Jedynie prawda jest ciekawa


George Weigel: papież zaczął rewolucję

23.07.2013

Zawsze uważałem za niezwykłe, że tymi, którzy najszybciej zrozumieli, iż wybór papieża Polaka potencjalnie zmieni kierunek historii świata, byli dwaj Rosjanie. Pierwszy to Aleksander Sołżenicyn (…), a drugi to Jurij Andropow, ówczesny szef KGB - mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” George Weigel, amerykański pisarz i teolog, autor słynnej biografii Jana Pawła II „Świadek nadziei”.

Biograf papieża przypomina, że w ciągu kilku tygodni od wyboru nowego papieża Andropow polecił opracować raport o jego potencjalnym wpływie na sytuację zarówno w krajach satelickich ZSRS, jak i na sam Związek Sowiecki. Służby radzieckie natychmiast zaczęły także dążyć do przedstawiania nowo wybranego Ojca Świętego jako niebezpiecznego ekstremisty i radykała.

Na pytanie, czy kulminacją tych działań mógł być zamach na Jana Pawła II, Weigel odpowiada:

Takie rzeczy najprawdopodobniej nigdy nie zostały zapisane na papierze. Jednak powiązania bułgarskich służb bezpieczeństwa z Mehmetem Alim Agcą są jasne i udokumentowane. A bułgarskie służby bezpieczeństwa nie zmieniłyby nawet marki kawy w swoich biurach bez zgody KGB. Zresztą to władze sowieckie najbardziej skorzystałyby na udanym zamachu na papieża. Miałby on przecież miejsce niemal jednocześnie ze śmiercią kardynała Wyszyńskiego – sowieckie służby bezpieczeństwa wiedziały o jego stanie zdrowia. Tak więc poszlaki pokazują, że Związek Sowiecki nie był neutralnym świadkiem tej sprawy.

Amerykański teolog zaznacza także, że Jan Paweł II był świadomy stopnia zinfiltrowania rosyjskiej cerkwi przez KGB, ale jednocześnie korzystał z każdej okazji do nawiązania i pogłębiania dialogu z wiernymi wyznania prawosławnego:

Próba Jana Pawła II zbliżenia z rosyjską Cerkwią prawosławną, a raczej do wiernych prawosławnych, była integralną częścią jego kampanii na rzecz pojednania między zachodnim i wschodnim chrześcijaństwem, by Kościół ponownie „oddychał oboma płucami”. Papież był jednak zbyt roztropny, by nie wiedzieć, że przywódcy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej są po prostu przybudówką KGB. To tworzyło problemy nie do przezwyciężenia przez cały jego pontyfikat, także wtedy gdy Związek Sowiecki upadł, a KGB formalnie przestało istnieć. Wątpię więc, aby Jan Paweł II kiedykolwiek się łudził, że poprzez prawosławie można przekształcić ustrój ZSRS w taki sam sposób, w jaki udało się to uczynić dzięki katolikom w Polsce.

Weigel zaznacza, że Ojciec Święty  był pasterzem Kościoła, a nie przywódcą politycznym i nie stawiał sobie celów stricte politycznych, ale mimo to za sprawą swojego zaangażowania duszpasterskiego doprowadził do przemian świadomościowych narodów, czego konsekwencją stało się obalenie systemu komunistycznego. Ta jego rola, zdaniem biografa Ojca Świętego, jest dzisiaj niedoceniana:

W dzisiejszych czasach wielu ma skłonność do marginalizowania roli Kościoła i papieża w upadu komunizmu. To jest prawdopodobnie odzwierciedlenie tendencji zmierzającej do stworzenia w Europie „pustego placu publicznego” – kontynentu, w którym przekonania religijne są sprawą prywatną i pozostają na marginesie życia publicznego

- zaznacza George Weigel.

Rzeczpospolita/aż

 

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook