Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Rosyjska doktryna niekorzystna

14.03.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym wiceszefem BBN, byłym dowódcą GROM.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" informuje, że rektor Akademii Obrony Narodowej rozpoczyna projekt wymiany wykładowców m.in. między Polską i Rosją. Rosjanie mają przyjeżdżać z wykładami na AON. Jak Pan to ocenia?

Gen. Roman Polko: Interesuje się Akademią od jakiegoś czasu. To jest bowiem moja uczelnia. Wiem, że rektor generał Pacek otwiera AON nie tylko na wschodnim kierunku. On rozpoczyna współpracę również z innymi wykładowcami. Do tej pory Akademia była zamknięta. W mojej ocenie samo rozpoczęcie współpracy to dobry pomysł, ale nie wystarczający. Cały system szkolenia bowiem wymaga gruntownych zmian. Akademia powinna funkcjonować na wzór zachodni. Tam nie nikt nie ma problemu z wymianą myśli wśród wykładowców. Tam się ściąga różnych ekspertów. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Nie mamy bowiem do czynienia jedynie z otwarciem w jedną stronę.

Co w AON powinno się zmienić?

Problem polega na tym, że AON powinna być ośrodkiem naukowym, który nie musi się sam utrzymywać. Obecnie sytuacja prowadzi do tego, że Akademia kształci głównie cywilów, bo musi ratować budżet. AON powinna natomiast kształcić dobrych rzemieślników, żołnierzy. Niestety zdecydowana większość pułkowników i generałów nie kończyła gruntownych studiów na Akademii, ale jakieś studia np. ceramiczne, jak były szef BOR, czy inne dziwne kierunki. Trzeba wrócić do tradycyjnego wojskowego wykształcenia, które nakazuje, by każdy wyższy oficer musiał odbyć rzetelne studia wojskowe. Do tego trzeba wrócić.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy współpraca z Rosją powinna mieć miejsce. Szczególnie, że przecież rosyjska doktryna wojskowa traktuje NATO jako organizację wrogą...

Ja w tej współpracy nie widzę niczego złego czy niebezpiecznego. Takie działania podejmują również zachodnie uczelnie. Taka współpraca może wyjść Akademii na korzyść. To wpłynie pozytywnie na proces edukacji. Sprawa doktryny wojskowej Rosji nie zmienia mojej oceny. AON to nie Sztab Generalny WP, tam nie buduje się planów czy strategii na czas wojny. AON to zwyczajny ośrodek wymiany myśli. Gdybyśmy patrzyli na sprawę kontaktów z Rosją jedynie w ten sposób trzeba byłoby odgrodzić się murem od Rosji. Oczywiście doktryna rosyjska nie jest dla nas korzystna, widać wiele nieprzyjaznych gestów wobec Polski. Jednak to nie znaczy, że nie można wymieniać poglądów. Warto zaznaczyć, że podobne wykłady i wymiany opinii mają miejsce w innych miejscach na świecie.

Może Pan podać jakieś przykłady?

Sam brałem udział w wykładach prowadzonych przez przedstawicieli rządu Iranu. A szkolenie to odbywałem w USA. Raczej pozytywnych kontaktów oficjalnych między tymi krajami nie ma, a wymiana badaczy czy myśli się odbywa. Ci wykładowcy mieli wizę do Stanów, czyli byli akceptowani również przez władze irańskie. Na poziomie naukowym wymiana myśli powinna mieć miejsce. Ona może nawet pozwolić eliminować pewne zagrożenia. A nie ma w tym przypadku zagrożenia wyciekiem tajnych danych. AON to nie sztab.

Rozmawiał TK
[Fot. Wusia69/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook