Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Nowy rząd - kierowanie masą upadłościową

12.09.2014

Kierowanie z tylnego siedzenia to bardzo złe rozwiązanie. Było tak z Marcinkiewiczem, dlatego z tego zrezygnowaliśmy

Stefczyk.info: Jak pan ocenia kandydaturę Ewy Kopacz? Za co została ona namaszczona na następczynię Donalda Tuska?

Zbigniew Girzyński: Za lojalność i bezkrytyczne wykonywanie poleceń Donalda Tuska jak była marszałkiem. Była całkowicie niesamodzielna politycznie, zajmowała się tylko i wyłącznie tym, aby Sejm robił to, czego sobie życzy premier, w takim tempie jak sobie życzy premier i w takim zakresie jak sobie życzy premier. To była jedyna motywacja Tuska. Poza tym łatwo będzie nią sterować z tylnego siedzenia.

A czy rządami sterowanymi z tylnego siedzenia nie były rządy Kazimierza Marcinkiewicza?

To było złe rozwiązanie, dlatego bardzo szybko się z nim rozstaliśmy i Jarosław Kaczyński został premierem, aby takiego procederu więcej nie było.

Czy ten rząd Ewy Kopacz będzie rządem „na przetrwanie” do przyszłorocznych wyborów?

Raczej tak. To będzie rząd, który będzie miał doprowadzić Platformę do przyszłych wyborów. Wydaje mi się, że to będzie kierowanie masą upadłościową. Kopacz, która była fatalnym ministrem zdrowia, fatalnym marszałkiem, może być tylko jeszcze gorszym premierem. To jest złe rozwiązanie, ono pociągnie Platformę w dół, pogrzebie ją.

Wszyscy pamiętamy, jak marszałek Kopacz stała na mównicy sejmowej i zapewniała, jak to przekopywała smoleńską ziemię na metr w głąb oraz, jak polscy patolodzy stali ramię w ramię z rosyjskimi. To pogrzebało jej wiarygodność?

W moich oczach ona już wiarygodności nie uzyska nigdy, bo wtedy – w sprawie dla Polaków fundamentalnej – najzwyczajniej w świecie kłamała. Cokolwiek by nie zrobiła to kłamstwo będzie się za nią ciągnęło zawsze.

Czy marszałek Kopacz ma szansę utworzyć ten rząd w miarę samodzielnie, czy te wszystkie kandydatury, to jest sugestia Donalda Tuska?

Myślę, że niczego nie robi bez zgody Tuska, jeżeli nie wprost z polecenia i sama ma jakieś pomysły, to bez zgody Tuska ich nie realizuje.

Mówi się zawsze, że nowy premier ma od razu kilkadziesiąt dni taryfy ulgowej. Czy dacie ją Ewie Kopacz?

Nie, to jest ten sam rząd, ta sama fatalna koalicja, która niszczy nasz kraj od siedmiu lat. Tutaj taryfy ulgowej nie ma do czego dawać. Oni powinni rozliczyć się z tych kłamstw, afer i z tego wszystkiego zła, które ciągnie się za nimi cały czas.

Czy ucieszyliście się państwo jak dowiedzieliście się, że nie nowe wybory, a nowy rząd – z Ewą Kopacz na czele? Wybory byłyby trochę na fali entuzjazmu z nominacji Donalda Tuska, a Ewa Kopacz raczej źle się kojarzy Polakom.

Byłbym daleki od tego, że mamy jakąś falę euforii. Myślę, że Platformie Obywatelskiej nie opłaca się iść na wcześniejsze wybory, bo by je po prostu przegrała. To jest z ich punktu widzenia zrozumiałe.

not. mc
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook