Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Polska drepcze w miejscu

27.02.2012

Zamiast wykorzystać kryzys na zbliżanie się do Europy Zachodniej my się coraz bardziej zadłużamy, a pieniądze, które można by spożytkować na rozwój, są marnowane – mówi portalom Stefczyk.info i wPolityce.pl poseł PiS, Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Donald Tusk po trzech miesiącach postanowił przeprowadzać przegląd resortów i planów ministrów swojego drugiego rządu. Jak Pan ocenia dotychczasowe działania władzy?

Zbigniew Girzyński: To ponad półtora tysiąca zmarnowanych dni dla Polski. Ten rząd marnuje szanse na skok cywilizacyjny naszego kraju. Chwila, gdy Europa przeżywa kłopoty, jest dobrą szansą na szybkie doganianie krajów Zachodu. Jednak my drepczemy w miejscu. Zamiast wykorzystać ten czas, by w sposób skokowy zbliżyć się ekonomicznie do Europy Zachodniej my się coraz bardziej zadłużamy, a pieniądze, które można by spożytkować na rozwój, są marnowane.

Jak Pan ocenia przegląd ministerstw prowadzony przez premiera Tuska?

To jest zwykłe działanie o charakterze marketingowym. Nie ma to większego znaczenia. Gdyby działanie premiera miało wpływ, na lepsze funkcjonowanie ministrów, to byłoby się czym interesować. Jednak wygląda na to, że ma to służyć jedynie temu, by pokazać, że szef rządu rzekomo mobilizuje ludzi do pracy. To strata czasu. Lepiej byłoby, gdyby Tusk wziął się do roboty, a swoich ministrów również zagnał do pracy, a nie urządzał pokazówki w mediach.

Czy mówienie, że Tusk rozlicza 100 dni rządu, może być próbą odcięcia się od działań z poprzedniej kadencji?

Myślę, że tak może być. Dzisiejsze oceny jednak nie dotyczą 100 dni. To jest ocena ponad 1600 dni. Tyle czasu Tusk rządzi w Polsce. Każdy z tych dni jest dniem zmarnowanym.

Opinia publiczna jest wciąż podatna na sztuczki marketingowe rządzących?

Myślę, że coraz mniej. Jednak one wciąż oddziałują na społeczeństwo.

Wiele osób wskazuje, że media inaczej patrzą dziś na rządzących. Pan by się z tym zgodził?

Myślę, że nadzieje z tym związane są złudne. Pamiętajmy, że już był taki okres, w którym mówiono, że ktoś przestawił wajchę. Mówił o tym nawet premier Tusk. Jednak chwilę później, gdy gabinet rzeczywiście zaczął mieć kłopoty, ta wajcha natychmiast została przywrócona na właściwe tory. Dziś media trochę grają jednak na nosie Tuskowi. Chcą wymusić na nim współpracę z Palikotem. To jest marzenie środowisk medialnych w Polsce. Koalicja z Ruchem Palikota jest dziś celem mediów.

Donald Tusk zapowiada trudne reformy w najbliższych miesiącach. Na czym może polec?

Myślę, że może polec na problemach budżetowych oraz na permanentnym zadłużaniu kraju. To pierwszy obszar, w którym premier może mieć duże problemy. Drugim są sprawy biurokracji. Jeśli dojdzie do kolejnej fali jej rozrostu, to może się bardzo źle skończyć dla rządu. I trzecia sprawa, utrudnienia w gospodarce. Ci, którzy mają związek z jej funkcjonowaniem, wiedzą, że działanie w Polsce jest coraz trudniejsze.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook