Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Litera „W” nie była symbolem Powstania Warszawskiego

29.09.2013

Poseł Szejnfeld nie ma bladego pojęcia o czym mówi. Ja zdaję sobię sprawę z tego, że za czasów Platformy Obywatelskiej nauka historii w szkole jest ograniczona do minimum – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: Czy litera „W” była symbolem Powstania Warszawskiego?

Zbigniew Girzyński, poseł PiS, historyk: Oczywiście, że litera „W” nie była symbolem Powstania Warszawskiego. Symbolem Powstania, a nawet szerzej – całego okresu okupacyjnego – jest kotwica – symbol Polski Walczącej. Ten symbol został wybrany w konkursie przeprowadzonym przez Polskie Państwo Podziemne, a konkretnie przez Komendę Główną Armii Krajowej w 1942 r.

To dlaczego politycy Platformy Obywatelskiej np. ustami posła Adama Szejnfelda zarzucają wam kradzież litery „W” i wykorzystanie symboli powstańczych do walki z Hanną Gronkiewicz – Waltz?

Poseł Szejnfeld nie ma bladego pojęcia o czym mówi. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że za czasów Platformy Obywatelskiej nauka historii w szkole jest ograniczona do minimum, a pan poseł ostatni raz miał z nią do czynienia jeszcze w czasach komunistycznych – czyli gdy fałszowano przekaz historyczny dotyczący tego, co działo się w trakcie II wojny światowej, oraz okresu po jej zakończeniu. Być może w wyniku swojej niewiedzy opowiada takie bzdury. Ale ja się bardzo cieszę z jednego powodu – coraz więcej mówi się o Powstaniu Warszawskim. Politycy PO nagle stali się obrońcami tego historycznego wydarzenia, a przyzwyczajeni jesteśmy do innego stanowiska partii rządzącej w tej sprawie. To co zrobił minister Radosław Sikorski – nazywając Powstanie Warszawskie „katastrofą” jest dla mnie najbardziej bolesnym przykładem deprecjonowania polskiej historii przez polityków partii rządzącej. Teraz choć trochę można porozmawiać o Powstaniu. Powody są może mało ambitne, ale zawsze choć trochę historii w pamięci pozostanie.

Teraz politycy PO są dumni z Powstania Warszawskiego?

Teraz tak. Jednak gdy tylko będzie im potrzebne do osiągnięcia jakiego celu, zaczną je atakować. To dosyć dziwna postawa.

Rządzący chcą zniechęcić obywateli do pójścia na referendum?

Rządzący zrobią wszystko aby uratować Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dlatego muszą doprowadzić do niskiej frekwencji podczas referendum. Wymyślają różne chwyty mające na celu przedstawić idee referendum w zniekształconym świetle. Jednak moim zdaniem to mało skuteczne działanie. Mieszkańcy Warszawy doskonale widzą co robią politycy PO, widzą ogromną nierzetelność w ich działaniu na wielu płaszczyznach, dlatego myślę, że ujawnią ją podczas głosowania za odwołaniem prezydent Warszawy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook