Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Inwestycje potrzebne zawsze

15.10.2012

O powrocie rządu do polityki inwestycji oraz zapowiedziach powołania specjalnej instytucji zajmującej się inwestycjami portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: W marcu 2010 roku na konwencji PiS wzywaliście Państwo do opracowania planu inwestycji w Polsce. Wtedy zostaliście ostro skrytykowani i obśmiani. Obecnie w tzw. drugim expose premier Donald Tusk zapowiada inwestycje. Chce nawet powołać specjalną instytucję, która ma się tym zająć. Wydaje się, że wychodzi na to, że mieli Państwo rację.

Zbigniew Girzyński: Liczę na to, że rząd zaczyna dojrzewać do tego, co myśmy mówili już kilka lat temu. Jednak obawiam się, że obecne plany rządu przypominają nasz program jedynie nazwą. Pamiętam, że kilkanaście dni temu minister Jacek Rostowski na konferencji prasowej z kalkulatorem w ręku mówił, ile będą kosztowały pomysły Jarosława Kaczyńskiego. Ja nie wiem, czy obecnie minister zgubił kalkulator, czy przestał on działać. Faktem jest, że minister nie policzył, ile będą kosztowały pomysły rządu. Wracając do inwestycji, oczywiście dobrym jest pomysł, żeby pobudzić inwestycje w Polsce. Szkoda jedynie, że Vincent Rostowski i Donald Tusk potrzebował pięciu lat, żeby to zrozumieć. Gdyby zaczęli działać wcześniej, być może dziś byśmy się znajdowali w zupełnie innym miejscu. Niektórzy jednak uczą się na błędach. Szkoda, że uczą się na naszych grzbietach.

Powołanie specjalnej spółki zajmującej się inwestycjami to dobry pomysł?

Mam nadzieję, że to nie będzie spółka, której działalność zakończy się na zatrudnianiu "swoich" ludzi. Boję się, że to będzie taka sama sytuacja, jak ze spółką, której prezesem jest Aleksander Grad. On otrzymuje 100 tysięcy miesięcznie. Boję się, że tu będzie chodziło jedynie o zatrudnianie kolejnych działaczy Platformy. Pytanie, jakie są konkretne pomysły, by wzmocnić inwestycje w Polsce oraz, jakie intencje przyświecają inicjatorom. Niestety ten rząd przyzwyczaił nas, że żadna deklaracja nie przekłada się na pozytywne działanie. Nie ma żadnych pozytywnych skutków takich zapowiedzi.

Inwestowanie to dobry pomysł na każdy czas?

Inwestować trzeba było pięć lat temu. Przespaliśmy ten czas. Minister Vincent Rostowski i Donald Tusk byli ludźmi, którzy dusili polską gospodarkę. Szkoda, że po pięciu latach doszli do tego, co my mówimy od lat. Mam poważne obawy, że skutkiem obecnych zapowiedzi będzie znów duszenie gospodarki.

Wielu komentatorów zauważyło drobną zmianę w retoryce rządu. Od tzw. drugiego expose premiera ministrowie organizują konferencje i przedstawiają swoje plany. Wskazuje się, że zmianę działania rządzących wymusza pisowska ofensywa. Ma Pan takie poczucie?

Rolą opozycji jest wymuszanie na rządzie pozytywnych zmian i lepszego działania. Jeśli nasze działania temu właśnie służą, to należy się jedynie cieszyć. Rzeczywiście mam poczucie, że to dzięki naszej ofensywie, szczególnie mocnej w ostatnich tygodniach, rząd koryguje retorykę. Szkoda, że Tusk do pewnych zmian dochodzi po tylu latach. Dobrze, że w ogóle dochodzi.

Obecna ekipa rządowa jest w Pana ocenie zdolna do prawdziwej zmiany działania?

Ja w to nie wierzę. Nie wierzę w tę ekipę. Oni już pięć lat nie pokazują, by umieli coś robić. Wątpię, by byli w stanie coś zdziałać. Oczywiście, zobaczymy jak będzie. Jednak do tej pory ta ekipa rozczarowała mnie skutecznie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook