Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: PO poszła na zwarcie z prezydentem

26.08.2015

Rozmowa z posłem Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Od kilku dni trwa burza medialna po słowach prezydenta Andrzeja Dudy. Emocje budzi jego zapowiedź starań o zmianę formuły rozmów o przyszłości Ukrainy. Czy w Pana ocenie słowa prezydenta były niestosowne?

Zbigniew Girzyński: Propozycję i słowa prezydenta Andrzeja Dudy oceniam bardzo dobrze. To był dobry pomysł. Mogę jedynie ubolewać, że środowisko Platformy Obywatelskiej zamiast wesprzeć w staraniach prezydenta go zaatakowało.

Może wyszedł przed szereg?

Ale przecież słowa prezydenta były spójne z prezentowaną przez ministra Schetynę wizją polityki rządu. Mimo tego rządzący i PO starają się wykorzystać zaistniałą sytuację do próby budowania sporu wokół polityki zagranicznej, która nie powinna być przedmiotem sporów partyjnych. Jedność trzeba zachowywać szczególnie wobec Wschodu.

Wydaje się, że PO nie opłaca się dziś spór. Może więc jej nie chodzi o szukanie na siłę konfliktu, ale zasadną krytykę?

Niestety chodzi w mojej ocenie o taktykę kampanijną. W PO wciąż pokutuje przekonanie, że najłatwiej wygrać wybory poprzez granie na spór, konflikt z głównym rywalem politycznym, czyli PiS-em. Prezydent zaś wyrasta z tego środowiska politycznego, więc spór z prezydentem jest pewnym pomysłem PO na budowanie pozycji politycznej. Taka jest w mojej ocenie geneza zachowania polityków władzy w tej sprawie. Oceniam to bardzo negatywnie.

W polityce zagranicznej nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję?

Tu powinien panować konsensus, szczególnie w sprawach zagranicznych. Przypomnę, że prezes PiS Jarosław Kaczyński był obecny raz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przemógł się i przyszedł, właśnie gdy chodziło o sprawę Ukrainy. Zrobił to ponieważ traktuje niezwykle poważnie sprawę ukraińską. Dziś widać, że rządzący nie tylko nie mają takiej postawy, ale wręcz działają w sposób niezrozumiały i wybitnie niewłaściwy.

Prezydent Duda i rząd PO-PSL są skazani na konflikt? To już pewne?

Uważam, że konflikt jest wpisany w taktykę polityczną PO. Widać, że Platforma poszła na zwarcie z prezydentem. Wydawałoby się jednak jeszcze dwa dni temu, że prezydent powiedział to samo, co rząd. Widać, że Platforma chce sporów.

Warto się tym przejmować? PO jest w stanie zaszkodzić polityce zagranicznej?

To na pewno polskiej polityce nie pomaga. Ci, którym zależy, by Polska była petentem, nie miała statusu państwa podmiotowego mogą się cieszyć. Niemcy zacierają ręce, że w Polsce trwa spór dotyczący polityki zagranicznej. Oni będą osłabiali Polskę i nasz głos w sprawach wschodnich, żeby wciąż dominować w tej sprawie w Europie. To Berlin będzie patronem i rozgrywającym ws. Ukrainy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/ansa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook