Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Pytanie o polskie interesy narodowe

15.01.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Media opisują kolejne powiązania finansowe Aleksandra Kwaśniewskiego. Najpierw opinia publiczna dowiedziała się, że były prezydent ma związki ze spółką Jana Kulczyka, ostatnio słychać o jego powiązaniach z dyktatorem Kazachstanu. Czy ta sprawa ma znaczenie dla bezpieczeństwa Polski?

Gen. Roman Polko: Jest szereg uwarunkowań związanych z zaangażowaniem finansowym osoby takiej jak były prezydent. Aleksander Kwaśniewski jest osobą publiczną, publicznie znaną. Czy chce, czy nie chce za granicą jest postrzegany jako osoba bardzo wpływowa w Polsce. I rzeczywiście jest taką osobą. Istotne jest więc, by działania Kwaśniewskiego były jakoś konsultowane. Mamy pozytywne przykłady zaangażowania Kwaśniewskiego w przeszłości. Jego kontakty na Ukrainie przydały się w czasie pomarańczowej rewolucji. Co stoi za jego zaangażowaniem w Kazachstanie trudno powiedzieć. Ten kraj był w orbicie zainteresowania Polski. Śp. Lech Kaczyński prowadził politykę zakładającą również współpracę z krajami tamtego regionu. Chodziło o zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie się od Rosji. Pytaniem podstawowym jest więc pytanie, czy polskie interesy narodowe odgrywają jakieś znaczenie w kontaktach prezydenta Kwaśniewskiego. Tego nie wiem. To jest sprawa podstawowa. Wydaje się, że działalność byłego prezydenta powinna być również jakoś konsultowana.

Polskie państwo dobrze wykorzystuje potencjał byłych ważnych postaci życia publicznego?

Brakuje w Polsce pomysłu i sposobu wykorzystania takich postaci. Być może dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie byłych prezydentów w Senacie. Warto się zastanowić czy nie powinni oni obejmować dożywotnio mandatu senatora. Ludzie publiczni odchodzą często do biznesu. Widać to było choćby w przypadku premiera Marcinkiewicza. Co ciekawe, byłem kiedyś obecny na spotkaniu wraz z nim w USA. Zaskoczyło mnie, że jego poziom znajomości języka angielskiego był bardzo podstawowy. A on potem znalazł pracę w jednym z londyńskich banków. I bardzo się zastanawiałem, jak on sobie radzi ze swoją znajomością języka. Wiadomo, że kraje trzecie często szukają lobbystów. A nie ma lepszego lobbysty niż człowiek, który zna dobrze elitę polityczną danego kraju, który ma kontakty towarzyskie we władzach.

Związki byłych prezydentów powinny być prześwietlane?

Najważniejszym pytaniem jest sprawa oddzielania kwestii publicznych prywatnych. Jeśli ktoś się wycofał całkowicie z życia publicznego i nie rości sobie pretensji do powrotu do niego, media się raczej nie interesują byłymi prezydentami. Przecież Aleksandrem Kwaśniewskim również media się nie interesowały. Zaczęły się nim interesować, jak zaczął wpływać na życie publiczne. Wtedy w sposób naturalny media podejmują ten temat. Tak to funkcjonuje. Wydaje się, że są znaki zapytania w związku z Kwaśniewskim. Warto wyjaśnić te sprawy. Były prezydent zawsze jest kartą atutową, którą warto wykorzystać w pracy na rzecz polskich interesów. Byli prezydenci powinni być ważnym elementem związanym z promocją polskich interesów na świecie. Jednak oni musieliby odsunąć się od bieżącej przepychanki politycznej.

Rozmawiał Nal
[Fot. Kwasniewskialeksander.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook