Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Jaruzelski powinien zostać zdegradowany

22.10.2013

Wszyscy doskonale widzą, że działania sądu zmierzają do tego, aby za życia Wojciecha Jaruzelskiego nie osądzić – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Stefczyk.info: Sąd okręgowy w Warszawie zdecydował o ponownych badaniach gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które mają odbyć się 18 listopada. Czy uważa pan poseł, że generał doczeka się sprawiedliwego wyroku?

Zbigniew Girzyński, poseł PiS, historyk – Wszyscy doskonale widzą, że działania sądu zmierzają do tego, aby za życia Wojciecha Jaruzelskiego nie osądzić. To specjalne przeciąganie sprawy, trwające od kilkunastu lat. Dlatego uważam, że państwo polskie powinno podjąć działania, umożliwiające ukaranie generała Jaruzelskiego w zupełnie innym trybie.

Jaki to tryb?

Widzę możliwość kary w postaci degradacji ze stopnia generalskiego. Jego osoba jest hańbą dla munduru Wojska Polskiego.

Kto może dokonać takiej degradacji?

Oczywiście w świetle obecnych przepisów sąd – jako dodatkowy środek karny. Można również znowelizować przepisy karne, aby to minister obrony narodowej mógł dokonać takiej degradacji, wystosowując wniosek, który następnie podpisuje prezydent.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Rosja nie wywiązała się ze współpracy z Trybunałem w postępowaniu ws. zbrodni katyńskiej. Orzekł jednocześnie, że nie może oceniać rosyjskiego śledztwa w sprawie oraz że Rosja nie dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania bliskich ofiar. Jak pan ocenia ten werdykt?

To ogromna porażka Polski. Od dawna wiadomo, że w Europie mocno działa rosyjska agentura wpływu, a jeżeli polski rząd myślał, że dając tę sprawę do rozpatrzenia europejskiemu trybunałowi osiągnie sukces – to bardzo się mylił. Delikatnie sprawy historyczne wymagają ogromnego zaangażowania dyplomatycznego. Bez takich działań nigdy nie osiągniemy w Europie korzystnego dla nas werdyktu. Przy obecnej sytuacji zawsze rosyjskie lobby oraz argumenty będą mocniejsze.

Czy Polska może coś jeszcze zrobić ws. Katynia?

Musimy stanowczo postawić tę sprawę na każdym możliwym forum, przed opinią międzynarodową. Pamiętajmy, że Polska pomaga wielu europejskim krajom. Nie może być tak, że oddajemy różnego rodzaju usługi Niemcom czy USA, a w zamian nie otrzymujemy nic konkretnego. Nie potrafimy wywalczyć żadnego konkretnego zobowiązania się do pomocy. To niewyobrażalna sytuacja.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas Facebooku!

[fot:wP]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook