Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Girzyński: PO poszła na zwarcie z prezydentem

26.08.2015

Rozmowa z posłem Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Od kilku dni trwa burza medialna po słowach prezydenta Andrzeja Dudy. Emocje budzi jego zapowiedź starań o zmianę formuły rozmów o przyszłości Ukrainy. Czy w Pana ocenie słowa prezydenta były niestosowne?

Zbigniew Girzyński: Propozycję i słowa prezydenta Andrzeja Dudy oceniam bardzo dobrze. To był dobry pomysł. Mogę jedynie ubolewać, że środowisko Platformy Obywatelskiej zamiast wesprzeć w staraniach prezydenta go zaatakowało.

Może wyszedł przed szereg?

Ale przecież słowa prezydenta były spójne z prezentowaną przez ministra Schetynę wizją polityki rządu. Mimo tego rządzący i PO starają się wykorzystać zaistniałą sytuację do próby budowania sporu wokół polityki zagranicznej, która nie powinna być przedmiotem sporów partyjnych. Jedność trzeba zachowywać szczególnie wobec Wschodu.

Wydaje się, że PO nie opłaca się dziś spór. Może więc jej nie chodzi o szukanie na siłę konfliktu, ale zasadną krytykę?

Niestety chodzi w mojej ocenie o taktykę kampanijną. W PO wciąż pokutuje przekonanie, że najłatwiej wygrać wybory poprzez granie na spór, konflikt z głównym rywalem politycznym, czyli PiS-em. Prezydent zaś wyrasta z tego środowiska politycznego, więc spór z prezydentem jest pewnym pomysłem PO na budowanie pozycji politycznej. Taka jest w mojej ocenie geneza zachowania polityków władzy w tej sprawie. Oceniam to bardzo negatywnie.

W polityce zagranicznej nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję?

Tu powinien panować konsensus, szczególnie w sprawach zagranicznych. Przypomnę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński był obecny raz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przemógł się i przyszedł, właśnie gdy chodziło o sprawę Ukrainy. Zrobił to ponieważ traktuje niezwykle poważnie sprawę ukraińską. Dziś widać, że rządzący nie tylko nie mają takiej postawy, ale wręcz działają w sposób niezrozumiały i wybitnie niewłaściwy.

Prezydent Duda i rząd PO-PSL są skazani na konflikt? To już pewne?

Uważam, że konflikt jest wpisany w taktykę polityczną PO. Widać, że Platforma poszła na zwarcie z prezydentem. Wydawałoby się jednak jeszcze dwa dni temu, że prezydent powiedział to samo, co rząd. Widać, że Platforma chce sporów.

Warto się tym przejmować? PO jest w stanie zaszkodzić polityce zagranicznej?

To na pewno polskiej polityce nie pomaga. Ci, którym zależy, by Polska była petentem, nie miała statusu państwa podmiotowego mogą się cieszyć. Niemcy zacierają ręce, że w Polsce trwa spór dotyczący polityki zagranicznej. Oni będą osłabiali Polskę i nasz głos w sprawach wschodnich, żeby wciąż dominować w tej sprawie w Europie. To Berlin będzie patronem i rozgrywającym ws. Ukrainy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/ansa]

Słowa kluczowe:

Zbigniew Girzyński

,

Polska

,

polityka

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook