Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: To jedynie przetasowanie stanowisk

21.06.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: W Sejmie przegłosowano ustawę zmieniającą strukturę dowodzenia armią. Zmianie ulec mają dowództwa w wojsku oraz liczba etatów. Czy ta zmiana to radykalny krok naprzód?

Gen. Roman Polko: Brak wiedzy na ten temat, brak chęci dowiedzenia się czegokolwiek jest przerażający. Czytałem ostatnio artykuł przewodniczącego komisji obrony narodowej posła Stefana Niesiołowskiego. On pisał, że wszelkie zarzuty wobec tych zmian są nieporozumieniem, że jeśli minister będzie wyznaczał dodatkowych dowódców to nic się nie stanie. Byłem zszokowany. Sądziłem, że poseł, przewodniczący komisji obrony choć jeden artykuł konstytucji dotyczący wojska przeczyta. On powinien wiedzieć, że to prezydent na wniosek ministra wyznacza dowódców. Poseł powinien sobie z tego zdawać sprawę. Widząc takie artykuły, poziom niewiedzy, nie dziwię się, że w Sejmie każde prawo przejdzie. Na zasadzie: "co się będziemy przejmować, wojsko jest i będzie, niech se robi co chce". Bezpieczeństwo powinno natomiast ludzi obchodzić. Tymczasem te rozwiązania, które poparł Sejm, wcale nie upraszczają struktury. System dowodzenia wcale nie jest bardziej przejrzysty. Wprowadza się jakieś dowództwo generalne, które nie ma racji bytu. To dodatkowa struktura, która niczego nie wnosi. Doszło do przetasowania stanowisk. W tym systemie Sejm niczego nie usprawnił, niczego nie polepszył. Oczywiście można przyjąć, że redukcja etatów to ważna sprawa. Jednak trzeba ograniczać kadrę w terenie.

Czyli gdzie?

Trzeba szukać korpusów, które niczym i nikim nie dowodzą, jednostek-wydmuszek, które mają dużo etatów, ale w czasie pokoju nie mają co robić, więc nie robią nic. A w czasie wojny zostaną uzupełnione ludźmi. To przykre i zupełnie bezcelowe. Poza tym nic nie zrobiono, by doprecyzować, kto ma być głównym dowódcą Sił Zbrojnych na czas wojny. Jak to ma wyglądać? Główny problem obecnie to sprawa udziału wojska w wojnie. Wojsko jest po to, by brać udział w wojnie. A my nie wiemy, kto jest naczelnym dowódcą na czas wojny. Dopiero, gdy ta wojna wybuchnie, prezydent z premierem mają się konsultować, kto będzie dowodził armią.

To nie wystarczy?

Nie. Naczelny dowódca musi przecież zadbać o stanowisko dowodzenia, o sztab. Tego też nie ma. Nie mamy podstaw, nie mamy głowy. Zamiast tego mamy poszerzenie biurokracji, przetasowania i komplikacje.

Obecnie zwolennicy przegłosowanej reformy tłumaczą jednak, że nowelizacja ma właśnie wskazać, kto będzie dowódcą na czas wojny.

Ale gdzie to jest w ustawie? Ta ustawa niczego takiego nie ustala. Ta ustawa nic nie zmienia, tworzy się dowództwo generalne, osłabia się szefa Sztabu Generalnego. Jednak nie ma zapisu, kto będzie dowodził Siłami Zbrojnymi w czasie wojny. Niech twórcy ustawy wskażą, kto - na mocy tych rozwiązań - będzie dowodził w czasie wojny. W czasie spotkania w BBN pytany o to był gen. Stanisław Koziej. On mówił: "no wiecie, to ma być dowódca operacyjny, ale oficjalnie tego nie da się napisać". Szef BBN mówił, że w domyśle to właśnie ma być ten dowódca. Jednak co to znaczy w domyśle? To balansowanie na granicy prawa. To być może było do przyjęcia na początku przemian, gdy wychodziliśmy z PRL. Wtedy czasem można było balansować na granicy prawa. Jednak obecnie, gdy chcemy być dojrzałą demokracją, takie działania są nieakceptowalne. Plany i zmiany muszą być komunikowane otwarcie. Takie zmiany, półśrodki są czasem gorsze niż pozostawienie tego, co było.

W tej sprawie nie doszło do wypracowania kompromisu, PiS ostro sprzeciwia się zmianom, wskazując na niekonstytucyjność. Ustawa została przyjęta w zaskakująco szybkim tempie. Podobnie było z tzw. profesjonalizacją. Dlaczego procesy i zmiany, które na Zachodzie trwają i są opracowywane latami, w Polsce są przyjmowane w takim tempie?

Ktoś chce zdaje się szybko posprzątać. W wojsku, w systemie bezpieczeństwa rewolucja nie jest jednak wskazana. W armii znane jest powiedzenie, że ciągła zmiana decyzji zapewnia ciągłość działań. Okazuje się, że wprowadzamy nieprzemyślane ustawy i zapisy, które natychmiast trzeba będzie poprawiać itd. Takie reformowanie nie może być skuteczne. Ja nie słyszę sprzeciwu wobec zmian jako takich. Każda formacja polityczna widzi zdaje się potrzebę zmian w strukturach dowodzenia. Jednak to musi być przygotowane gruntownie, w atmosferze konsensusu. Obecne tempo pracy powoduje, że wiele zmian będzie musiało zostać poprawionych. Diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli tego nie zrobimy tak, jak powinno, to będziemy mieć jeszcze większy bałagan.

Rozmawiał TK
[Fot. Mjr Robert Siemaszko (DPI MON)]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook