Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Jaruzelski nie był godny tego splendoru

03.06.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Jak Pan, jako żołnierz, ocenia państwowy pogrzeb z wojskowymi honorami dla Wojciecha Jaruzelskiego?

Gen. Roman Polko: Trudno znaleźć drugiego dowódcę, który wyrządziłby wojsku więcej szkód niż Jaruzelski. Wojsko ma służyć społeczeństwu, a nie je zwalczać. To, w jaki sposób armia była traktowana, do dziś rzuca się cieniem na wojsko, na jego postrzeganie i opinie wśród Polaków. W związku z tym miałem sporo problemów, gdy walczyłem o zgodę na to, by GROM mógł działać na terenie kraju i zwalczać terroryzm w czasie pokoju. W sercach mamy wciąż głęboko zakorzenione złe opinie o wojsku. Warto również wskazać na porażkę sądownictwa. Jeśli ktoś odpowiada za zbrodnie i jest sądzony za morderstwa z lat 70., czy za zbrodnie stanu wojennego, to honor nakazuje żołnierzowi stanąć w obliczu oskarżeń. Po to, żeby je odeprzeć.

Jednak Jaruzelski się na to nie zdobył.

W jego przypadku mieliśmy do czynienia z lawirowaniem, kluczeniem. Skutkiem tego jest umorzenie tych procesów, po śmierci Jaruzelskiego. Te rozprawy były przeciągane przez lata.

Czy państwowy pogrzeb wpływa jakoś na morale żołnierzy? Czy oni odbierają to jako sygnał, czy też nie zauważają tego?

To, że Jaruzelski w glorii i chwale wiele lat funkcjonował, wpływa na wiele instytucji. Również na komunistyczny klub generałów, w którym siedzi wielu komunistycznych oficerów. Wielu z nich niszczyło armię, służyło bardziej Sowietom niż Polsce. Widać było na pogrzebie, że oni czuli się świetnie, mieli poczucie zwycięstwa, własnego bohaterstwa. Oni nie poczuwają się do winy. W tych momentach człowiek zaczyna się zastanawiać, dlaczego nie zrobiono weryfikacji, dlaczego sądy nie kończą tych spraw, dlaczego ludzie, którzy narazili godność i honor wojska na szwank, mają mieć dziś państwowe uroczystości. I są chowani obok tych, którzy całe życie poświęcili naprawdę dla Polski.

We Wrocławiu lokalne SLD chce nazwania imieniem Jaruzelskiego jeden z ulic lub placów w mieście. Zapewne pojawi się więcej takich pomysłów. Jak Pan to ocenia?

To jest konsekwencja działania sądów, które nie osądziły Jaruzelskiego. I to się będzie powtarzać. Tak samo, jak pojawił się kult Gierka, pojawi się kult Jaruzelskiego. Ludzie mają krótką pamięć. A dodatkowo obecnie dowiadujemy się o manipulowaniu życiorysem przez Jaruzelskiego, o poprawkach, niszczeniu dokumentów. O tym powinny mówić główne media. Nie można robić z kogoś bohatera, a jednocześnie pozwalać, by historia była fałszowana. Jaruzelski nie był godny tego splendoru, uroczystości państwowych itd. Widząc to, co się dzieje, człowiek zaczyna się zastanawiać, czym była ta wolność odzyskana ponoć 25 lat temu. Czy nie lepszy byłby scenariusz rumuński lub niemiecki? To, co się działo w Polsce, pozwoliło wykonać taki zwrot, że żadna socjalistyczna władza nie miała tak dobrze po zmianach, jak w Polsce. Jaruzelski i jego ekipa nie tylko nie zostali rozliczeni, ale jeszcze wykorzystali swoją pozycję i wpływy do budowy potężnych fortun.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Profil Gen. Polko/Facebook]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook