Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Skrzypczak: Czas na wojnę z ISIS

18.11.2015

„Nie może być sentymentów. ISIS trzeba rozbić do końca. Wytrzebić. Wybić do nogi...”

Generał Waldemar Skrzypczak uważa, że zniszczenie Państwa Islamskiego może się dokonać dzięki szeroko zakrojonej operacji wojskowej. „Musiałaby to być duża strategiczna operacja na całym teatrze działań, jakim jest Bliski Wschód. Pierwsza faza powinna polegać na blokadzie na czterech płaszczyznach. Na lądzie, morzu, w powietrzu i, co bardzo ważne, również w cyberprzestrzeni. Trzeba zablokować i kontrolować wszystko, co tylko się da. (…) Taka blokada przez zimę powinna nadwyrężyć ich siły” - tłumaczy Dziennikowi.pl

Dodaje, że już obecnie powinno się opracowywać kolejny etap operacji wojskowej. „Należałoby ją zacząć wiosną. Koalicję powinny tworzyć wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz tych państw Unii Europejskiej, które nie są w NATO. Ale najbardziej istotny jest w niej udział państw z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Egiptu, Turcji i przede wszystkim Arabii Saudyjskiej oraz innych państw Zatoki Perskiej. To one w dużej mierze wspierały ISIS” - tłumaczy.

Pytany, czy Polska powinna wziąć udział w tej wojnie, Skrzypczak nie ma wątpliwości. „Oczywiście, jesteśmy członkiem NATO. Powinno powstać dowództwo koalicyjne. (…) My mamy dobre wojska chemiczne – to tam się może przydać, ponieważ co jakiś czas pojawiają się doniesienia o używaniu tego typu broni. Po Iraku i Afganistanie mamy też duże doświadczenie w wojskach inżynieryjnych, które zajmują się m.in. takimi działaniami, jak rozminowanie, minowanie czy fortyfikowanie. Mamy doskonałe wsparcie medyczne, w Iraku mieliśmy jeden z lepszych szpitali polowych” - wyjaśnia wojskowy.

W jego ocenie w wojnie z ISIS należy się liczyć z poważną wojną. „Tam będzie regularna linia frontu, ciężkie wojska, artyleria, czołgi, które będą rozbijać umocnienia, dom po domu” - wyjaśnia Skrzypczak.

W ocenie dowódcy, w tej wojnie „nie może być sentymentów”. „ISIS trzeba rozbić do końca. Wytrzebić. Wybić do nogi i dać miejscowym ludziom szansę na powrót do normalnego życia, przede wszystkim szybko odbudować państwo” - tłumaczy.

Cały wywiad na stronach Dziennik.pl

ez

[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook