Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: "Szczyt NATO nic nie przyniósł"

06.09.2014

Propaganda rządowa ogłosiła pełen sukces szczytu NATO. Czy tak jest w rzeczywistości i czy nasze bezpieczeństwo poprawi się pytamy żołnierza - gen. Romana Polko, byłego dowódcy jednostki GROM.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia efekty szczytu NATO z perspektywy polskiego bezpieczeństwa?

Gen. Roman Polko: No chyba raczej z oczekiwaniami, czyli niczym. Jeśli chodzi o Ukrainę to jakieś mgliste obietnice finansowe na przyszłość, gdy już będzie spokojnie.

Jeżeli zaś chodzi o szpicę, to ona istniała już. Takie siły natowskie szybkiego reagowania istniały od lat 60. do 2002 r. w Heidelbergu (w Niemczech – przyp. red.). Sam byłem częścią tych sił jako dowódca 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, bo ta nasza jednostka w tych siłach była. Te wszystkie jednostki sobie tam były, ćwiczyły razem i tak naprawdę to nie wiadomo, dlaczego rozwiązano te siły w liczbie 5 tys. żołnierzy. Teraz to się ma odtwarzać.

Czy ma jakieś znaczenie fakt, że dowództwo tej szpicy ma być w Szczecinie?

Nie, żadnego. Po pierwsze dlatego, że jest to niewielkie zgrupowanie. Nie będzie ich na zagrożonych kierunkach, tak, aby mogły natychmiast reagować. Nie mówi się nawet o bazie materiałowo-sprzętowej dla tej szpicy na wschodniej flance Sojuszu. Różnego rodzaju „ale”, pytań jest w tej sprawie wiele.

Umieszczenie dowództwa szpicy w Szczecinie nie zwiększy realnie naszego bezpieczeństwa. Dla Rosji będzie to przydatne o wiele bardziej, bo zaczną się jej krzyki o dziejącej się krzywdzie i będzie miała pretekst, żeby samej się wzmacniać.

Państwa NATO kolejny raz pokazały, że wyspecjalizowały się w chowaniu głowy w piasek i udawaniu, że się nic nie dzieje. Podczas rozpoczętego właśnie rozejmu Francja sprzeda wreszcie Mistrale Rosji i wszystko wróci do normy.

Skąd się bierze ta indolencja Zachodu? Wróg stoi u ich bram, a oni tego nawet po imieniu nie potrafią nazwać.

Owszem, znowu mamy wojnę w Europie i nie chcemy tego nazwać. Pomoc wojskową dla Ukrainy odkładamy na „spokojne czasy” nie patrząc w ogóle na to, że ten kraj nie prowadzi działań agresywnych. Podobnie zaczyna się dziać wokół Estonii, ta ostatnia sprawa z uprowadzonym oficerem kontrwywiadu. Tak więc Zachodowi chodzi o spokój za wszelką cenę i taka jest filozofia tego myślenia.

Nawet mina ministra Tomasza Siemoniaka pokazuje, że większość rzeczy dzieje się ponad naszymi głowami i jak niewielki wpływ mamy na działania Sojuszu. To wszystko każe nam poważnie zastanowić się nad spójnością tego ciała.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook