Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Polko: Sprawa estońska jest poważna

11.09.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Jak oceniać ostatnie wydarzenia na styku rosyjsko-estońskim? Tallinn twierdzi, że z terytorium estońskiego rosyjskie FSB porwało oficera służb bezpieczeństwa. Obecnie jest on oskarżony w Moskwie o nielegalne posiadanie broni, przekroczenie granicy i szpiegostwo. Jak oceniać te wydarzenia?

Gen. Roman Polko: To, w jaki sposób ta sytuacja została potraktowana przez samych Rosjan, pokazuje, że było zapotrzebowanie na prowokowanie, na taką grę, na destabilizowanie opinii publicznej. To może być również próba dzielenia społeczeństwa estońskiego. Wiadomo, że w tym kraju mieszka wielu Rosjan. To działanie rosyjskie powinno się spotkać z odpowiednią reakcją. Dobrze byłoby, gdyby Estończykom udało się złapać jakiegoś rosyjskiego szpiega. Tak postępuje się w świecie dyplomacji. Na dogadanie się, zmuszenie Rosji do przyznania, że całe wydarzenie jest celową prowokacją, nie widzę szans.

Co będzie oznaczało jeśli potwierdzą się tezy estońskich władz? Co jeśli FSB rzeczywiście porwała Estończyka?

Pewnie NATO wystosuje w takiej sytuacji kolejną notę dyplomatyczną. I nic więcej się nie stanie. To kolejne pytanie zasadnicze, w jakim momencie mamy do czynienia z agresją. Rosja wyspecjalizowała się w stopniowaniu napięcia. Widzieliśmy to na Krymie. Najpierw doszło tam do wsparcia „piątej kolumny”. Potem pojawiły się „zielone ludziki”, a dziś w Donbasie mamy wojska rosyjskie, tyle że w przemalowanych pojazdach. A w Moskwie mówią, że żołnierze na urlopy jeżdżą sobie czołgami... Do sprawy estońskiej należy podchodzić poważnie. Dlatego powinniśmy poważnie myśleć o stałej licznej obecności NATO w Europie Środkowej. Mówię o obserwatorach i siłach natychmiastowego reagowania. Oni powinni być obecni tam, gdzie mają miejsce prowokacje.

Taki scenariusz, jak w Estonii, jest możliwy i w innych krajach, np. w Polsce?

Ten scenariusz jest przez Rosję konsekwentnie realizowany. Jeśli on będzie miał dalsze zastosowanie, to na pewno na flance wschodniej, czyli w krajach nadbałtyckich oraz wobec Polski.

NATO jest przygotowane na takie scenariusze?

Różnego rodzaju eksperci i dyplomaci każą nam się zachwycać tym, że NATO dokonało ogromnego postępu i na ostatnim szczycie zmieniło swoją retorykę. Jednak to nie zmienia nic w kwestii działań praktycznych. Widać budowanie image, legendy „szpicy”, choć ona de facto jest zbieraniną, zlepkiem ludzi „z innej parafii”. W szpicy mają brać udział dowództwa batalionów, ćwiczyć mają kompanie. To jest poziom kapitana, to nie jest poziom, który pozwalałby na odpowiednią odpowiedź. Siły natychmiastowego reagowania NATO były już w Sojuszu. Sam brałem udział w ćwiczeniach tych sił w 1990 roku we Włoszech. Wtedy to była brygada pod konkretnym dowództwem. Obecnie mamy zlepek różnych jednostek. Na dodatek nie ma planów ich rozmieszczenia również na Węgrzech czy w Czechach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Facebook Romana Polko]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook