Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko odpowiada Niesiołowskiemu: pokazał, że jest ignorantem

29.04.2014

„Dziwi mnie, że profesor nie widzi, że w obszarze, na którym się nie zna, należy wykazać trochę więcej pokory” - mówi gen. Roman Polko, były szef GROM, były wiceszef BBN.

Stefczyk.info: Stał się Pan bohaterem wynurzeń Stefana Niesiołowskiego, który w sposób niezwykle kpiący odniósł się do pomysłu powołania ochotniczej armii obywateli. Naśmiewał się również z Pana, wskazując, że „tylko strateg tego typu jak Pan”, mógł wpaść na taki pomysł. Przyznał, że Pan powinien stać na czele takiej armii, która zdaniem szefa komisji obrony jest niepotrzebna. Jak Pan się odnosi to takich tez?

Gen. Roman Polko: Pan Niesiołowski już niejednokrotnie pokazał, że jest ignorantem w dziedzinie armii. Gdy była dyskusja dotycząca reformy dowodzenia, Niesiołowski wypowiadał się dając dowód, że nie wie, pod kogo podlegają dowódcy rodzajów wojsk. Najnowsza jego kompromitacja to wypowiedź, pokazująca, że on nie wie nawet, że Polska kupiła czołgi Leopardy. Mówił o Leonardach podczas dyskusji z równie kompetentnym publicystą. Jeśli ktoś, kto jest ignorantem w dziedzinie armii, wypowiada się na ten temat i jest szefem komisji obrony narodowej, to jest to niepokojące. Ba, to można nawet uznać za stan zagrożenia dla państwa.

Jednak Niesiołowski mimo braków wiedzy wciąż stoi na czele jednej z ważniejszych komisji sejmowych...

To bardzo nie dobrze, że Platforma nie potrafi oddelegować do tej komisji człowieka, który zna się na wojsku, który ma coś do powiedzenia na ten temat. Przecież w PO są tacy ludzie.

Docinki personalne, ataki posła Niesiołowskiego Pana dziwią?

Nie wiem dlaczego pan poseł postanowił zaczepiać mnie. Nie uczestniczę w życiu politycznym. Być może profesor Niesiołowski zobaczył, że wszyscy się z niego śmieją, również ja, z tego, że wykazuje się aż tak daleko idącą ignorancją. Chętnie umówiłbym się z nim na merytoryczną dyskusję. Choć trudno dyskutować z kimś o takim poziomie funkcjonowania jak poseł Niesiołowski, który obraża wszystkich. Ma taką szczególną zdolność.

A zatem odnosząc się do spraw merytorycznych, jak Pan ocenia podejście posła PO do pomysłu stworzenia armii obywatelskiej?

Prof. Jakubczak, prof. Marczak, prof. Szeremietiew, moja skromna osoba, ludzie którzy znają się na strukturach, to ludzie, z którymi można polemizować, z którymi można się kłócić. I to się zdarza. Często polemizujemy w związku z koncepcją armii obywatelskiej. Jednak my jesteśmy zgodni, że Narodowych Sił Rezerwowych, tego niewypału, który powstał, nie sposób już naprawiać, reformować. To trzeba zbudować od podstaw, trzeba wykorzystać potencjał, który jest. Byłem obecny niedawno w Izraelu. Ten kraj jest w obliczu wojny, on jest w stałym zagrożeniu. I w związku z tym utrzymuje rezerwy w stałej gotowości.

Jak podobna armia powinna wyglądać w Polsce?

Przede wszystkim powinna być wartością samą w sobie. Musi dawać poczucie dumy z tego, że się w niej służy. Warto więc i pomyśleć nad nazwą innego typu. Nazwa NSR była dyskredytująca, można by pomyśleć o nazwie Gwardia Narodowa, czy wręcz Armia Krajowa. Taka nazwa powinna scalać, dawać poczucie dumy. A ta duma powstanie, jeśli armia będzie miała dużą jakość.

To jest osiągalne?

Trzeba zachęcać do wstępowania ludzi wykształconych, którzy braliby udział w takich ćwiczeniach. W Izraelu tacy ludzie ćwiczą miesiąc w roku. I nie otrzymują żadnych pieniędzy, ale poziom organizacji, sposób realizacji powoduje, że dla nich są to atrakcyjne zajęcia. W Polsce natomiast ludzie powoływani na ćwiczenia mają często poczucie straty czasu, niskiej jakości szkolenia. Tam ludzie się nie nudzą, szkolą się, nawet czekają na kolejne ćwiczenia.

Mówi Pan zupełnie co innego niż poseł Niesiołowski. Może warto przekonać go do pańskich tez.

Z panem Niesiołowskim nie sposób nawiązać nawet polemiki. Dziwi mnie, że profesor nie widzi, że w obszarze, na którym się nie zna, należy wykazać trochę więcej pokory, że należy uczyć się od innych, a nie wypowiadać się w ten sposób.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Profil gen. Polko/Facebook]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook