Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Jaruzelski powinien zostać zdegradowany

22.10.2013

Wszyscy doskonale widzą, że działania sądu zmierzają do tego, aby za życia Wojciecha Jaruzelskiego nie osądzić – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: Sąd okręgowy w Warszawie zdecydował o ponownych badaniach gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które mają odbyć się 18 listopada. Czy uważa pan poseł, że generał doczeka się sprawiedliwego wyroku?

Zbigniew Girzyński, poseł PiS, historyk – Wszyscy doskonale widzą, że działania sądu zmierzają do tego, aby za życia Wojciecha Jaruzelskiego nie osądzić. To specjalne przeciąganie sprawy, trwające od kilkunastu lat. Dlatego uważam, że państwo polskie powinno podjąć działania, umożliwiające ukaranie generała Jaruzelskiego w zupełnie innym trybie.

Jaki to tryb?

Widzę możliwość kary w postaci degradacji ze stopnia generalskiego. Jego osoba jest hańbą dla munduru Wojska Polskiego.

Kto może dokonać takiej degradacji?

Oczywiście w świetle obecnych przepisów sąd – jako dodatkowy środek karny. Można również znowelizować przepisy karne, aby to minister obrony narodowej mógł dokonać takiej degradacji, wystosowując wniosek, który następnie podpisuje prezydent.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Rosja nie wywiązała się ze współpracy z Trybunałem w postępowaniu ws. zbrodni katyńskiej. Orzekł jednocześnie, że nie może oceniać rosyjskiego śledztwa w sprawie oraz że Rosja nie dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania bliskich ofiar. Jak pan ocenia ten werdykt?

To ogromna porażka Polski. Od dawna wiadomo, że w Europie mocno działa rosyjska agentura wpływu, a jeżeli polski rząd myślał, że dając tę sprawę do rozpatrzenia europejskiemu trybunałowi osiągnie sukces – to bardzo się mylił. Delikatnie sprawy historyczne wymagają ogromnego zaangażowania dyplomatycznego. Bez takich działań nigdy nie osiągniemy w Europie korzystnego dla nas werdyktu. Przy obecnej sytuacji zawsze rosyjskie lobby oraz argumenty będą mocniejsze.

Czy Polska może coś jeszcze zrobić ws. Katynia?

Musimy stanowczo postawić tę sprawę na każdym możliwym forum, przed opinią międzynarodową. Pamiętajmy, że Polska pomaga wielu europejskim krajom. Nie może być tak, że oddajemy różnego rodzaju usługi Niemcom czy USA, a w zamian nie otrzymujemy nic konkretnego. Nie potrafimy wywalczyć żadnego konkretnego zobowiązania się do pomocy. To niewyobrażalna sytuacja.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

[fot:wP]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook