Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gen. Polko: "Szczyt NATO nic nie przyniósł"

06.09.2014

Propaganda rządowa ogłosiła pełen sukces szczytu NATO. Czy tak jest w rzeczywistości i czy nasze bezpieczeństwo poprawi się pytamy żołnierza - gen. Romana Polko, byłego dowódcy jednostki GROM.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia efekty szczytu NATO z perspektywy polskiego bezpieczeństwa?

Gen. Roman Polko: No chyba raczej z oczekiwaniami, czyli niczym. Jeśli chodzi o Ukrainę to jakieś mgliste obietnice finansowe na przyszłość, gdy już będzie spokojnie.

Jeżeli zaś chodzi o szpicę, to ona istniała już. Takie siły natowskie szybkiego reagowania istniały od lat 60. do 2002 r. w Heidelbergu (w Niemczech – przyp. red.). Sam byłem częścią tych sił jako dowódca 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, bo ta nasza jednostka w tych siłach była. Te wszystkie jednostki sobie tam były, ćwiczyły razem i tak naprawdę to nie wiadomo, dlaczego rozwiązano te siły w liczbie 5 tys. żołnierzy. Teraz to się ma odtwarzać.

Czy ma jakieś znaczenie fakt, że dowództwo tej szpicy ma być w Szczecinie?

Nie, żadnego. Po pierwsze dlatego, że jest to niewielkie zgrupowanie. Nie będzie ich na zagrożonych kierunkach, tak, aby mogły natychmiast reagować. Nie mówi się nawet o bazie materiałowo-sprzętowej dla tej szpicy na wschodniej flance Sojuszu. Różnego rodzaju „ale”, pytań jest w tej sprawie wiele.

Umieszczenie dowództwa szpicy w Szczecinie nie zwiększy realnie naszego bezpieczeństwa. Dla Rosji będzie to przydatne o wiele bardziej, bo zaczną się jej krzyki o dziejącej się krzywdzie i będzie miała pretekst, żeby samej się wzmacniać.

Państwa NATO kolejny raz pokazały, że wyspecjalizowały się w chowaniu głowy w piasek i udawaniu, że się nic nie dzieje. Podczas rozpoczętego właśnie rozejmu Francja sprzeda wreszcie Mistrale Rosji i wszystko wróci do normy.

Skąd się bierze ta indolencja Zachodu? Wróg stoi u ich bram, a oni tego nawet po imieniu nie potrafią nazwać.

Owszem, znowu mamy wojnę w Europie i nie chcemy tego nazwać. Pomoc wojskową dla Ukrainy odkładamy na „spokojne czasy” nie patrząc w ogóle na to, że ten kraj nie prowadzi działań agresywnych. Podobnie zaczyna się dziać wokół Estonii, ta ostatnia sprawa z uprowadzonym oficerem kontrwywiadu. Tak więc Zachodowi chodzi o spokój za wszelką cenę i taka jest filozofia tego myślenia.

Nawet mina ministra Tomasza Siemoniaka pokazuje, że większość rzeczy dzieje się ponad naszymi głowami i jak niewielki wpływ mamy na działania Sojuszu. To wszystko każe nam poważnie zastanowić się nad spójnością tego ciała.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

NATO

,

wojna

,

wojsko

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook