Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii

30.07.2014

Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk, poseł PiS dr Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: 61 proc. badanych Polaków uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne i dobrze, że doszło do jego wybuchu. Czy to pozytywna wiadomość dla wszystkich ludzi walczących o pamięć dla tamtych wydarzeń?

Zbigniew Girzyński: Myślę, że to nagroda za 10 lat bardzo ciężkiej pracy, która została wykonana od momentu 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a następnie utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wróciło na właściwe miejsce w historii Polski i należy się z tego cieszyć.

Jednak wciąż Powstanie Warszawskie ma wielu krytyków. Dlaczego?

Jest wiele osób, które chcą pamięć o powstaniu odwrócić, albo zahamować proces szerzenia wiedzy o nim. Przykładem może być pan minister Sikorski, który na twitterze wypisuje różne brednie dotyczące powstania, a z drugiej strony mamy publicystów – takich jak Piotr Zychowicz, którzy uważają, że powstańczy czyn był błędem. Ludzie, jednak uodpornili się na różnego rodzaju propagandę, czy niekoniecznie udaną publicystykę.

Czy poprzez krytyczną publicystykę nt. powstania, można odwrócić ten pozytywny dla niego trend?

Myślę, że nie. Ja nawet cenię tego typu publicystykę, gdyż skłania ona do myślenia, choć diametralnie się nie zgadzam z poglądami prezentowanymi przez kilku historyków czy publicystów. Na szczęście Polacy mają inne spojrzenia na walkę o Polskość i mają inne spojrzenie na klęski, które również trzeba ponosić. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy wielkim i dumnym państwem.

Czy zasługi dotycząca pamięci o Powstaniu Warszawskim możemy zawdzięczać śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu?

Bez wysiłku prezydenta w utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, bez obchodów 60-lecia wybuchu tego wydarzenia – sprawa wyglądałaby diametralnie inaczej. Chwała prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego dzieło polityczne jakim było przywrócenie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/ Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook