Jedynie prawda jest ciekawa


Girzyński: Inwestycje potrzebne zawsze

15.10.2012

O powrocie rządu do polityki inwestycji oraz zapowiedziach powołania specjalnej instytucji zajmującej się inwestycjami portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim.

Stefczyk.info: W marcu 2010 roku na konwencji PiS wzywaliście Państwo do opracowania planu inwestycji w Polsce. Wtedy zostaliście ostro skrytykowani i obśmiani. Obecnie w tzw. drugim expose premier Donald Tusk zapowiada inwestycje. Chce nawet powołać specjalną instytucję, która ma się tym zająć. Wydaje się, że wychodzi na to, że mieli Państwo rację.

Zbigniew Girzyński: Liczę na to, że rząd zaczyna dojrzewać do tego, co myśmy mówili już kilka lat temu. Jednak obawiam się, że obecne plany rządu przypominają nasz program jedynie nazwą. Pamiętam, że kilkanaście dni temu minister Jacek Rostowski na konferencji prasowej z kalkulatorem w ręku mówił, ile będą kosztowały pomysły Jarosława Kaczyńskiego. Ja nie wiem, czy obecnie minister zgubił kalkulator, czy przestał on działać. Faktem jest, że minister nie policzył, ile będą kosztowały pomysły rządu. Wracając do inwestycji, oczywiście dobrym jest pomysł, żeby pobudzić inwestycje w Polsce. Szkoda jedynie, że Vincent Rostowski i Donald Tusk potrzebował pięciu lat, żeby to zrozumieć. Gdyby zaczęli działać wcześniej, być może dziś byśmy się znajdowali w zupełnie innym miejscu. Niektórzy jednak uczą się na błędach. Szkoda, że uczą się na naszych grzbietach.

Powołanie specjalnej spółki zajmującej się inwestycjami to dobry pomysł?

Mam nadzieję, że to nie będzie spółka, której działalność zakończy się na zatrudnianiu "swoich" ludzi. Boję się, że to będzie taka sama sytuacja, jak ze spółką, której prezesem jest Aleksander Grad. On otrzymuje 100 tysięcy miesięcznie. Boję się, że tu będzie chodziło jedynie o zatrudnianie kolejnych działaczy Platformy. Pytanie, jakie są konkretne pomysły, by wzmocnić inwestycje w Polsce oraz, jakie intencje przyświecają inicjatorom. Niestety ten rząd przyzwyczaił nas, że żadna deklaracja nie przekłada się na pozytywne działanie. Nie ma żadnych pozytywnych skutków takich zapowiedzi.

Inwestowanie to dobry pomysł na każdy czas?

Inwestować trzeba było pięć lat temu. Przespaliśmy ten czas. Minister Vincent Rostowski i Donald Tusk byli ludźmi, którzy dusili polską gospodarkę. Szkoda, że po pięciu latach doszli do tego, co my mówimy od lat. Mam poważne obawy, że skutkiem obecnych zapowiedzi będzie znów duszenie gospodarki.

Wielu komentatorów zauważyło drobną zmianę w retoryce rządu. Od tzw. drugiego expose premiera ministrowie organizują konferencje i przedstawiają swoje plany. Wskazuje się, że zmianę działania rządzących wymusza pisowska ofensywa. Ma Pan takie poczucie?

Rolą opozycji jest wymuszanie na rządzie pozytywnych zmian i lepszego działania. Jeśli nasze działania temu właśnie służą, to należy się jedynie cieszyć. Rzeczywiście mam poczucie, że to dzięki naszej ofensywie, szczególnie mocnej w ostatnich tygodniach, rząd koryguje retorykę. Szkoda, że Tusk do pewnych zmian dochodzi po tylu latach. Dobrze, że w ogóle dochodzi.

Obecna ekipa rządowa jest w Pana ocenie zdolna do prawdziwej zmiany działania?

Ja w to nie wierzę. Nie wierzę w tę ekipę. Oni już pięć lat nie pokazują, by umieli coś robić. Wątpię, by byli w stanie coś zdziałać. Oczywiście, zobaczymy jak będzie. Jednak do tej pory ta ekipa rozczarowała mnie skutecznie.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook