Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: „Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem”

28.05.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Wiele emocji widać było w czasie programu w TVP Info, w którym brał udział Pan oraz Włodzimierz Czarzasty. Skończyło się na sporej awanturze, w czasie której Czarzasty groził, że Pana obleje wodą, a Pan wspominał oblewaniu gaszonym wapnem. Co wywołało takie emocje?

Zbigniew Girzyński: Emocje wynikały z hipokryzji Włodzimierza Czarzastego, który twierdził, że prawica najchętniej chciałaby Wojciecha Jaruzelskiego zakopać w dole pod płotem. Akurat prawica zawsze charakteryzuje się poszanowaniem dla ludzkiego ciała, nawet jeśli to ciało jest kogoś, kto był zbrodniarzem. Lewica natomiast ma w tym zakresie w Polsce jak najgorsze tradycje. Oni nie dość, że mordowali naszych narodowych bohaterów, to właśnie w ten sposób ich grzebano. W dołach, pod cmentarnym płotem, zalewając ciała wapnem, by szybciej się rozłożyły. Bezczeszczono ich zwłoki. Chciałem to Panu Czarzastemu przypomnieć.

Dlaczego Wojciech Jaruzelski jest dla lewicy tak ważny? To SLD rozpętało burzę wokół jego pogrzebu...

Polska lewica to nie jest normalna lewica. Do sprawy pogrzebu Jaruzelskiego miałem wciąż nadzieje, że lewica ma jakąś szansę stać się lewicą. Jednak oni są, i zdaje się wolą być, formacją postkomunistyczną i postsowiecką. Tylko do takich ideologii się odwołują.

Co według Pana powinno się dziać w czasie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego? Wiemy, że czeka nas wojskowy pogrzeb z honorami.

Przede wszystkim należy wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do władz Rosji. Sądzę, że oni dla takiego bohatera jakim dla Rosji był Wojciech Jaruzelski, znajdą stosowne miejsce. On powinien spocząć pod murami Kremla razem ze Stalinem, Breżniewem, Leninem i innymi sowieckimi liderami. A jeśli Rosjanie nie będą zainteresowani pochowaniem w godnym miejscu człowieka, który działając dla ZSRS gnębił swoich rodaków, to można Jaruzelskiego pochować na cmentarzu żołnierzy sowieckich. To jest odpowiednie miejsce.

Wiele osób wskazuje, że jednak mimo wszystko Jaruzelski był prezydentem Polski, więc należą mu się honory. Co Pan o tym sądzi?

Wojciech Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem. On nigdy nie był prezydentem wybranym przez Polaków w wyborach. Z takich prezydentów, jak Jaruzelski, to mieliśmy i Bieruta. To nie ma nic wspólnego z byciem prezydentem.

Inne osoby mówią, że choć Jaruzelski na Powązkach wojskowych leżeć nie powinien, ale przecież leży tam wielu podobnych czy nawet gorszych...

To nie jest argument, że tam są pochowani inni, gorsi od niego czy równie źli. Być może groby części z nich – w czasie prac na Łączce – zostaną przeniesione. A poza tym fakt, że kiedyś popełniano błędy nie znaczy, że dziś w wolnej Polsce, mamy te błędy nadal popełniać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook