Jedynie prawda jest ciekawa

Girzyński: „Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem”

28.05.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Wiele emocji widać było w czasie programu w TVP Info, w którym brał udział Pan oraz Włodzimierz Czarzasty. Skończyło się na sporej awanturze, w czasie której Czarzasty groził, że Pana obleje wodą, a Pan wspominał oblewaniu gaszonym wapnem. Co wywołało takie emocje?

Zbigniew Girzyński: Emocje wynikały z hipokryzji Włodzimierza Czarzastego, który twierdził, że prawica najchętniej chciałaby Wojciecha Jaruzelskiego zakopać w dole pod płotem. Akurat prawica zawsze charakteryzuje się poszanowaniem dla ludzkiego ciała, nawet jeśli to ciało jest kogoś, kto był zbrodniarzem. Lewica natomiast ma w tym zakresie w Polsce jak najgorsze tradycje. Oni nie dość, że mordowali naszych narodowych bohaterów, to właśnie w ten sposób ich grzebano. W dołach, pod cmentarnym płotem, zalewając ciała wapnem, by szybciej się rozłożyły. Bezczeszczono ich zwłoki. Chciałem to Panu Czarzastemu przypomnieć.

Dlaczego Wojciech Jaruzelski jest dla lewicy tak ważny? To SLD rozpętało burzę wokół jego pogrzebu...

Polska lewica to nie jest normalna lewica. Do sprawy pogrzebu Jaruzelskiego miałem wciąż nadzieje, że lewica ma jakąś szansę stać się lewicą. Jednak oni są, i zdaje się wolą być, formacją postkomunistyczną i postsowiecką. Tylko do takich ideologii się odwołują.

Co według Pana powinno się dziać w czasie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego? Wiemy, że czeka nas wojskowy pogrzeb z honorami.

Przede wszystkim należy wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do władz Rosji. Sądzę, że oni dla takiego bohatera jakim dla Rosji był Wojciech Jaruzelski, znajdą stosowne miejsce. On powinien spocząć pod murami Kremla razem ze Stalinem, Breżniewem, Leninem i innymi sowieckimi liderami. A jeśli Rosjanie nie będą zainteresowani pochowaniem w godnym miejscu człowieka, który działając dla ZSRS gnębił swoich rodaków, to można Jaruzelskiego pochować na cmentarzu żołnierzy sowieckich. To jest odpowiednie miejsce.

Wiele osób wskazuje, że jednak mimo wszystko Jaruzelski był prezydentem Polski, więc należą mu się honory. Co Pan o tym sądzi?

Wojciech Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem. On nigdy nie był prezydentem wybranym przez Polaków w wyborach. Z takich prezydentów, jak Jaruzelski, to mieliśmy i Bieruta. To nie ma nic wspólnego z byciem prezydentem.

Inne osoby mówią, że choć Jaruzelski na Powązkach wojskowych leżeć nie powinien, ale przecież leży tam wielu podobnych czy nawet gorszych...

To nie jest argument, że tam są pochowani inni, gorsi od niego czy równie źli. Być może groby części z nich – w czasie prac na Łączce – zostaną przeniesione. A poza tym fakt, że kiedyś popełniano błędy nie znaczy, że dziś w wolnej Polsce, mamy te błędy nadal popełniać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVP Info]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook