Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko odpowiada Niesiołowskiemu: pokazał, że jest ignorantem

29.04.2014

„Dziwi mnie, że profesor nie widzi, że w obszarze, na którym się nie zna, należy wykazać trochę więcej pokory” - mówi gen. Roman Polko, były szef GROM, były wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Stał się Pan bohaterem wynurzeń Stefana Niesiołowskiego, który w sposób niezwykle kpiący odniósł się do pomysłu powołania ochotniczej armii obywateli. Naśmiewał się również z Pana, wskazując, że „tylko strateg tego typu jak Pan”, mógł wpaść na taki pomysł. Przyznał, że Pan powinien stać na czele takiej armii, która zdaniem szefa komisji obrony jest niepotrzebna. Jak Pan się odnosi to takich tez?

Gen. Roman Polko: Pan Niesiołowski już niejednokrotnie pokazał, że jest ignorantem w dziedzinie armii. Gdy była dyskusja dotycząca reformy dowodzenia, Niesiołowski wypowiadał się dając dowód, że nie wie, pod kogo podlegają dowódcy rodzajów wojsk. Najnowsza jego kompromitacja to wypowiedź, pokazująca, że on nie wie nawet, że Polska kupiła czołgi Leopardy. Mówił o Leonardach podczas dyskusji z równie kompetentnym publicystą. Jeśli ktoś, kto jest ignorantem w dziedzinie armii, wypowiada się na ten temat i jest szefem komisji obrony narodowej, to jest to niepokojące. Ba, to można nawet uznać za stan zagrożenia dla państwa.

Jednak Niesiołowski mimo braków wiedzy wciąż stoi na czele jednej z ważniejszych komisji sejmowych...

To bardzo nie dobrze, że Platforma nie potrafi oddelegować do tej komisji człowieka, który zna się na wojsku, który ma coś do powiedzenia na ten temat. Przecież w PO są tacy ludzie.

Docinki personalne, ataki posła Niesiołowskiego Pana dziwią?

Nie wiem dlaczego pan poseł postanowił zaczepiać mnie. Nie uczestniczę w życiu politycznym. Być może profesor Niesiołowski zobaczył, że wszyscy się z niego śmieją, również ja, z tego, że wykazuje się aż tak daleko idącą ignorancją. Chętnie umówiłbym się z nim na merytoryczną dyskusję. Choć trudno dyskutować z kimś o takim poziomie funkcjonowania jak poseł Niesiołowski, który obraża wszystkich. Ma taką szczególną zdolność.

A zatem odnosząc się do spraw merytorycznych, jak Pan ocenia podejście posła PO do pomysłu stworzenia armii obywatelskiej?

Prof. Jakubczak, prof. Marczak, prof. Szeremietiew, moja skromna osoba, ludzie którzy znają się na strukturach, to ludzie, z którymi można polemizować, z którymi można się kłócić. I to się zdarza. Często polemizujemy w związku z koncepcją armii obywatelskiej. Jednak my jesteśmy zgodni, że Narodowych Sił Rezerwowych, tego niewypału, który powstał, nie sposób już naprawiać, reformować. To trzeba zbudować od podstaw, trzeba wykorzystać potencjał, który jest. Byłem obecny niedawno w Izraelu. Ten kraj jest w obliczu wojny, on jest w stałym zagrożeniu. I w związku z tym utrzymuje rezerwy w stałej gotowości.

Jak podobna armia powinna wyglądać w Polsce?

Przede wszystkim powinna być wartością samą w sobie. Musi dawać poczucie dumy z tego, że się w niej służy. Warto więc i pomyśleć nad nazwą innego typu. Nazwa NSR była dyskredytująca, można by pomyśleć o nazwie Gwardia Narodowa, czy wręcz Armia Krajowa. Taka nazwa powinna scalać, dawać poczucie dumy. A ta duma powstanie, jeśli armia będzie miała dużą jakość.

To jest osiągalne?

Trzeba zachęcać do wstępowania ludzi wykształconych, którzy braliby udział w takich ćwiczeniach. W Izraelu tacy ludzie ćwiczą miesiąc w roku. I nie otrzymują żadnych pieniędzy, ale poziom organizacji, sposób realizacji powoduje, że dla nich są to atrakcyjne zajęcia. W Polsce natomiast ludzie powoływani na ćwiczenia mają często poczucie straty czasu, niskiej jakości szkolenia. Tam ludzie się nie nudzą, szkolą się, nawet czekają na kolejne ćwiczenia.

Mówi Pan zupełnie co innego niż poseł Niesiołowski. Może warto przekonać go do pańskich tez.

Z panem Niesiołowskim nie sposób nawiązać nawet polemiki. Dziwi mnie, że profesor nie widzi, że w obszarze, na którym się nie zna, należy wykazać trochę więcej pokory, że należy uczyć się od innych, a nie wypowiadać się w ten sposób.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Profil gen. Polko/Facebook]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook