Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Ukraina została sama

17.09.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: ukraiński parlament uchwalił ustawę, która jest de facto propozycją amnestii dla walczących na wschodzie terrorystów. Czy Kijów robi słusznie? Czy negocjacje z walczącymi nie są pułapką?

Gen. Roman Polko: Prezydent Petro Proszeno został przyparty do ściany. De facto to nie terroryści są dla niego stroną, ale Rosja. Mamy do czynienia z grą Putina, a Europa, Unia Europejska, jak i NATO, wyraźnie powiedziały, że Kijów musi liczyć na siebie, że żadnego wsparcia nie otrzyma. Żałosna pomoc finansowa na armię ukraińską do dziś nie przyszła. De facto to jest kapitulacja i szukanie warunków jej kapitulacji, które gwarantują Ukrainie zachowanie dla niej jak największej części kraju.

Poroszenko nie miał wyjścia? Nie było innej drogi?

Nie miał, ponieważ on został sam. De facto prezydent Ukrainy jest między młotem a kowadłem. Obecnie zapewne będzie atakowany przez prawą stronę polityczną, przez tych, którzy nie godzą się na kapitulację, którzy woleliby walkę do końca.

Czyli było inne wyjście? Można było walczyć?

Jednak jak walczyć, skoro jedynie niewielki procent ukraińskiej armii jest gotowy do użycia i prowadzenia działań?

Szef NATO w Europie informował niedawno, że „zielone ludziki” pojawiły się w Mołdawii i Naddniestrzu. O czym to świadczy?

To pokazuje, że wciąż jest realizowany plan Putina. To dzieje się szybciej niż można było zakładać. Rosja toruje sobie dojście do Krymu drogą lądową, obecnie będzie się starała dotrzeć do Naddniestrza. Takie działania będą intensyfikowane. Będzie temu towarzyszyło uruchamianie V kolumny w atakowanych regionach. To wszystko jest powodowane tym, że NATO w żaden sposób nie odpowiada na działania Rosji. Za cenę świętego spokoju Zachód oddałby całą Ukrainę i Mołdawię.

Należy się z tym liczyć? To możliwe?

Sądzę, że obecnie Putin osiągnął swój cel, choć oczywiście trudno powiedzieć, do czego on jest zdolny i do czego się posunie. Jednak prezydent Rosji dochodzi już do Naddniestrza, do Krymu będzie miał otwartą drogę lądową. Przejął ukraińskie tereny bogate w złoża, które mają potencjał przemysłowy. Putin osiągnął więcej niż miał za Janukowycza. Mimo różnych haseł i buńczucznych zapowiedzi, ani Unia, ani NATO w ciągu najbliższych kilkunastu lat, a być może i w ogóle, Ukrainy nie przyjmie.

Skąd ta pewność?

To jest kraj, który można niemal nazwać państwem upadłym. I to pod każdym względem, ekonomicznym, energetycznym, bezpieczeństwa. Nikt nie będzie chciał sojuszy z krajem, który niewiele wnosi, w który trzeba będzie inwestować ogromne pieniądze, jednocześnie wchodząc do konflikt z atrakcyjnym partnerem, jakim jest Rosja.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook