Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Nowy rząd - kierowanie masą upadłościową

12.09.2014

Kierowanie z tylnego siedzenia to bardzo złe rozwiązanie. Było tak z Marcinkiewiczem, dlatego z tego zrezygnowaliśmy

Stefczyk.info: Jak pan ocenia kandydaturę Ewy Kopacz? Za co została ona namaszczona na następczynię Donalda Tuska?

Zbigniew Girzyński: Za lojalność i bezkrytyczne wykonywanie poleceń Donalda Tuska jak była marszałkiem. Była całkowicie niesamodzielna politycznie, zajmowała się tylko i wyłącznie tym, aby Sejm robił to, czego sobie życzy premier, w takim tempie jak sobie życzy premier i w takim zakresie jak sobie życzy premier. To była jedyna motywacja Tuska. Poza tym łatwo będzie nią sterować z tylnego siedzenia.

A czy rządami sterowanymi z tylnego siedzenia nie były rządy Kazimierza Marcinkiewicza?

To było złe rozwiązanie, dlatego bardzo szybko się z nim rozstaliśmy i Jarosław Kaczyński został premierem, aby takiego procederu więcej nie było.

Czy ten rząd Ewy Kopacz będzie rządem „na przetrwanie” do przyszłorocznych wyborów?

Raczej tak. To będzie rząd, który będzie miał doprowadzić Platformę do przyszłych wyborów. Wydaje mi się, że to będzie kierowanie masą upadłościową. Kopacz, która była fatalnym ministrem zdrowia, fatalnym marszałkiem, może być tylko jeszcze gorszym premierem. To jest złe rozwiązanie, ono pociągnie Platformę w dół, pogrzebie ją.

Wszyscy pamiętamy, jak marszałek Kopacz stała na mównicy sejmowej i zapewniała, jak to przekopywała smoleńską ziemię na metr w głąb oraz, jak polscy patolodzy stali ramię w ramię z rosyjskimi. To pogrzebało jej wiarygodność?

W moich oczach ona już wiarygodności nie uzyska nigdy, bo wtedy – w sprawie dla Polaków fundamentalnej – najzwyczajniej w świecie kłamała. Cokolwiek by nie zrobiła to kłamstwo będzie się za nią ciągnęło zawsze.

Czy marszałek Kopacz ma szansę utworzyć ten rząd w miarę samodzielnie, czy te wszystkie kandydatury, to jest sugestia Donalda Tuska?

Myślę, że niczego nie robi bez zgody Tuska, jeżeli nie wprost z polecenia i sama ma jakieś pomysły, to bez zgody Tuska ich nie realizuje.

Mówi się zawsze, że nowy premier ma od razu kilkadziesiąt dni taryfy ulgowej. Czy dacie ją Ewie Kopacz?

Nie, to jest ten sam rząd, ta sama fatalna koalicja, która niszczy nasz kraj od siedmiu lat. Tutaj taryfy ulgowej nie ma do czego dawać. Oni powinni rozliczyć się z tych kłamstw, afer i z tego wszystkiego zła, które ciągnie się za nimi cały czas.

Czy ucieszyliście się państwo jak dowiedzieliście się, że nie nowe wybory, a nowy rząd – z Ewą Kopacz na czele? Wybory byłyby trochę na fali entuzjazmu z nominacji Donalda Tuska, a Ewa Kopacz raczej źle się kojarzy Polakom.

Byłbym daleki od tego, że mamy jakąś falę euforii. Myślę, że Platformie Obywatelskiej nie opłaca się iść na wcześniejsze wybory, bo by je po prostu przegrała. To jest z ich punktu widzenia zrozumiałe.

not. mc
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook