Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Polska tarcza to mrzonki

04.03.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym wiceszefem BBN oraz byłym dowódcą GROM.

Stefczyk.info: Znów w debacie publicznej pojawiła się sprawa polskiej tarczy antyrakietowej. Jakie znaczenie ma w pana ocenie ten projekt?

Gen. Roman Polko: Należy zacząć od tego, że sprawa tarczy antyrakietowej pojawiła się po raz pierwszy, jako projekt USA. W Polsce miały się znaleźć elementy amerykańskiej instalacji. Zgodnie z obecnymi zapowiedziami plan ma zostać zrealizowany już po drugiej kadencji Baracka Obamy. Nie wiadomo zatem, jaka będzie jego przyszłość. W tej koncepcji najważniejsza była sprawa strategicznych sojuszy między Polską a USA. To było bardzo ważne dla naszego kraju. Obecnie mowa jest o polskiej tarczy antyrakietowej. To jest - mówiąc delikatnie - projekt mocno na wyrost. Nas nie stać i nigdy nie będzie stać na budowę tarczy antyrakietowej. Nawet całej Unii Europejskiej na taki system nie stać. Tym bardziej Polska nie stworzy takiej instalacji. My powinniśmy się zająć innymi planami.

Jaki powinnyśmy mieć priorytety?

Powinniśmy odbudować system obrony przeciwlotniczej. W nim widać podstawowe braki. To, co mamy w Polsce, w większości nadaje się do muzeum techniki, a nie, by zabezpieczać polską przestrzeń powietrzną. Podobne braki widać w wielu innych dziedzinach związanych z obronnością. Polskie wojsko, tzw. profesjonalne wojsko, w wielu miejscach jest dramatycznie niedofinansowane.

Czy tarcza antyrakietowa z systemem obrony przeciwlotniczej łączą się jakoś?

Można oczywiście na siłę szukać związków. I zapewne się znajdzie... Jednak mamy do czynienia z czym innym. Obrona przeciwlotnicza to sprawa taktyczna, dotycząca działań operacyjnych. Tarcza antyrakietowa dotyczy spraw strategicznych, zakłada nawet prowadzenie działalności w kosmosie. Tarcza antyrakietowa to sprawa ochrony polskiego terytorium przed uderzeniami rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Ja mówię o zwykłej ochronie przeciwlotniczej. Mówię o obronie przed rakietami operacyjnymi.

Patrząc hipotetycznie widzi pan potrzebę budowy tarczy antyrakietowej w Polsce?

Najpierw uporządkujmy nasz system, uporządkujmy nazewnictwo. Jeśli będziemy używać pewnych haseł w sposób propagandowy, do niczego nie dojdziemy. Nas zwyczajnie nie stać i nie będzie stać na tarczę, która chroniłaby nas przed uderzeniem z powietrza. Zajmijmy się więc tym, co możemy zrobić. Możemy i musimy odbudować system obrony przeciwlotniczej. To i tak jest ogromne wyzwanie. Nawet przeznaczenie wielkich sum na ten projekt nie daje żadnych gwarancji sukcesu. To jest jednak kluczowa sprawa. A zadanie jest duże. Przecież ochrona samej Warszawy wymaga zainstalowania kilku baterii Patriot. Obecnie nie ma takiej możliwości.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl/Tokoro_ten]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook