Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: "Nie realizujmy kontraktów niekorzystnych dla Polski"

12.10.2016

"Offset budził wiele wątpliwości a sam śmigłowiec, który ma być do wszystkiego, w istocie był do niczego" - mówił gen. Roman Polko komentując zerwanie rozmów z Airbus Helicopters.

Po nieudanych negocjacjach z francuskim przedsiębiorstwem, polski rząd zadecydował, że śmigłowce dla polskiej armii dostarczane będą przez zakłady w Świdniku i Mielcu. 

"Z wielu względów zerwanie umów z Airbus Helicopters było trudną decyzją, ale w istocie słuszną. Nie powinniśmy realizować kontraktów, które są niekorzystne dla Polski. Cena była znacznie wyższa, niż w przypadku umów negocjowanych z innymi państwami" - mówił generał. 

Komentując decyzję, że do polskiej armii trafią śmigłowce "Black Hawk", powiedział: "Nie jestem specjalistą ale jako użytkownik Black Hawka jasno stwierdzam, że to bardzo dobre śmigłowce. Poza tym podczas wszystkich misji, które realizowałem, naszym partnerem byli amerykanie (obsługiwali a nawet naprawiali sprzęt produkcji amerykańskiej), więc lepiej sprawdzi się porozumienie z USA niż z Francją".

Gen. Polko podkreślił, że przemysł obronny musi zostać w Polsce zreformowany. "Polska potrzebuje własnego przemysłu obronnego wysokiej jakości i sprowadzanie kolejnego kontrahenta (tj. Francji – red.) byłoby pokrzywdzeniem jednej z podstawowych zasad wojska – koncentracji sił. Byłoby to rozproszenie w wielu kierunkach. Bardzo dobrze, że to nasze zakłady zbrojeniowe znalazły się w centrum zainteresowania Ministerstwa Obrony Narodowej i mam nadzieję, że podczas kadencji Macierewicza dojdzie do pewnego rodzaju przełomu i przemysł zbrojeniowy zostanie zrefomrowany od podstaw".

kk/Telewizja Republika

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook