Jedynie prawda jest ciekawa


George Weigel: papież zaczął rewolucję

23.07.2013

Zawsze uważałem za niezwykłe, że tymi, którzy najszybciej zrozumieli, iż wybór papieża Polaka potencjalnie zmieni kierunek historii świata, byli dwaj Rosjanie. Pierwszy to Aleksander Sołżenicyn (…), a drugi to Jurij Andropow, ówczesny szef KGB - mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” George Weigel, amerykański pisarz i teolog, autor słynnej biografii Jana Pawła II „Świadek nadziei”.

Biograf papieża przypomina, że w ciągu kilku tygodni od wyboru nowego papieża Andropow polecił opracować raport o jego potencjalnym wpływie na sytuację zarówno w krajach satelickich ZSRS, jak i na sam Związek Sowiecki. Służby radzieckie natychmiast zaczęły także dążyć do przedstawiania nowo wybranego Ojca Świętego jako niebezpiecznego ekstremisty i radykała.

Na pytanie, czy kulminacją tych działań mógł być zamach na Jana Pawła II, Weigel odpowiada:

Takie rzeczy najprawdopodobniej nigdy nie zostały zapisane na papierze. Jednak powiązania bułgarskich służb bezpieczeństwa z Mehmetem Alim Agcą są jasne i udokumentowane. A bułgarskie służby bezpieczeństwa nie zmieniłyby nawet marki kawy w swoich biurach bez zgody KGB. Zresztą to władze sowieckie najbardziej skorzystałyby na udanym zamachu na papieża. Miałby on przecież miejsce niemal jednocześnie ze śmiercią kardynała Wyszyńskiego – sowieckie służby bezpieczeństwa wiedziały o jego stanie zdrowia. Tak więc poszlaki pokazują, że Związek Sowiecki nie był neutralnym świadkiem tej sprawy.

Amerykański teolog zaznacza także, że Jan Paweł II był świadomy stopnia zinfiltrowania rosyjskiej cerkwi przez KGB, ale jednocześnie korzystał z każdej okazji do nawiązania i pogłębiania dialogu z wiernymi wyznania prawosławnego:

Próba Jana Pawła II zbliżenia z rosyjską Cerkwią prawosławną, a raczej do wiernych prawosławnych, była integralną częścią jego kampanii na rzecz pojednania między zachodnim i wschodnim chrześcijaństwem, by Kościół ponownie „oddychał oboma płucami”. Papież był jednak zbyt roztropny, by nie wiedzieć, że przywódcy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej są po prostu przybudówką KGB. To tworzyło problemy nie do przezwyciężenia przez cały jego pontyfikat, także wtedy gdy Związek Sowiecki upadł, a KGB formalnie przestało istnieć. Wątpię więc, aby Jan Paweł II kiedykolwiek się łudził, że poprzez prawosławie można przekształcić ustrój ZSRS w taki sam sposób, w jaki udało się to uczynić dzięki katolikom w Polsce.

Weigel zaznacza, że Ojciec Święty  był pasterzem Kościoła, a nie przywódcą politycznym i nie stawiał sobie celów stricte politycznych, ale mimo to za sprawą swojego zaangażowania duszpasterskiego doprowadził do przemian świadomościowych narodów, czego konsekwencją stało się obalenie systemu komunistycznego. Ta jego rola, zdaniem biografa Ojca Świętego, jest dzisiaj niedoceniana:

W dzisiejszych czasach wielu ma skłonność do marginalizowania roli Kościoła i papieża w upadu komunizmu. To jest prawdopodobnie odzwierciedlenie tendencji zmierzającej do stworzenia w Europie „pustego placu publicznego” – kontynentu, w którym przekonania religijne są sprawą prywatną i pozostają na marginesie życia publicznego

- zaznacza George Weigel.

Rzeczpospolita/aż

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook