Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: PO to brutalne środowisko

07.10.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” pisze, że główni promotorzy powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI przestali mieć możliwości oddziaływania, co oznacza, że powołanie komisji jest mniej prawdopodobne. Czy zatem komisja nie powstanie?

Zbigniew Girzyński: Trudno o tym przesądzać, szczególnie, że przecież główny pomysłodawca tej komisji jest obecnie marszałkiem Sejmu. Ta komisja nie powstała w gabinetach partii faceta, który machał swego czasu jakimiś plastikowymi przedmiotami. Oni w tych gabinetach nie byliby w stanie nic takiego wymyślić. Ten plan powstał w głowie pana Sikorskiego. Mówił o tym na spotkaniu nagranym w czasie kompromitującej go rozmowie z panem Rostowskim. Pomysłodawca tego pomysłu jest dziś wpływowy. Nie jestem więc pewien, czy ta sprawa to już przeszłość. To pomysł Sikorskiego on chciał w ten sposób... można cytować, co on chciał w ten sposób osiągnąć.

Pamiętamy słynne nagrania z restauracji. Sądzi Pan, że jeśli taka komisja powstanie rzeczywiście będzie służyć do niszczenia PiS-u?

Sądzę, że taka komisja mogłaby służyć jedynie właśnie do tego, o czym mówił ówczesny minister Sikorski. Ona byłaby orężem w walce w PiSem. Uważam jednak, że to byłby miecz obosieczny, a Platforma więcej sobie wyrządziłaby tym krzywdy niż pożytku. Jednak nie zmienia to faktu, że właśnie taki miał być zamysł.

Czyli jest Pan spokojny? Czy ma Pan jakieś obawy?

Mam obawy, bo znam trochę środowisko Platformy. Wiem, że to nie są ludzie, którym można zaufać w takiej sprawie. Jak będzie, zobaczymy.

Sprawa komisji dot. likwidacji WSI to jedna z wielu „wrzutek”, jakimi opinia publiczna była karmiona. Zmiana na stanowisku premiera spowoduje odejście od tej taktyki?

Z całą pewnością to będzie kontynuowane. To, że odszedł Tusk nie oznacza, że metody stosowane w tym środowisku się zmieniły. Nie spodziewam się, by oni postępowali w łagodniejszy sposób. To brutalne środowisko polityczne. Niczego dobrego nie należy się po nim spodziewać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVN24]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook