Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Rosyjskie prowokacje doprowadzą do tragedii

14.11.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Państwa NATO, położone na Północy, zawiązały specjalne porozumienie, które ma pomóc rozwiązać problem prowokacji rosyjskich, jakie powtarzają się coraz częściej na NATOwskim niebie. Czy Sojusz zaczął się budzić?

Gen. Roman Polko: Mamy wciąż działania standardowe, doraźne. Nie widzę poważnych kroków NATO w tej sprawie. Prowokacje, jakich dopuszcza się Rosja, są coraz częstsze i poważniejsze. Tu potrzebna jest długofalowa strategia postępowania, a nie doraźne działania. Tu potrzebny jest głos całego Paktu, a nie jedynie kilku państw, które czują się zagrożone. Trudno dziś więcej powiedzieć o tej sprawie.

Czy prowokacje rosyjskie są poważne? Co za nimi może stać?

Rosja wygląda obecnie na przypartą do muru. To jest objaw jakiejś frustracji. Potęga Rosji to jest pewien obraz, który Putin buduje na użytek własnej opinii publicznej. Rosja to kolos na glinianych nogach. Rosji wiele brakuje do potencjału NATO i to nie tylko w obszarze militarnym. Tu chodzi również o potencjał gospodarczy, ekonomiczny. To wszystko ma wpływ na zdolności obronne i możliwość działania ofensywnego. Putin zachowuje się w sposób... co najmniej dziwny.

Na czym to zachowanie polega?

On jakby chciał wymusić na państwach NATO zaakceptowanie tego, co czyni na Ukrainie. A jednocześnie chce uzyskać pełną kontrolę nad Ukrainą. Zaczyna więc sięgać dalej, pokazując, że jeśli nie otrzyma stosownej zgody, będzie równie agresywny i nieobliczalny w stosunku do krajów Paktu. Tego nie można akceptować. To musi się spotkać z jednoznaczną odpowiedzią. Jeśli bowiem takie prowokacje będą się nasilać, doprowadzą do jakiejś katastrofy.

Co wtedy może się stać?

To jest dobre pytanie. Jak NATO się zachowa? Czy w ogóle rozważa, że do takiej sytuacji może dojść, że może dojść do katastrofy? Co wtedy zrobi? Czy znów będziemy mieli dyplomatyczną odpowiedź, kolejne pismo? Czy może tym razem konkretne działania, jak choćby zamknięcie przestrzeni powietrznej dla floty rosyjskiej?

Jens Stoltenberg w niemieckim „Bildzie” wskazuje, że Rosja łamie porozumienie dot. Ukrainy, że dostarcza broń, a także, że zakończyła się możliwość konstruktywnej rozmowy Sojuszu i Rosji. To przełomowe słowa?

Tu nie ma żadnego przełomu. My przecież o tym wszystkim wiemy. To nie jest odpowiedź. To, że Sekretarz NATO mówi o faktach, które mają miejsce, to za mało. Od szefa Sojuszu należy oczekiwać raczej strategii działania, planu co robić i jak odpowiadać. Tu potrzebna jest realna odpowiedź i efektywne rozwiązania, które zmuszą Putina do odpuszczenia sobie. Jedynym pozytywem tego, co dzieje się obecnie, jest konsekwencja Sojuszu. Choć działania są wysoce nie wystarczające, NATO przynajmniej się nie wycofuje...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Profil Gen. R.Polko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook