Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: PO poszła na zwarcie z prezydentem

26.08.2015

Rozmowa z posłem Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Od kilku dni trwa burza medialna po słowach prezydenta Andrzeja Dudy. Emocje budzi jego zapowiedź starań o zmianę formuły rozmów o przyszłości Ukrainy. Czy w Pana ocenie słowa prezydenta były niestosowne?

Zbigniew Girzyński: Propozycję i słowa prezydenta Andrzeja Dudy oceniam bardzo dobrze. To był dobry pomysł. Mogę jedynie ubolewać, że środowisko Platformy Obywatelskiej zamiast wesprzeć w staraniach prezydenta go zaatakowało.

Może wyszedł przed szereg?

Ale przecież słowa prezydenta były spójne z prezentowaną przez ministra Schetynę wizją polityki rządu. Mimo tego rządzący i PO starają się wykorzystać zaistniałą sytuację do próby budowania sporu wokół polityki zagranicznej, która nie powinna być przedmiotem sporów partyjnych. Jedność trzeba zachowywać szczególnie wobec Wschodu.

Wydaje się, że PO nie opłaca się dziś spór. Może więc jej nie chodzi o szukanie na siłę konfliktu, ale zasadną krytykę?

Niestety chodzi w mojej ocenie o taktykę kampanijną. W PO wciąż pokutuje przekonanie, że najłatwiej wygrać wybory poprzez granie na spór, konflikt z głównym rywalem politycznym, czyli PiS-em. Prezydent zaś wyrasta z tego środowiska politycznego, więc spór z prezydentem jest pewnym pomysłem PO na budowanie pozycji politycznej. Taka jest w mojej ocenie geneza zachowania polityków władzy w tej sprawie. Oceniam to bardzo negatywnie.

W polityce zagranicznej nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję?

Tu powinien panować konsensus, szczególnie w sprawach zagranicznych. Przypomnę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński był obecny raz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przemógł się i przyszedł, właśnie gdy chodziło o sprawę Ukrainy. Zrobił to ponieważ traktuje niezwykle poważnie sprawę ukraińską. Dziś widać, że rządzący nie tylko nie mają takiej postawy, ale wręcz działają w sposób niezrozumiały i wybitnie niewłaściwy.

Prezydent Duda i rząd PO-PSL są skazani na konflikt? To już pewne?

Uważam, że konflikt jest wpisany w taktykę polityczną PO. Widać, że Platforma poszła na zwarcie z prezydentem. Wydawałoby się jednak jeszcze dwa dni temu, że prezydent powiedział to samo, co rząd. Widać, że Platforma chce sporów.

Warto się tym przejmować? PO jest w stanie zaszkodzić polityce zagranicznej?

To na pewno polskiej polityce nie pomaga. Ci, którym zależy, by Polska była petentem, nie miała statusu państwa podmiotowego mogą się cieszyć. Niemcy zacierają ręce, że w Polsce trwa spór dotyczący polityki zagranicznej. Oni będą osłabiali Polskę i nasz głos w sprawach wschodnich, żeby wciąż dominować w tej sprawie w Europie. To Berlin będzie patronem i rozgrywającym ws. Ukrainy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/ansa]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook