Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Girzyński: „Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem”

28.05.2014

Rozmowa z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: Wiele emocji widać było w czasie programu w TVP Info, w którym brał udział Pan oraz Włodzimierz Czarzasty. Skończyło się na sporej awanturze, w czasie której Czarzasty groził, że Pana obleje wodą, a Pan wspominał oblewaniu gaszonym wapnem. Co wywołało takie emocje?

Zbigniew Girzyński: Emocje wynikały z hipokryzji Włodzimierza Czarzastego, który twierdził, że prawica najchętniej chciałaby Wojciecha Jaruzelskiego zakopać w dole pod płotem. Akurat prawica zawsze charakteryzuje się poszanowaniem dla ludzkiego ciała, nawet jeśli to ciało jest kogoś, kto był zbrodniarzem. Lewica natomiast ma w tym zakresie w Polsce jak najgorsze tradycje. Oni nie dość, że mordowali naszych narodowych bohaterów, to właśnie w ten sposób ich grzebano. W dołach, pod cmentarnym płotem, zalewając ciała wapnem, by szybciej się rozłożyły. Bezczeszczono ich zwłoki. Chciałem to Panu Czarzastemu przypomnieć.

Dlaczego Wojciech Jaruzelski jest dla lewicy tak ważny? To SLD rozpętało burzę wokół jego pogrzebu...

Polska lewica to nie jest normalna lewica. Do sprawy pogrzebu Jaruzelskiego miałem wciąż nadzieje, że lewica ma jakąś szansę stać się lewicą. Jednak oni są, i zdaje się wolą być, formacją postkomunistyczną i postsowiecką. Tylko do takich ideologii się odwołują.

Co według Pana powinno się dziać w czasie pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego? Wiemy, że czeka nas wojskowy pogrzeb z honorami.

Przede wszystkim należy wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do władz Rosji. Sądzę, że oni dla takiego bohatera jakim dla Rosji był Wojciech Jaruzelski, znajdą stosowne miejsce. On powinien spocząć pod murami Kremla razem ze Stalinem, Breżniewem, Leninem i innymi sowieckimi liderami. A jeśli Rosjanie nie będą zainteresowani pochowaniem w godnym miejscu człowieka, który działając dla ZSRS gnębił swoich rodaków, to można Jaruzelskiego pochować na cmentarzu żołnierzy sowieckich. To jest odpowiednie miejsce.

Wiele osób wskazuje, że jednak mimo wszystko Jaruzelski był prezydentem Polski, więc należą mu się honory. Co Pan o tym sądzi?

Wojciech Jaruzelski nie był polskim prezydentem, był dyktatorem. On nigdy nie był prezydentem wybranym przez Polaków w wyborach. Z takich prezydentów, jak Jaruzelski, to mieliśmy i Bieruta. To nie ma nic wspólnego z byciem prezydentem.

Inne osoby mówią, że choć Jaruzelski na Powązkach wojskowych leżeć nie powinien, ale przecież leży tam wielu podobnych czy nawet gorszych...

To nie jest argument, że tam są pochowani inni, gorsi od niego czy równie źli. Być może groby części z nich – w czasie prac na Łączce – zostaną przeniesione. A poza tym fakt, że kiedyś popełniano błędy nie znaczy, że dziś w wolnej Polsce, mamy te błędy nadal popełniać.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Słowa kluczowe:

Zbigniew Girzyński

,

Polska

,

polityka

Warto poczytać

 1. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 2. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 3. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 4. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 5. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 6. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 7. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 8. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook