Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: „Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem”

28.05.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Wiele emocji widać było w czasie programu w TVP Info, w którym brał udział Pan oraz Włodzimierz Czarzasty. Skończyło się na sporej awanturze, w czasie której Czarzasty groził, że Pana obleje wodą, a Pan wspominał oblewaniu gaszonym wapnem. Co wywołało takie emocje?

Zbigniew Girzyński: Emocje wynikały z hipokryzji Włodzimierza Czarzastego, który twierdził, że prawica najchętniej chciałaby Wojciecha Jaruzelskiego zakopać w dole pod płotem. Akurat prawica zawsze charakteryzuje się poszanowaniem dla ludzkiego ciała, nawet jeśli to ciało jest kogoś, kto był zbrodniarzem. Lewica natomiast ma w tym zakresie w Polsce jak najgorsze tradycje. Oni nie dość, że mordowali naszych narodowych bohaterów, to właśnie w ten sposób ich grzebano. W dołach, pod cmentarnym płotem, zalewając ciała wapnem, by szybciej się rozłożyły. Bezczeszczono ich zwłoki. Chciałem to Panu Czarzastemu przypomnieć.

Dlaczego Wojciech Jaruzelski jest dla lewicy tak ważny? To SLD rozpętało burzę wokół jego pogrzebu...

Polska lewica to nie jest normalna lewica. Do sprawy pogrzebu Jaruzelskiego miałem wciąż nadzieje, że lewica ma jakąś szansę stać się lewicą. Jednak oni są, i zdaje się wolą być, formacją postkomunistyczną i postsowiecką. Tylko do takich ideologii się odwołują.

Co według Pana powinno się dziać w czasie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego? Wiemy, że czeka nas wojskowy pogrzeb z honorami.

Przede wszystkim należy wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do władz Rosji. Sądzę, że oni dla takiego bohatera jakim dla Rosji był Wojciech Jaruzelski, znajdą stosowne miejsce. On powinien spocząć pod murami Kremla razem ze Stalinem, Breżniewem, Leninem i innymi sowieckimi liderami. A jeśli Rosjanie nie będą zainteresowani pochowaniem w godnym miejscu człowieka, który działając dla ZSRS gnębił swoich rodaków, to można Jaruzelskiego pochować na cmentarzu żołnierzy sowieckich. To jest odpowiednie miejsce.

Wiele osób wskazuje, że jednak mimo wszystko Jaruzelski był prezydentem Polski, więc należą mu się honory. Co Pan o tym sądzi?

Wojciech Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem. On nigdy nie był prezydentem wybranym przez Polaków w wyborach. Z takich prezydentów, jak Jaruzelski, to mieliśmy i Bieruta. To nie ma nic wspólnego z byciem prezydentem.

Inne osoby mówią, że choć Jaruzelski na Powązkach wojskowych leżeć nie powinien, ale przecież leży tam wielu podobnych czy nawet gorszych...

To nie jest argument, że tam są pochowani inni, gorsi od niego czy równie źli. Być może groby części z nich – w czasie prac na Łączce – zostaną przeniesione. A poza tym fakt, że kiedyś popełniano błędy nie znaczy, że dziś w wolnej Polsce, mamy te błędy nadal popełniać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook