Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: PO znów demontuje system emerytalny

09.05.2012

Dla PO Sejm to maszynka do głosowania. Komitet centralny Platformy Obywatelskiej tworzy wytyczne, a posłowie mają je tylko przyjąć – o ustawie dot. wieku emerytalnego portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia tempo prac nad zmianami w systemie emerytalnym? W środę ma się odbyć drugie czytanie. Mówi się, że w przeciągu kilku tygodni projekt na trafić do prezydenta

Zbigniew Girzyński: Fundamentalna zmiana, dotycząca wszystkich Polaków, której zapisy będą realizowane przez dziesiątki lat jest dopychana kolanem. Wszystko odbywa się w tempie, które uniemożliwia wychwycenie błędów i usterek. Platforma Obywatelska ponosi odpowiedzialność za demontaż polskiego systemu emerytalnego. To środowisko, z Jerzym Buzkiem na czele doprowadziło do powstania nieefektywnego systemu opartego na OFE, to środowisko z Donaldem Tuskiem na czele dokonało demontażu tego systemu w zeszłej kadencji. Obecnie, po raz trzeci to samo środowisko dokonuje demontażu systemu. Robi to w sposób, który w mojej ocenie, może wyjść nam na gorsze. Skala negatywnych skutków tej zmiany może wszystkich zaskoczyć.

PO powtarza, że debata nad tym projektem się odbyła

Widocznie PO sądzi, że merytoryczna debata odbywa się na ulicach i w mediach. Sądziłem, że merytoryczna debata ma się odbywać w Sejmie, w komisjach sejmowych. Jednak widać dziś, że Platforma traktuje Sejm tak samo jak traktowały go władze komunistyczne. Dla PO Sejm to maszynka do głosowania. Komitet centralny Platformy Obywatelskiej tworzy wytyczne, a posłowie mają je tylko przyjąć. Tak samo było z Sejmem PRLu.

Jak Pan tłumaczy upór Platformy w tej sprawie?

Według mnie, ta inicjatywa i tempo pracy to wynik rozsypania się budżetu Polski oraz systemu emerytalnego. Tu każdy miesiąc zdaje się liczyć. Trzeba się spieszyć, żeby oszczędności w budżecie pojawiły się jak najszybciej. Tu tylko o to chodzi.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zostanie uchwalona. To dobra droga?

Jest wiele zastrzeżeń natury konstytucyjnej, zarówno dotyczących merytorycznych rozwiązań, jak i toku procedowania. W związku z tym wydaje się, że złożenie wniosku do TK jest w zasadzie pewne.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook