Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Sytuacja na Wschodzie niedoceniana

28.11.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Jak informują media, rosyjskie zakłady produkujące rakiety międzykontynentalne pracują pełną parą. Kreml dalej się zbroi. Jak oceniać taką aktywność?

Gen. Roman Polko: Proces rosyjskich zbrojeń trwa już od kilku lat. Oni modernizują armię i likwidują jednocześnie jednostki-wydmuszki, które są skadrowane i mobilizowane jedynie na czas wojny. Rosjanie prowadzą intensywne ćwiczenia i szkolenia. To jest normalne, każdy kraj, któremu zależy na bezpieczeństwie, musi prowadzić takie działania. Odpowiedzią na to powinny być i u nas realne działania i szkolenia. Powinny się odbywać ćwiczenia z reprezentacją krajów NATOWskich. Na poziomie taktycznym, na tak niskim szczeblu, na jakim odbyły się ostatnie ćwiczenia, trudno zweryfikować działania większych zgrupowań i związków taktycznych. Inaczej szereg trudności i problemów nie zostanie nawet zidentyfikowana. Rosja ma tymczasem swoje ambicje, dba o pozycje w regionie, sięga po swoje dawne obszary. Trudno sobie spodziewać, żeby było inaczej.

Co Polska powinna zatem robić?

Powinniśmy prowadzić własną politykę i dążyć do tego, żeby struktury, w jakie Polska weszła, nie były papierowymi, ale żeby coś robiły w kwestii własnego bezpieczeństwa. Tymczasem mamy do czynienia z biernością, lekceważeniem tego, co się dzieje za granicą wschodnią. To powoduje, że druga strona pozwala sobie na coraz więcej.

Profesor Akademii Obrony Narodowej Józef Marczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wskazał ostatnio, że polska armia nie ma zdolności obronnych, nie jest w stanie obronić terytorium Polski, ani nawet ochronić strategicznych budynków. Jest tak źle?

Obraz polskiej armii nie powinien być jednowymiarowy. Mamy w Polsce również wiele perełek, jak siły specjalne. Z nich możemy być naprawdę dumni. Wymieniam je, ponieważ prof. Marczak jest specjalistą od obrony terytorialnej, a zadaniem sił specjalnych jest prowadzenie działań nieregularnych. W chwili zagrożenia agresorowi może by się udało wyprzeć regularne siły, ale trudno byłoby mu odeprzeć działania nieregularne. Dlatego siły specjalne byłyby w stanie zaszkodzić nawet poważnemu wrogowi. Polska jest członkiem potężnego sojuszu, który dominuje na świecie. Jednak jedyną jego poważną siłą są Stany Zjednoczone. One są poważnym gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dlatego należy zabiegać o to, by Stany interesowały się Europą i współdziałaniem. Niestety w ostatnich latach Ameryka straciła zainteresowanie, a Europa nie jest w stanie rozwiązywać nawet niezbyt złożonych problemów.

Rozmawiał TK
[Fot. MON.gov.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook