Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Platforma na równi pochyłej

21.05.2013

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Sondaże poparcia politycznego pokazują, że PO traci poparcie. Od dawna coraz gorzej oceniany jest rząd i premier. Widać, że w mediach zmienił się klimat wokół rządowych błędów i niepowodzeń. Czy PiS powinien wrócić do pomysłu powołania rządu technicznego z prof. Glińskim na czele?

Zbigniew Girzyński: Sądzę, że zbyt mało czasu upłynęło od poprzedniej naszej inicjatywy. Nie jestem pewien, czy formalnie możliwe jest złożenie w tak krótkim czasie ponownego wniosku o konstruktywne wotum nieufności. Abstrahując od możliwości prawnych trzeba patrzeć na okoliczności polityczne takiej inicjatywy. Sądzę, że obecnie nie ma dobrej atmosfery dla takiej inicjatywy. W tej sytuacji ważniejszym zadaniem jest prezentacja naszego programu, spotykanie się z ludźmi i przekonywanie ich do tego programu oraz utrzymywanie widocznej tendencji, że wyborcy rozczarowani Platformą Obywatelską swoje nadzieje i oczekiwania kierują ku PiSowi.

PiS złapał wiatr w żagle? Jesteście Państwo liderem kolejnych sondaży.

W mojej opinii PiS jest na drodze do sukcesu. Widać wyraźnie zarysowanie tendencji wzrostowej naszego poparcia i osłabienia PO. Sądzę, że jest to tendencja trwała. Platforma znalazła się na równi pochyłej, z której już nie zejdzie, nie będzie w stanie się odbić. W tym momencie PiS powinien wykorzystać sytuację do budowy stabilnego poparcia, a w konsekwencji do sięgnięcia po władzę w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Należy się spodziewać skrócenia kadencji Sejmu?

Tego oczywiście wykluczyć nie można. Być może PO będzie chciała wykonać taki skok do przodu, ale sądzę, że ona może mieć z tym problem. W interesie PiSu nie jest danie przyzwolenia Platformie na wcześniejsze wybory jedynie po to, by po wyborach powstała koalicja PO-SLD. Poczekamy jeszcze kilka miesięcy i sądzę, że poparcie dla PiS będzie na tyle duże, że będziemy mogli myśleć o samodzielnym rządzeniu.

Co z samą PO? Widać w niej wojnę wszystkich ze wszystkimi. Partia może się rozpaść?

Platforma ma do wyboru dwie drogi. Może pójść w dalszym ciągu w ostrą, lewicową retorykę, co widać obecnie. Teraz Platforma bije się o lewicowy elektorat z Millerem i Palikotem. Wtedy skończy jako typowa partia lewicowa. Albo będzie nadal lawirowała, próbując być partią centrową. I wtedy będzie niewielką partią z kilku, kilkunastoprocentowym poparciem. Sądzę, że do tego raczej nie dojdzie. Widać, że Donald Tusk postanowił zagospodarować lewą stronę sceny politycznej, wiedząc, że po prawej stronie nie ma szans na walkę z PiS. Sądzę więc, że PO będzie nadal dryfowała w lewą stronę. A na końcu skończy być może tak, że ratując się będzie musiała wchłonąć dogorywające partie typu SLD czy Ruch Palikota.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook