Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: „niedźwiedź” coraz lepiej sobie daje radę

14.06.2014

„Putin będzie stwarzał realne zagrożenie. To może się skończyć dla nas katastrofą”. Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Wiceszef NATO Alexander Vershbow powiedział, że "w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki NATO na obronność spadły o 20 proc., natomiast wydatki Rosji wzrosły o 50 proc.". Jak to oceniać?

Gen. Roman Polko: Przede wszystkim chciałbym złożyć wyrazy podziękowania dla pana Vershbowa, że pokazał twarde dane w tej sprawie. Przyznam, że nie zdawałem sobie sprawę, że te liczby aż tak wyglądają. Jednak widziałem na co dzień skutki ten tendencji. Jeżdżę do naszych NATO-wskich partnerów, rozmawiam m.in. z żołnierzami. Oni również są tym zaniepokojeni. Oni to osobiście odczuwają. Widać, że brak jest manewrów, brak wspólnego działania, ćwiczeń z większym rozmachem. Mamy raczej działania PRowskie, a nie budujące nasz prawdziwy potencjał bojowy. Jeśli tendencja, którą pokazał wiceszef NATO się utrzyma, będzie zachowana, będziemy tańczyć, jak nam Rosja zagra. Już w tej chwili się to dzieje, choć dysponujemy przewagą militarną. Nie chcę myśleć, co się będzie działo, gdy Rosja zacznie dysponować takim potencjałem, że zacznie realnie zagrażać państwom NATOwskim. To jest poważne ostrzeżenie. Trzeba coś z tym zrobić. Niestety poza szumnymi stwierdzeniami, że jest źle, nie widać żadnych działań.

W chwili obecnej NATO ma przewagę nad Rosją?

Obecnie NATO ma zdecydowaną przewagę. I to na wielu płaszczyznach. Widać przewagę militarną, polityczną, gospodarczą. Na razie to zachodnia Europa, Unia Europejska dyktuje warunki współdziałania. Jednak po drugiej stronie, ten „niedźwiedź” coraz lepiej sobie daje radę. Putin zagrywa bezczelnie wykorzystując słabości Unii, a dodatkowo się zbroi, pręży muskuły. On będzie stwarzał realne zagrożenie, co przy oportunizmie państw zachodnich może się skończyć dla nas katastrofą, również militarną. Coś z tym trzeba zrobić. Mam wrażenie, że u nas się wciąż uznaje, że jakiś problem jest, ale to nic szczególnego.

W Pana ocenie Polska i Europa jest traktowana w NATO na równi z tzw. starymi krajami Sojuszu?

Niestety wydarzenia, które miały miejsce na Ukrainie, pokazują brak solidarności w ramach państw NATO. Liczyłem, że gdy na Ukrainie zacznie się coś dziać, na Łotwie, w Estonii, pojawią się siły natychmiastowego reagowania. Okazuje się, że Ameryka działa osobno, Niemcy osobno, Francja osobno. A reszta niech się zajmuje sobą. Hiszpania, Grecja... - ich nie obchodzi i nie interesuje co dzieje się w Europie Środkowej. To my musimy krzyczeć, domagać się, żeby ktoś raczył podnieść głos i powiedzieć cokolwiek o konflikcie, który dzieje się w Europie. Chciałoby się, żebyśmy byli równo traktowani. W kontaktach wojskowych, militarnych różnic nie widać. Jesteśmy szanowani i cenieni. Jednak w wymiarze politycznym widzimy, że artykuł 5 pewnych gwarancji nam nie daje. Nasi NATOwscy partnerzy wolą nie zauważać problemów. Mamy konformizm i biznes. Trzeba zrobić dużo, by zachować spoistość sojuszu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook