Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Sąd nie poddał się presji

14.03.2012

O orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uniewinnił trzech żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenną w Nangar Khel, a proces czterech innych zwrócił do pierwszej instancji, mówi portalowi Stefczyk.info i wPolityce.pl były dowódca GROM, gen. Roman Polko.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Sąd Najwyższy badał dziś sprawę Nangar Khel. Sędziowie uznali, że proces czterech żołnierzy ma zostać powtórzony. Trzech innych, w tym przywódca plutonu, zostali uniewinnieni. Jak Pan ocenia ten wyrok?

Gen. Roman Polko: Uważam, że jest to dobre rozstrzygnięcie. Na szczęście sąd nie poddał się presji, którą można było wyczytać w ustach niektórych polityków. Po wyroku uniewinniającym żołnierzy minister Bogdan Klich mówił, że uratowany został honor żołnierza. Ta presja zmierzała do tego, żeby sprawę zamieść pod dywan, żeby ją rozmyć.

Dziś widać, że jakość procesu była wątpliwa

To, co mnie bulwersowało od początku, to fakt, że na jednej ławie oskarżonych siedzieli dowódcy i szeregowi, którzy wykonywali jedynie rozkazy. W regulaminach służby jest zapis, że dowódca plutonu jest odpowiedzialny za szkolenie i działania podwładnych. Gdyby kierowanie tym plutonem odbywało się w sposób prawidłowy, nie mieli byśmy do czynienia z mataczeniem w tej sprawie. Zgodnie z kanonami sztuki wojskowej, dowódca planuje i dowodzi, kontroluje oraz rozlicza. Dowódca powinien się poczuwać do odpowiedzialności za to, w jaki sposób zadanie zostało wykonane.

Ta sprawa ciągnie się już niemal pięć lat

To negatywna sytuacja. Niestety wynika to z błędów systemowych w polskich sądownictwie. Gdyby ta sprawa miała miejsce w USA, z pewnością dawno byłoby po niej. Opieszałość rozbija morale żołnierzy. To również wyrok na rodziny tych żołnierzy. One muszą żyć tyle lat w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu. Podobnie dzieje się z innymi procesami, np. sprawą operacji policji w Magdalence.

Tamtą sprawę również sądy badają od lat

Decyzje, które funkcjonariusze podejmowali w ułamku sekund, sądy oceniają latami. To jest szerszy problem. Procesy tego typu źle wpływają na morale armii i służb.

Na ocenę prawą trzeba czekać. Co z oceną polityczną?

Orzeczenie Sądu Najwyższego może skłoni decydentów do uderzenia się w piersi. Po wyroku pierwszej instancji mieliśmy komentarze, mówiące, że wszystko jest w porządku, że wszystko dobrze. Może teraz politycy i dowódca skończą zamiatać sprawę pod dywan i poczują się w obowiązku, by przygotowywać dowódców i żołnierzy do dowodzenia, działania i realizowania misji. Trzeba podnieść jakość wszystkiego, co żołnierskie. Tego w sprawie Nangar Khel zabrakło.

Ta sprawa może zaszkodzić armii?

W tej sprawie mamy do czynienia z mataczeniem, obciążaniem się wzajemnie. Mamy próbę rozmycia odpowiedzialności za decyzje. W armii natomiast reguły muszą być klarowne i przejrzyste. Ni e może być zgody na to, by rozmywać odpowiedzialność, jakby decyzje w wojsku były podejmowane kolegialnie po dyskusjach szeregowych i dowódcy plutonu. Próbuje się nam wmówić, że wojsko podejmuje decyzje w sposób demokratyczny i potem nie wiadomo, kto odpowiada.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook