Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Skrzypczak: Ukrainie trzeba pomagać

10.03.2015

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak podkreśla, że Polacy nie powinni być bierni wobec wojny na Ukrainie, ponieważ istnienie tego państwa leży w naszym interesie.

„Naszą racją stanu jest silna Ukraina za naszą wschodnią granicą, Ukraina, która dąży do Unii Europejskiej. Ukrainie trzeba pomagać i wysyłać misje szkoleniową oraz pomoc militarną, ale tylko jeśli będzie to wspólna akcja NATO albo Unii” - powiedział na antenie Radia WNET gen. Skrzypczak.

Wojskowy wyraził swoją aprobatę dla pomysłu zwiększenia sił mobilizacyjnych Polski. „Rozpoczęcie naboru wolontariuszy jest jak najbardziej uzasadnione. Od trzech lat postulowałem żeby taką służbę uruchomić. Przy założeniu, że będziemy rocznie szkolić dziesięć tysięcy żołnierzy rezerwy to będzie to dobry potencjał na przyszłość” - podkreślił b. dowódca Wojska Lądowych.

Gen. Skrzypczak skrytykował również brak odpowiednich działań ze strony rządzących w dziedzinie wojskowości. „Wyszkolenie żołnierzy przez 12 lat kosztowało podatników ogromne pieniądze. Boleję bardzo, że ministerstwo nie ma pomysłu co z tymi żołnierzami zrobić. Państwo nie stworzyło systemu, aby wykorzystać ludzi, do tego do czego są wyszkoleni, mimo że były takie pomysły. To są ludzie, którzy poświęcili 12 lat dla armii i dla kraju, a teraz nagle, są przez tą armię wyrzucani. Jakie państwo na to stać, okazuje się, że tylko Polskę” - podkreśla b. wiceminister obrony narodowej.

B. dowódca Wojsk Lądowych odniósł się również do działań Rosjan na terenie Ukrainy. „Rosja łożyła ogromne środki na modernizację sił zbrojnych, które są jest coraz lepiej przygotowana i do prowadzenia walk. Natomiast sama taktyka na polu walki nie zmieniła się od czasów Układu Warszawskiego” - zaznaczył gen. Skrzypczak.

gah/radiownet.pl

[fot. YouTube]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook