Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Ukraina została sama

17.09.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: ukraiński parlament uchwalił ustawę, która jest de facto propozycją amnestii dla walczących na wschodzie terrorystów. Czy Kijów robi słusznie? Czy negocjacje z walczącymi nie są pułapką?

Gen. Roman Polko: Prezydent Petro Proszeno został przyparty do ściany. De facto to nie terroryści są dla niego stroną, ale Rosja. Mamy do czynienia z grą Putina, a Europa, Unia Europejska, jak i NATO, wyraźnie powiedziały, że Kijów musi liczyć na siebie, że żadnego wsparcia nie otrzyma. Żałosna pomoc finansowa na armię ukraińską do dziś nie przyszła. De facto to jest kapitulacja i szukanie warunków jej kapitulacji, które gwarantują Ukrainie zachowanie dla niej jak największej części kraju.

Poroszenko nie miał wyjścia? Nie było innej drogi?

Nie miał, ponieważ on został sam. De facto prezydent Ukrainy jest między młotem a kowadłem. Obecnie zapewne będzie atakowany przez prawą stronę polityczną, przez tych, którzy nie godzą się na kapitulację, którzy woleliby walkę do końca.

Czyli było inne wyjście? Można było walczyć?

Jednak jak walczyć, skoro jedynie niewielki procent ukraińskiej armii jest gotowy do użycia i prowadzenia działań?

Szef NATO w Europie informował niedawno, że „zielone ludziki” pojawiły się w Mołdawii i Naddniestrzu. O czym to świadczy?

To pokazuje, że wciąż jest realizowany plan Putina. To dzieje się szybciej niż można było zakładać. Rosja toruje sobie dojście do Krymu drogą lądową, obecnie będzie się starała dotrzeć do Naddniestrza. Takie działania będą intensyfikowane. Będzie temu towarzyszyło uruchamianie V kolumny w atakowanych regionach. To wszystko jest powodowane tym, że NATO w żaden sposób nie odpowiada na działania Rosji. Za cenę świętego spokoju Zachód oddałby całą Ukrainę i Mołdawię.

Należy się z tym liczyć? To możliwe?

Sądzę, że obecnie Putin osiągnął swój cel, choć oczywiście trudno powiedzieć, do czego on jest zdolny i do czego się posunie. Jednak prezydent Rosji dochodzi już do Naddniestrza, do Krymu będzie miał otwartą drogę lądową. Przejął ukraińskie tereny bogate w złoża, które mają potencjał przemysłowy. Putin osiągnął więcej niż miał za Janukowycza. Mimo różnych haseł i buńczucznych zapowiedzi, ani Unia, ani NATO w ciągu najbliższych kilkunastu lat, a być może i w ogóle, Ukrainy nie przyjmie.

Skąd ta pewność?

To jest kraj, który można niemal nazwać państwem upadłym. I to pod każdym względem, ekonomicznym, energetycznym, bezpieczeństwa. Nikt nie będzie chciał sojuszy z krajem, który niewiele wnosi, w który trzeba będzie inwestować ogromne pieniądze, jednocześnie wchodząc do konflikt z atrakcyjnym partnerem, jakim jest Rosja.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook