Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Trzeba budować kolektywną obronę

07.07.2016

Generał Roman Polko, były dowódca GROM, w rozmowie z "Super Expressem" mówił o potencjale wojsk sojuszniczych, a także o nadziejach i obawach związanych ze szczytem NATO.

Generał powiedział, że już zrobiono pierwszy krok w stronę "kolektywnej obrony wschodniej flanki NATO". "Była nim decyzja o rotacyjnym rozmieszczeniu batalionów, ważne były też ćwiczenia Anakonda. Ich scenariusz odbiegał od wcześniejszych ćwiczeń, ponieważ doskonalono tam warianty odpowiedzi na scenariusze, które Putin rzeczywiście realizował na Krymie czy w Donbasie. Teraz oczekujemy kolejnych kroków - zbudowania strategii i większej spójności sojuszników z NATO" – mówił. 

Zapytany z kolei o pogłoski, według których prezydent Obama zapowie ulokowanie w Polsce brygady pancernej, odparł, że realne szanse na to są niewielkie. 

"Ale nie będę mówił "niestety", ponieważ tak naprawdę w XXI wieku posiadanie takiej brygady wcale nie zbuduje potencjału zdolnego przeciwstawić się Rosji. Zdecydowanie ważniejszy jest choćby pomysł rozmieszczenia na terenie Polski baz logistycznych, w których mógłby być przechowywany sprzęt bojowy, w tym również sprzęt ciężki, np. czołgi" – dodał. 

"Chodzi o to, żeby ten potencjał obronny rzeczywiście istniał, żeby żołnierze zgrywali się w działaniach, ćwiczyli na bieżąco" – stwierdził. 

Polko ocenia, że niedawne ćwiczenia wojskowe pokazały problem z przerzutami sprzętu. Ważne jest zabieganie o bazy logistyczne, zdolności przerzutu i komunikację. 

"Do tego ważne jest budowanie zdolności do kolektywnej obrony, czyli realizacja art. 3. A nie tylko liczenie żołnierzy czy sztuk sprzętu, bo nie na tym polega siła NATO" – dodał były dowódca GROM. 

Generał przyznaje także, że patrzy na szczyt NATO z dużymi nadziejami. Niestety są pojawiają się i obawy. 

"Dotyczą tego, czy przypadkiem któremuś z naszych sojuszników, na których liczymy, nie przyjdzie do głowy, aby po pierwszym kroku postawić zaporę uniemożliwiającą zrobienie kolejnych. A takie obawy pojawiają się po wypowiedziach niektórych niemieckich polityków" – powiedział na koniec Roman Polko. 

ak/SE.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook