Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Sytuacja na Wschodzie niedoceniana

28.11.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Jak informują media, rosyjskie zakłady produkujące rakiety międzykontynentalne pracują pełną parą. Kreml dalej się zbroi. Jak oceniać taką aktywność?

Gen. Roman Polko: Proces rosyjskich zbrojeń trwa już od kilku lat. Oni modernizują armię i likwidują jednocześnie jednostki-wydmuszki, które są skadrowane i mobilizowane jedynie na czas wojny. Rosjanie prowadzą intensywne ćwiczenia i szkolenia. To jest normalne, każdy kraj, któremu zależy na bezpieczeństwie, musi prowadzić takie działania. Odpowiedzią na to powinny być i u nas realne działania i szkolenia. Powinny się odbywać ćwiczenia z reprezentacją krajów NATOWskich. Na poziomie taktycznym, na tak niskim szczeblu, na jakim odbyły się ostatnie ćwiczenia, trudno zweryfikować działania większych zgrupowań i związków taktycznych. Inaczej szereg trudności i problemów nie zostanie nawet zidentyfikowana. Rosja ma tymczasem swoje ambicje, dba o pozycje w regionie, sięga po swoje dawne obszary. Trudno sobie spodziewać, żeby było inaczej.

Co Polska powinna zatem robić?

Powinniśmy prowadzić własną politykę i dążyć do tego, żeby struktury, w jakie Polska weszła, nie były papierowymi, ale żeby coś robiły w kwestii własnego bezpieczeństwa. Tymczasem mamy do czynienia z biernością, lekceważeniem tego, co się dzieje za granicą wschodnią. To powoduje, że druga strona pozwala sobie na coraz więcej.

Profesor Akademii Obrony Narodowej Józef Marczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wskazał ostatnio, że polska armia nie ma zdolności obronnych, nie jest w stanie obronić terytorium Polski, ani nawet ochronić strategicznych budynków. Jest tak źle?

Obraz polskiej armii nie powinien być jednowymiarowy. Mamy w Polsce również wiele perełek, jak siły specjalne. Z nich możemy być naprawdę dumni. Wymieniam je, ponieważ prof. Marczak jest specjalistą od obrony terytorialnej, a zadaniem sił specjalnych jest prowadzenie działań nieregularnych. W chwili zagrożenia agresorowi może by się udało wyprzeć regularne siły, ale trudno byłoby mu odeprzeć działania nieregularne. Dlatego siły specjalne byłyby w stanie zaszkodzić nawet poważnemu wrogowi. Polska jest członkiem potężnego sojuszu, który dominuje na świecie. Jednak jedyną jego poważną siłą są Stany Zjednoczone. One są poważnym gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dlatego należy zabiegać o to, by Stany interesowały się Europą i współdziałaniem. Niestety w ostatnich latach Ameryka straciła zainteresowanie, a Europa nie jest w stanie rozwiązywać nawet niezbyt złożonych problemów.

Rozmawiał TK
[Fot. MON.gov.pl]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook