Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Rząd wprowadza chaos

07.12.2012

O planowanych zmianach w wojsku oraz możliwych skutkach ich wprowadzenia portal Stefczyk.info rozmawia z gen. Romanem Polko.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" opisuje projekt zmian w dowództwie polskiej armii. Marginalizacji ma ulec stanowisko szefa Sztabu Generalnego, a dowództwo poszczególnych sił zbrojnych ma zostać zlikwidowane. Zamiast tego ma zostać powołany dowódca generalny i operacyjny. Jak Pan ocenia te pomysły?

Gen. Roman Polko: To są nieprzemyślane pomysły. Gdyby naprawdę była wola zlikwidowania nawisu biurokratycznego w polskiej armii, dawno przestałby istnieć choćby korpus w Krakowie, który nie dowodzi żadnymi żołnierzami, a ma wiele etatów generalskich itd. Robi się zamieszanie, które jest uzasadniane tym, że trzeba wprowadzić planera - tego, który planuje i usera - tego, który wykonuje. Do tego zaplanowano likwidację dowództw. Tyle tylko, że nie zbudowano mapy drogowej, nie skonsultowano tego z nikim. Nie jest prawdą, że chodzi w tym o dostosowanie do wymogów NATO. Takich wymogów nie ma. Dodatkowo wracamy do czasu, w których nie wiadomo, kto będzie pierwszym żołnierzem. Na siłę odbiera się palmę pierwszeństwa szefowi Sztabu Generalnego. I teraz będzie dwóch szefów. To co? Jeden będzie naczelnym dowódcą w dni parzyste, a drugi w nieparzyste? Pomysły rządu wprowadzają chaos. Są realizować zasadę: ciągła zmiana decyzji, zapewnia ciągłość działań. A biurokraci będą się mieli przy tym doskonale.

Pojawiają się alarmujące komentarze. Mówi się nawet o rozbrojeniu polskiej armii. Jest tak źle?

Niestety to jest uprawnione. Brak poczucia stabilności, brak ciągłości jest bardzo niedobry. Rewolucja w armii nie jest niczym dobrym. Wojsko musi działać w warunkach stabilnych, przewidywalnych. Tym się szczycimy, że umiemy planować, budować strategie, przewidywać, wyznaczać cele i je realizować. Tymczasem nikt nie wie nawet, jak polskie Siły Zbrojne mają wyglądać. A my mamy nieszczęścia. Rząd chce likwidować dowództwa, a dodatkowo sięgać do rezerwistów, którzy często są już w innym miejscu życiowym. Z drugiej strony nie wykorzystuje się potencjału ludzi z takich organizacji, jak Strzelec, czy innych entuzjastów. Oni chętnie służyliby w gwardii narodowej z prawdziwego zdarzenia. Mamy wielki szum - reorganizacja dowództwa była już zapowiadana. Tymczasem ta zmiana jedynie zaburzy prace wojska. Zniszczy przejrzystość struktury hierarchicznej. Powstaną dwa stanowiska, które będą ze sobą rywalizować. Nie tędy droga...

Marginalizacji miałoby ulec również dowództwo sił operacyjnych.

To jednostka dla mnie szczególna. Ona jest innowacyjną komórką, która ma działać w sposób niekonwencjonalny. Obecnie ma dostać ogólnowojskowego dowódcę nad sobą. Powstaje zagrożenie, że kapitał tego dowództwa będzie trwoniony.

"GPC" powołując się na posła Stanisława Piętę informuje, że w armii wciąż służy 920 negatywnie zweryfikowanych żołnierzy WSI. O czym to świadczy?

Z całym szacunkiem dla gazety i posła, to nie tu jest problem. Na czołowych stanowiskach są ludzie ambitni, z bojowym doświadczeniem. Oni niekompetentnych ludzi nie wyznaczaliby na stanowiska niższe. Problemem jest to, że załamał się zupełnie system szkolenia w armii. Około 70-80 procent generałów i pułkowników nie kończyło typowo wojskowego systemu szkolenia. On był kiedyś realizowany, i to we wszystkich armiach. Dziś wystarczy, że ktoś ma dyplom ukończenia studiów - jakichkolwiek - i możne zostać oficerem wyższym. I dlatego mamy wielu oficerów, którzy nie mają wykształcenia. To jakbyśmy inżynierów czy chirurgów również mogli mianować jedynie po ukończeniu np. politologii. To jest paranoja. Tu jest poważniejszy problem, mamy poważny kryzys szkolenia. Z tym sobie nie radzi MON. Kwestia weryfikacji ludzi WSI oczywiście wciąż jest aktualna, ale to nie jest aż tak ważny problem.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook