Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Powinno dojść do powołania komisji śledczej

15.06.2014

"Trudno sobie wyobrazić większy skandal niż taki gdy urzędnicy traktują państwo jak własny folwark."

Uważam, że powinno dojść do powołania komisji śledczej - rozmowa z Posłem Zbigniewem Girzyńskim

O co to chodzi z taśmami, które ujawnia "Wprost"?
 
Zbigniew Girzyński: Jeśli okaże się (a raczej wszystko na to wskazuje), że opublikowane rozmowy są autentyczne, a nie zmontowane oznacza to gigantyczną aferę, za którą odpowiadają najważniejsi polityce w państwie na czele z premierem rządu i prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę z tego, że minister Bartłomiej Sienkiewicz nie poszedł na to spotkanie z własnej inicjatywy tylko jest emisariuszem swojego szefa czyli Donalda Tuska. Podczas tego spotkania minister Sienkiewicz nakłania prezesa Narodowego Banku Polskiego, który w świetle prawa ma zagwarantowaną niezależność, do tego, aby pomógł rządowi przed wyborami załatać deficyt budżetowy i powstrzymać w ten sposób ewentualne wyborcze zwycięstwo PiS. Prezes NBP wyraża na taki plan zgodę stawiając warunek w postaci dymisji ministra finansów (wówczas był nim Vincent-Rostowski) i dokonania zmian w ustawie o NBP, które wzmacniałyby jego pozycję wobec Rady Polityki Pieniężnem, a jej umożliwiałaby formalnie finansowanie deficytu przez NBP. Spotkanie kończy się sukcesem. Rostowski ministrem być przestanie, a w najbliższy wtorek rząd ma rozpatrywać stosowny projekt ustawy o NBP, który spełnia wynegocjowane na spotkaniu Sienkiewicz – Belka postulaty. Celowo nie wspominałem o języku i pojawiających się w rozmowie wulgaryzmach, ponieważ z punktu widzenia istoty sprawy nie mają one znaczenia (poza tym, że dodają całej tej rozmowie komiczności, albo żałosności jak kto woli).

Trudno sobie wyobrazić większy skandal niż taki gdy urzędnicy traktują państwo jak własny folwark, którym można dowolnie zarządzać byle tylko utrzymywać się przy władzy. Nie ważne są niezależność poszczególnych organów konstytucyjnych, ich konstytucyjna apolityczność. Liczy się tylko interes rządu i kurczowe trzymanie się stanowisk ze strachu przed opozycją (w tym wypadku Prawem i Sprawiedliwością). 

Co Pan myśli o polityce przykrywkowej? Czy te taśmy nie mają służyć odwróceniu uwagi od jakichś innych spraw?

Rząd  PO – PSL, którym kieruje Tusk zalicza skandal za skandalem. Trudno zakładać, że stara się jedynym skandalem przykryć poprzedni żeby dzięki temu utrzymywać w miarę poprawną, albo przynajmniej akceptowalną przez sporą grupę społeczeństwa (wystarczającą do utrzymywania się przy władzy) reputację. 

Może to jakaś zemsta? Czemu akurat teraz pojawiły się te nagrania?

Być może to, że nagrania te powstały i że zostały upublicznione jest elementem jakiejś walki wewnętrznej np. prezydenta Komorowskiego i jego otoczenia (w tym Grzegorza Schetyny) z Donaldem Tuskiem. Może też być to element walki wewnętrznej w rządzie Tuska różnego rodzaju służb. Skoro nasze Państwo jak słusznie zauważył Sienkiewicz w tych rozmowach w praktyce nie istnieje, a właściwie istnieje tylko teoretycznie to można sobie to wyobrazić. Ta sprawa także powinna zostać wyjaśniona, ale w dalszej kolejności. Sprawą o pierwszoplanowym znaczeniu jest fakt używania najważniejszych instytucji państwowych i pieniędzy NBP do bieżących działań politycznych wymierzonych w opozycję, w Prawo i Sprawiedliwość. Gdzie jest nasza demokracja po 25 latach od upadku PRL? Czy różnica miedzy PRL, a III RP polegać ma tylko na tym, że w PRL do walki z opozycją używano Służby Bezpieczeństwa, a obecnie pieniędzy Narodowego Banku Polskiego i instytucji skarbowych?
 
Wierzy Pan w autentyczność tych zapisów? Bogdan Święczkowski sugeruje, żeby się jeszcze wstrzymać do poniedziałku.

To nie są sprawy, które powinno się rozpatrywać w kategoriach wiary. Jeśli jest wątpliwość co do prawdziwości nagrań to podnoszący takie zastrzeżenia powinni je sprecyzować, a właściwe instytucje (pod ścisłą kontrolą czynników społecznych, aby nie doszło do pozamiatania sprawy pod dywan) powinny się miarodajnie wypowiedzieć. 

Co należałoby zrobić, jeśli te nagrania się potwierdzą?
 
Uważam, że powinno dojść do powołania komisji śledczej, która zbada wszystkie aspekty tej sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem zamachu na niezależność NBP i kontrolę działań prezesa NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Ważną sprawą jest też zbadanie jaka miała być skala wykorzystywania pieniędzy NBP do uchwalenia przez rządzących jesienią tego roku budżetu państwa, który jak dowiadujemy się z tych rozmów miał być „budżetem wyborczym” konstytuowanym nie w oparciu o racjonalne przesłanki ekonomiczne, a jedynie po to, aby zapewnić PO kolejny sukces wyborczy i zatrzymać Prawo i Sprawiedliwość w drodze do przejęcia władzy w państwie. 

Czy nie wypadałoby się zgodzić z tezą, że Polska to żadne tam państwo tylko naprawdę kupa kamieni i... części ciała? Inną sprawą jest, że nie wszyscy się do tego przyczynili.
 
Pod rządami PO Polska faktycznie traci swoją szansę na skok cywilizacyjny, a te tzw. inwestycje sprowadzają się jeśli by na to popatrzeć globalnie z punktu widzenia interesów strategicznych naszego Państwa do tego co w przypływie szczerości powiedział o nich minister Sienkiewicz, że to „ch…, dupa i kamieni kupa”.
 
Pozostaje czekać na rozwój wypadków. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Jan Lorek
[fot. Jan Lorek]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook