiadomość dla wszystkich ludzi walczących o pamięć dla tamtych wydarzeń?

Zbigniew Girzyński: Myślę, że to nagroda za 10 lat bardzo ciężkiej pracy, która została wykonana od momentu 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii Polski i należy się z tego cieszyć.

Jednak wciąż Powstanie Warszawskie ma wielu krytyków. Dlaczego?

Jest wiele osób, które chcą pamięć o powstaniu odwrócić, albo zahamować proces szerzenia wiedzy o nim. Przykładem może być pan minister Sikorski, który na twitterze wypisuje różne brednie dotyczące powstania, a z drugiej strony mamy publicystów – takich jak Piotr Zychowicz, którzy uważają, że powstańczy czyn był błędem. Ludzie, jednak uodpornili się na różnego rodzaju propagandę, czy niekoniecznie udaną publicystykę.

Czy poprzez krytyczną publicystykę nt. powstania, można odwrócić ten pozytywny dla niego trend?

Myślę, że nie. Ja nawet cenię tego typu publicystykę, gdyż skłania ona do myślenia, choć diametralnie się nie zgadzam z poglądami prezentowanymi przez kilku historyków czy publicystów. Na szczęście Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem.

Czy zasługi dotycząca pamięci o Powstaniu Warszawskim możemy zawdzięczać śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu?

Bez wysiłku prezydenta w utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, bez obchodów 60-lecia wybuchu tego wydarzenia – sprawa wyglądałaby diametralnie inaczej. Chwała prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego dzieło polityczne jakim było przywrócenie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/ Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

Powstanie

,

Warszawa

,

Zbigniew Girzyński

Warto poczytać

 1. JaroslawKaczynskiSejm2016a 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjąłbym pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 2. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 3. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 4. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

 5. C2su3lEW8AEDhL9twitterjkaczynski 21.01.2017

  Kaczyński: Chcemy ustabilizowania władzy

  „Równowaga sił jest potrzebna w demokratycznym państwie”.

 6. zari 21.01.2017

  Zaremba: Samodzielność PO i N. nie ma sensu

  Dziennikarz "wSieci" był gościem programu "Salon Dziennikarski".

 7. pluzanskiYTsalvetv 21.01.2017

  Płużański: Strach przed zbiorem zastrzeżonym

  „I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD”.

 8. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook