Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Przed szczytem NATO nie jestem optymistą

04.09.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Ruszył dwudniowy szczyt NATO. Wiele osób wskazując na międzynarodowe tło tego spotkania, zaznacza, że to jeden z najważniejszych szczytów Sojuszu w ostatnich latach. Rzeczywiście tak jest?

Gen. Roman Polko: W mediach czytam, że to najważniejszy szczyt od dekad, czy ćwierćwiecza. I rzeczywiście mamy bardzo trudną i szczególną sytuację. O znaczeniu szczytu będą jednak przede wszystkim decydowały jego efekty, skuteczność, to, on okaże się przełomem. Pytanie, czy NATO wreszcie przejmie inicjatywę, czy też w dalszym ciągu będzie sobie dawało narzucać warunki przez Putina. Nie jestem niestety optymistą.

Dlaczego?

Nie słyszymy, nie widzimy żadnych konkretów. Jeśli natomiast nic nie zostało dotąd ustalone i doprecyzowane, trudno oczekiwać od polityków takich decyzji. Oni nie przyjadą i nie wymyślą nic nowego. Tego typu rzeczy muszą zawczasu przeanalizowań Sztaby, zrecenzować itd. Politycy podejmują ostateczne decyzje dotyczące wprowadzenia rozwiązań w życie.

Jakich decyzji można się spodziewać?

Z tego co wiadomo, stałych baz w Polsce nie będzie, mają być jedynie wzmacniane ta forma współpracy, która już ma miejsce. A także odtwarzanie tego co kiedyś było. Chodzi m.in. o odbudowę sił natychmiastowego reagowania, tej słynnej szpicy, o której się wiele mówi. 18. Batalion Powietrzno-Desantowy był już częścią szpicy, ona istniała, brała udział w ćwiczeniach w byłej Jugosławii. Na swoim mundurze mam odznakę z piorunem, który symbolizuje możliwość szybkiego uderzenia i gotowości, oraz zaciśniętą pięścią, która ma pokazywać spójność Paktu. Spójność, której dziś tak mocno brakuje.

Czego Polska powinna oczekiwać po szczycie NATO i jego decyzjach?

Gdy już wiadomo, że stałych baz Sojuszu w Polsce nie będzie, Polska powinna budować swoje własne bazy. Nie muszą w niej na razie stacjonować żołnierze, ale cała logistyka, sprzęt, infrastruktura powinny być przygotowane na wypadek rosyjskiej agresji. Takie bazy powinny powstać nie tylko w Szczecinie. Potrzebne są może ze trzy takie bazy w kraju i ze dwie w krajach nadbałtyckich.

Ale po co one, skoro mają być puste?

One muszą być przygotowane w razie zagrożenia. Tam musi się znaleźć sprzęt, amunicja. Co więcej, siły rotacyjne, które przyjeżdżają do Polski i z nami ćwiczą, muszą być znacznie liczniejsze. To nie powinno być cztery tysiące żołnierzy, ćwiczenia powinny mieć rozmach podobny do tych organizowanych przez Rosję i Białoruś. Powinno na nich być kilkanaście tysięcy żołnierzy. To ma mieć odpowiednią siłę odstraszania, by potencjalny agresor miał się nad czym zastanawiać. Nie można działać reaktywnie. My czekamy i dopiero jak Rosjanie wejdą gdzieś będziemy się zastanawiać, co robić dalej.

Ostatnio Lech Wałęsa mówił TVN24, że dozbrojenie Ukrainy przez kraje NATO może doprowadzić do globalnej wojny atomowej. Czy każde wzmocnienie Kijowa jest problemem?

To jest wypowiedź w stylu „nie drażnić niedźwiedzia”. „Nie drażnić niedźwiedzia”, gdy atakuje Gruzję. „Nie drażnić niedźwiedzia”, gdy atakuje Krym. „Nie drażnić niedźwiedzia”, gdy wchodzi do Donbasu. I zapewne można ciągnąć tę samą logikę: „nie drażnić niedźwiedzia”, gdy przejdzie od Odessy do Naddniestrza, a może i, gdy będzie się przebijał do Kaliningradu. To nie jest dobra strategia. Putin krok po kroku osiąga swoje strategiczne cele, a my nie chcemy nawet sprzedać broni krajowi, który nie jest agresorem, który buduje swoje siły zbrojne? Sprzedajemy przecież broń w różne miejsca. A w tym momencie pozbawiamy Ukrainy prawa do obrony? De facto rozbrajamy ją. A przecież Rosja dysponuje wielkim potencjałem. Od Laureata Nagrody Nobla oczekiwałbym raczej tego, by apelował o międzynarodowe siły pokojowe na granicy ukraińsko-rosyjskiej, czy też do NATO, by pomogło zwalczać terrorystów, bandytów, którzy są w stanie zestrzelić samolot pasażerski. To jest działanie w imię pokoju, a nie chowanie głowy w piasek, jak struś.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook