Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Ludzi służb powinno się kontrolować

27.11.2011

Aresztowanie Gromosława Cz. rodzi wiele pytań i wątpliwości. Co dziś robią ludzie z PRLowskich służb specjalnych? Czy ktoś ich kontroluje? Czy państwu ich wiedza i umiejętności mogą zagrażać? Z tymi pytaniami portal Stefczyk.info zwrócił się do gen. Romana Polko, byłego wiceszefa BBN:

Rzeczywiście trzeba sobie zadać pytanie, co dziś robią ludzie służb specjalnych. Państwo powinno mieć tych ludzi pod kontrolą, szczególnie oficerów, którzy zasiadali na ważnych stanowiskach. Jeśli mają ogromną wiedzę oraz umiejętności wynikające z pracy w służbach, to one powinny być odpowiednio wykorzystywane. Takich ludzi powinno się kontrolować bez względu na to, czy służyli w czasie PRL czy później. To jest standardowa procedura w wielu państwach NATO, m.in. w USA. Ludzie służb specjalnych są pod kontrolą państwa, ponieważ mają ogromną wiedzę w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz gospodarki. Ta kontrola ma uniemożliwiać wykorzystywanie wiedzy zdobytej przez służby do celów sprzecznych z bezpieczeństwem narodowym. Ludzie odchodzący ze służb mogliby przecież wykorzystać swoje doświadczenie w sposób niekorzystny dla kraju.

Taka kontrola wydaje się bardzo potrzebna. Ludzie służb specjalnych są przecież szkoleni do tego, żeby pozyskiwać współpracowników. Uczą się grać, manipulować innymi. Na tym polega działanie służb. Jeśli takie praktyki czyni się w interesie kraju, dla wyższych celów i pod kontrolą to jest to dopuszczalne. Jeśli jednak to jest wykorzystywane do gier biznesowych, nie do końca przejrzystych działań, to jest to groźne. Ludzie służb umieją się świetnie maskować, ich nikt nie jest w stanie rozpoznać na pierwszy rzut oka. To wykształceni dżentelmeni, którzy są w stanie zdobyć zaufanie i uwiarygodnić się. Jednak często robią to, żeby wbić komuś nóż w plecy.

Ludźmi odchodzącymi ze służby często interesują się również inne państwa. Wszystkie kraje NATO są w koalicjach i układach sojuszniczych, ale każdą sytuację starają się również wykorzystać na własną korzyść. Jeśli uda im się pozyskać ludzi służb danego państwa, którzy dysponują ogromną wiedzą, to chętnie z tego korzystają. Sam otrzymywałem oferty od byłych przełożonych, którzy działali m.in. w Iraku, żeby zostać lobbystą. Oni pod opieką państwa wchodzili na rynku sojuszników. Proponowano mi wstąpienie do firmy oraz pomoc w zdobywaniu inwestycji dla polskich firm. Przed takimi praktykami można się bronić tylko przejrzystością i kontrolą działań.

W Polsce wiedza odchodzących ze służby jest niewykorzystywana. To się powinno zmienić. Widzę lukę w kontrolowaniu ludzi służb przez państwo oraz wykorzystywaniu ich przez instytucje publiczne. Odchodząc ze służby zabrałem unikatową wiedzę ze sobą, m.in. o przebiegu spotkania dot. misji w Afganistanie. Nikt się nią nie interesował. Podobne doświadczenia ma wielu moich znajomych odchodzących ze służby. Brakuje myślenia systemowego, by wykorzystywać doświadczenie ludzi służb. Ich się nie wykorzystuje i nie kontroluje.

not. saż
[fot. Archiwum Gen. Polko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook