Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Polańskiego należy wysłać do USA

02.11.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: W Polsce trwa dyskusja, jak państwo powinno się zachować w związku z Romanem Polańskim. Reżyser wciąż jest poszukiwany za przestępstwa pedofilskie, jakich się dopuścił ponad 30 lat temu. Co Polska powinna zrobić?

Zbigniew Girzyński: Polska po prostu powinna się stosować do ratyfikowanej przez siebie umowy z USA. Umowa jest w tym zakresie bardzo konkretna i jednoznaczna. Roman Polański powinien zostać zatrzymany i przekazany Amerykanom.

Jednak sprawa dotyczy przestępstwa sprzed 30 lat, ofiara wybaczyła Polańskiemu, a reżyser ma już ponad 80 lat. To nic nie znaczy?

Dziwnym trafem ścigało się nawet po dłuższym okresie przestępców z okresu II wojny światowej. I nikomu nie przychodziło do głowy, że to jacyś starsi panowie, którym powinno się dać spokój. Prawo musi być równe dla wszystkich. Przestępstwo, jakiego dopuścił się Polański, nie przedawnia się w USA. W żadnym wypadku nie może być tak, że ktoś kto uciekł, unika kary, nie tylko porusza się swobodnie po świecie, ale jest fetowany i przyjmowany z honorami. To jest dla mnie skandal. Ci, którzy starają się to jakoś wytłumaczyć, chcą pokazywać, że są ludzie równi i równiejsi wobec prawa.

Co z wizerunkiem Polski? To często pojawiający się argument. Polska więcej straci na wydaleniu Polańskiego czy akceptacji jego bezkarności?

Tu nie chodzi w ogóle o sprawy wizerunkowe. To sprawa uczciwości. Uczciwość wymaga z kolei, by w tej sprawie zajmować postawę jednoznaczną. Nie można przyłączyć się do stanowiska ludzi, którzy przekonują, że nie wszyscy są równi wobec prawa. Nie może być tak, że ktoś ma immunitet, bo należy do elity.

Co działoby się za rządów PiS-u? Wyobraża sobie Pan taką samą bezczynność władz?

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Jednak tu chodzi również np. o realiach funkcjonowania prokuratury. To jest instytucja decydująca w tej sprawie. Dopiero kolejny ruch należy do MSZ.

Niektórzy wskazują, że należałoby się zająć innymi sprawami ekstradycyjnymi, np. Stefanem Michnikiem, czy Edwardem Mazurem, a nie skupiać na Polańskim. Może warto się zająć inną sprawą?

Jedno drugiego nie wyklucza. Przedstawił pan dylemat z natury takich: „czy myć ręce, czy nogi”. Trzeba natomiast robić jedno i drugie. Trzeba być po prostu czystym.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Georges Biard/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook