Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Moją sprawę uważam za zamkniętą

17.12.2014

Rozmowa z posłem niezrzeszonym, byłym posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Zwrócił Pan do Sejmu część pieniędzy pobranych na potrzeby pańskich poselskich wyjazdów zagranicznych. Czy to forma przyznania się do winy?

Zbigniew Girzyński: Interpretacja przepisów, jakiej dokonała Kancelaria Sejmu, mówi, że tylko i wyłącznie samochodem można odbyć podróż służbową, którą rozlicza się za pomocą ekwiwalentu samolotowego. Ja w najlepszej wierze sądziłem do tej pory inaczej. Dlatego sam wskazałem takie przypadki, sam wystąpiłem do Kancelarii z prośbą o interpretację. Skoro jednak Kancelaria stwierdziła, że w jej opinii można tylko w ten sposób odbyć podróż, w całości zwróciłem ten ekwiwalent. Przepraszam, że źle zinterpretowałem przepisy. Mam nadzieję, że teraz sama Kancelaria, widząc, że przepisy są niejasne, ułoży je w ten sposób, że nie będzie już w przyszłości wątpliwości, a kolejni posłowie nie będą mieli problemów.

Jaka jest zatem obecna wykładnia dotycząca rozliczania zagranicznych podróży poselskich?

Wykładnia jest taka, że poseł może albo wziąć bilet lotniczy, który kupuje Kancelaria, albo może jechać samochodem i tylko samochodem.

Koniec z kupowaniem na własną rękę biletów?

Poseł obecnie nie może ani lecieć na własną rękę samochodem, ani pociągiem, czy autobusem. Taką wykładnie przyjmuje Kancelaria. Ja to szanuję, choć nie wydaje mi się to właściwe podejście. Jednak nie ja jestem od tego, by dokonywać wykładni. Ja muszę się dostosować do prawa. I się stosuję, więc zwróciłem pobrane pieniądze.

Sprawy Pana, trojki byłych posłów PiS oraz ministra Sikorskiego można wrzucić do jednego worka?

Obiecałem sobie, że nie będę się wypowiadał na temat innych. Nauczyłem się w ostatnich dniach, że wyroki są często wydawane szybciej niż pojawią się zarzuty. Ta historia mnie kilku rzeczy nauczyła.

Nie ma Pan poczucia, że w całej sytuacji doszło do przesady? Przez tygodnie wałkowany jest temat finansów polityków. Czy nie poświęcamy tej sprawie zbyt dużo uwagi a dodatkowo omijamy sedno sprawy?

Mogę mieć jedynie nadzieję, że to, co zrobiłem w tej sprawie zrobiłem chcąc wyjaśnić moją sytuację, fakt, że zwróciłem pieniądze, jest jakąś wskazówką jak wyjść z tej sytuacji, jaką umawiamy w Sejmie. Mam nadzieję, że Kancelaria i parlamentarzyści, którzy tłumaczą się czasem niejasno, mogą dzięki temu to rozwiązać. Mogę jedynie mieć nadzieję, że z tego skorzystają.

Czy sprawa finansów polityków nie była próbą wykreowania tematu zastępczego? Czy to nie przykryło ważniejszych spraw?

Wszystko jest ważne. Prawidłowe zarządzanie finansami przez polityków również jest ważne. Ja nie deprecjonuję tego tematu, nawet jeśli on dotyczy stosunkowo niedużych kwot. Jest jednak oczywiście wiele spraw, które są o wiele ważniejsze. Mam jedynie nadzieję, że one wrócą na właściwe miejsce. Historia rozliczeń poselskich kiedyś się skończy. W mojej ocenie moja sprawa już się skończyła. Sprawy innych również się jakoś skończą. Należy zacząć mówić o tematach ważniejszych, choć oczywiście kwestie finansów również należy monitorować.

Skoro swoją sprawę uważa Pan za zamkniętą co z Pana powrotem do PiSu?

Moja sprawa jest władzom klubu i partii znana. Z pokorą przyjmę każdą decyzję dotyczącą swojej przyszłości.

Ale to przecież Pan musi wystąpić z wnioskiem o powrót.

Jak mówię, moja postawa jest znana w partii. Jeśli będzie wola ze strony klubu i partii będziemy rozmawiać o powrocie. Na razie cieszę się, że moja sprawa została rozwiązana. Czekam na rozwój wypadków.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook