Jedynie prawda jest ciekawa


"Michnik rozbraja bombę tykającą pod Kwaśniewskim"

13.01.2013

Michnik realizuje koncepcję: "Nasz prezydent, nasz premier i nasza opozycja" na wszelki wypadek, byle nie dopuścić do władzy PiS - mówi poseł PiS Zbigniew Girzyński, komentując niby-krytyczne doniesienia Gazety Wyborczej nt. finansowych powiązań Aleksandra Kwasniewskiego.

Stefczyk.info: Dlaczego Gazeta Wyborcza pisze o finansowych powiązaniach Aleksandra Kwaśniewskiego z Kulczykiem i Nazarbajewem właśnie teraz?

Zbigniew Girzyński: Wygląda to na klasyczne rozbrojenie bomby. W najbliższym czasie w Polsce nie będzie żadnych wyborów, w które w takiej czy innej formule mógłby być zaangażowany były prezydent Aleksander Kwaśniewski, w związku z tym publikowanie takich wiadomości teraz nie ma większego znaczenia politycznego. Dlatego, że za dwa, trzy miesiące ta sprawa nie będzie już nikogo interesowała i nie będzie można jej wykorzystać w kampanii, kiedy Aleksander Kwaśniewski być może zaangażuje się po stronie lewicy. W związku z tym Michnik, który zawsze był z nim blisko związany najzwyczajniej w świecie rozbroił tę bombę. A w praktyce ujawnił, w czym tak naprawdę Kwaśniewskiemu pomaga. Bo legalizuje jakby jego dochody, o czym mówił już Oleksy w nagraniach ujawnionych przez Gudzowatego, a poza tym publikując te badania teraz, kiedy nie ma to znaczenia, pozwala sprawie przyschnąć.

Stefczyk.info: A jak pan ocenia fakt, że Aleksander Kwaśniewski firmuje swoim nazwiskiem interesy Nazarbajewa, że robi mu PR?

Zbigniew Girzyński: Moim zdaniem od żadnego PR-u nie robi. To znaczy ani nie jest Kwaśniewski tak naprawdę doradcą ani Kulczyka, ani Nazarbajewa. Tak naprawdę dostaje pieniądze za to, że kiedy miał władzę i wpływy, zapewne jego działania się tym panom podobały. Z tego powodu jest przez nich wynagradzany, a nie z powodu tego, że dzisiaj służy im jakąś swoją radą. Raczej bym się tutaj dopatrywał spłacania wcześniejszych zobowiązań.

Stefczyk.info: Mówił pan, że Kwaśniewski być może zaangażuje się w jakiś projekt lewicowy w przyszłości. Takie zapewnienia i spekulacje słychać dosyć często, czy to jest realny Kwaśniewskiego, żeby jakąś rolę odegrać, czy to tylko gra emocjami?

Zbigniew Girzyński: Oczywiście, że to jest granie emocjami z jednej strony. Po drugie jest to jakby sprawdzanie, na ile zaangażowanie Kwaśniewskiego może pomóc ugrupowaniom lewicowym a na ile nie. Kwaśniewski oczywiście chęć powrotu by miał, ale chciałby się zaangażować w coś, co rokuje szanse na sukces, bo dotychczasowe jego doświadczenia są takie, że raz się zaangażował w robienie LiD-u i skończyło się to katastrofą. Więc on dzisiaj zachowuje się bardzo powściągliwie i sprawdza. Jak się uda, to się oczywiście zaangażuje, jak zobaczy, że szans nie ma, to znów się wycofa, bo gdyby w to wszedł i by się nie udało, to ten mit Mojżesza, który już raz przeprowadził lewicę przez Morze Czerwone po 89 roku wtedy by prysł.

Stefczyk.info: A czy to zaangażowanie środowiska Gazety Wyborczej nie oznacza, że ten powrót Aleksandra Kwaśniewskiego należy traktować jednak poważniej niż wszystkie poprzednie zapowiedzi?

Zbigniew Girzyński: Z całą pewnością Michnik i całe środowisko Gazety Wyborczej marzy o tym, żeby taka klasyczna postkomunistyczo-libertyńska lewica, która dziś się sytuuje gdzieś tam między SLD a Palikotem wróciła do władzy, albo zaczęła odgrywać kluczową rolę realizując postulat zapateryzacji Polski. To jest oczywiście marzenie tego środowiska, jeżeli Kwaśniewski byłby w stanie tym pomóc, to oni go oczywiście będą wspomagać. Dzisiaj, wbrew pozorom te działania Gazety Wyborczej są właśnie na to obliczone. Rozbroić bombę, która tyka po Aleksandrem Kwaśniewskim, żeby nie można było jej odpalić, kiedy mogłaby mieć polityczne znaczenie i wspierać go i czynić kimś, kto spełniałby rolę łącznika między różnymi środowiskami. Osoba z rzekomym autorytetem, która doprowadzi do takiego politycznego ruchu na wypadek gdyby sytuacja Platformy zakończyła się katastrofą i groziłoby temu środowisku to, że do władzy wróciłoby Prawo i Sprawiedliwość. W związku z tym Michnik realizuje koncepcję: "Nasz prezydent, nasz premier i nasza opozycja" na wszelki wypadek…

Stefczyk.info: Czyli nieważne czy z lewicy, czy z prawicy, byle by to był "nasz" prezydent i premier?

Zbigniew Girzyński: Ja bym Platformy nie nazywał prawicą w żadnym wypadku… Najważniejsze, żeby to był tak zwany "Salon". Dzisiaj realizatorem tych postulatów jest Donald Tusk, a ponieważ PO traci coraz bardziej i sytuacja, że może się załamać poparcie dla tego ugrupowania wydaje się nieuchronna to jest dramatyczne poszukiwanie alternatywy, która mogłaby powstrzymać PiS przed powrotem do władzy. To mógłby być projekt Kwaśniewskiego, w związku z tym usuwa się wszelkie niebezpieczeństwa, które temu projektowi mogłyby zagrozić. Przecież bomba odpalona raz, nie będzie mogła wybuchnąć po raz wtóry.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook