Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Skrzypczak: Tu nie chodzi o Smoleńsk

09.01.2012

Czas najwyższy, by ktoś wreszcie odpowiedział za patologie w armii. Do tej pory nikt za nic nie odpowiedział – mówi portalowi Stefczyk.info były dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.

Stefczyk.info: Dlaczego Pana zdaniem prokurator Mikołaj Przybył chciał się zabić?

Gen. Waldemar Skrzypczak: Wierzę, że motywację płk. Przybyła wyjaśni postępowanie wyjaśniające. Prokurator szczęśliwie jest przytomny i będzie mógł złożyć zeznania w tej sprawie. Jednak ja bym tego wydarzenia nie wiązał z katastrofą smoleńską. Sądzę, że jego decyzja ma związek z dochodzeniami, które prowadził. Dochodzeniami dotyczącymi nieprawidłowości w jednostkach podległych szefowi MON. Te postępowania mają wyjaśnić nadużycia w Siłach Zbrojnych.

Polskie wojsko jest przedmiotem działań korupcyjnych?

Tak, to są bardzo poważne sprawy. One wymagają dokończenia. Te śledztwa dotyczą nie świata polityki, ale głównie wojskowych. I to na najwyższych szczeblach. To oni w mojej ocenie są w centrum zainteresowania tych śledztw.

Czy na nieprawidłowościach zawsze cierpią żołnierze?

Każda zła działalność w wojsku uderza ostatecznie w żołnierzy. Bezpieczeństwo i życie żołnierzy na misjach nie jest zagrożone. Jednak, jeśli to czego się spodziewam po nieprawidłowościach w wojsku jest prawdą, to te patologie poważnie osłabiają armię.

Pan się spodziewa, że te sprawy zostaną wyjaśnione czy ktoś będzie próbował je zamieść pod dywan?

Jestem przekonany, że jest wola szefa MON, by sprawy te wyjaśnić do końca. Wiem, że ma on taką determinację, że chce, by winni ponieśli surowe konsekwencje, dyscyplinarne i karne. Czas najwyższy, by ktoś wreszcie odpowiedział za patologie w armii. Do tej pory nikt za nic nie odpowiedział.

Jak Pan ocenia plan likwidacji prokuratur wojskowych? To usprawni te śledztwa czy wręcz odwrotnie?

Nie odpowiem na to pytanie, trudno mi to bowiem ocenić. Sądzę, że wojskowa prokuratura nie zawsze była efektywna, jednak nie wiem czy taka zmiany by coś poprawiła. To, co musi się zmienić, to na pewno przełożenie śledztw, które prowadzi NPW na decyzje przełożonych. Bez tego nie będzie żadnego efektu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook